En Uysal Melez: Australian Mist

435
En Uysal Melez: Australian Mist

Melez bir ırk olan Australian Mist cinsi, Dr. Truda Straede tarafından bir Habeş Kedisi ve Burmese kedisinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Avusturalya’da ortaya çıktığı için ismini buradan alan bu kedi cinsi ilk olarak 1980’lerde tanınmış. İsmi ilk olarak Spotred Mist olsa da kısa sürede girmiş olduğu kedi yarışmalarında üst üste birinci olmasından dolayı ismi değişmiş. Australian Mist cinsi üzerinde uzun seneler çalışılmış ve tür tüm dünyaya yayılmış. 2011 senesinde kedi ırkı olarak kabul edilmiş. İdeal ev kedisi kavramına tamamen uyan bu cinsi sevecen, uysal ve iyi huylu hallerini görünce muhakkak sahiplenmek isteyeceksiniz. Oldukça insancıl olması ile herkesle pozitif ilişkiler kurmakta tam bir profesyonel!

Australian Mist Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Avusturalya

Karakteri: Uysal, Sakin, Oyuncu

Tüy Rengi: Kahverengi, Mavi, Çikolata, Leylak, Tarçın, Açık Kahve

Gövde: İri, Kaslı

Kürk Yapısı: İnce, Sık Tüylü

Kuyruk: Uzun, Tüylü

Australian Mist Karakteri ve Özellikleri

Australian Mist yavru kedi haliyle de yetişkin haliyle de oldukça sevgi dolu, mutlu ve tam bir kucak delisidir. Ev kedisi olmak için en iyi ırklardan birisi olan bu cinsi, sürekli peşinizden koşarken bulabilirsiniz. Sahiplerine derin bir bağlılık duyan bu kedi cinsi, aynı zamanda son derece insancıl olduğu için yeni insanlarla tanışmaktan büyük keyif alır. Yeni karşılaşsa bile kendisini karşısındakinin kucağına atmaktan geri kalmayan Australian Mist cinsi kedi, çevresindekilerin ilgisi ve şefkatini üzerinde hissetmek için durmadan dikkatlerini çekmeye çalışır. Sakin tavırlarının yanında oyuncu kişiliği de bulunan bu cinsi çocuklar için güzel bir oyun arkadaşı yapabilirsiniz. Sürekli olarak sahipleri ile etkileşim içinde olmak istediği için herhangi bir şey yaparken bu cinsi yanınızda görmeniz son derece normal bir durumdur. Sizi koşulsuz sevecek, kucağınızdan inmeyecek, ve dikkat çekmek için türlü komik şekillere girecek olan bu cinsi sahiplenmemek için hiçbir olumsuz özellik yok!

Australian Mist Bakımı

Australian Mist sahip olduğu özellikler göz önüne alındığı zaman biraz bakım isteyebilir. Orta uzunlukta ve sık yapılı olan tüylerini düzenli olarak fırçalayarak, bu cinsi ölü tüylerden kurtarabilirsiniz. Düzenli bir tarama periyodu oluşturarak, bakımlarını eksiltmeden yapabilirsiniz. Taranma sonrasında ılık bir banyo yapmak bu cinsi oldukça memnun edecektir. Tüylerinin yanı sıra düzenli olarak tırnaklarını keserek, tırnak içlerinde birikecek olan mikropların önüne geçebilirsiniz. Bunların yanı sıra Australian Mist cinsi için en dikkat edilmesi gereken konu onun beslenmesidir. Yaş ve kuru mamaların yanında tavuk, jambon, balık ve tahıl onun en çok hoşuna gidecek yiyeceklerdir.

Australian Mist Vücut Yapısı

Australian Mist cinsi sahip olduğu kişisel özellikler sonucunda ortalama bir kedi boyutundadır. Tüylerinin altında kaslı ama bir o kadar da zarif bir vücuda sahiptir. Vücutlarına göre küçük bir boyutta kalan yüzleri hafif üçgen biçimindedir. Tüylerinin rengi genellikle kahverengi, mavi, çikolata ve leylak renklerinden oluşur. Bu kedi cinsi çoğunlukla benekli olarak da görülmektedir. Erkek Australian Mist cinsi, dişilere göre daha iri ve kaslıdır. Kulakları vücut genişliklerine nazaran daha küçüktür. Gözleri büyük, parlak ve genellikle yeşil renklidir. Atletik bir vücuda sahip olduğu için arka bacakları, ön bacaklarından daha uzundur. Kuyruğu ise tüylü olmasına rağmen uçlarına doğru incelmektedir.

Australian Mist Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Uysal ve sevecen yapısı sebebi ile insanlar ile güzel bir iletişimi olan Australian Mist cinsi insanlarla olduğu kadar hayvanlarla da pozitif bir etkileşime girer. Eğer bu cinsi yavru kedi halindeyken sahiplenirseniz ve yanına başka cins bir kedi veya köpek alırsanız kardeş gibi büyüyeceklerinden emin olabilirsiniz. Yetişkinlik dönemlerinde de aklı başında ve uyumlu bir kedi olmanın yanı sıra oyuncu kişiliği ile hemen herkesle anlaşabilen Australian Mist, evinizin vazgeçilmez üyesi olacak!

Australian Mist Sağlık Durumu

Bu kedi cinsi kalıtsal herhangi bir rahatsızlığa sahip değildir. Oldukça sağlıklı bir vücut yapısına sahip olduğu için kolay hastalanmayan bu ırkı, düzenli aşılama ve iyi beslenme ile 20 yıla kadar sağlıkla yaşatabilirsiniz. Australian Mist cinsi kedilerin tek zayıf noktaları ağız ve diş sağlığıdır. Çoğu kedide bu durum sakıncalı olsa da bu kedi cinsinin her gün düzenli olarak dişlerinin fırçalanması lazım…

Australian Mist Eğitilebilir mi?

Yavru kedi olarak alınan Australian Mist cinsi kedi biraz emek sonucunda temel olarak eğitilebilir, fakat yetişkinlik döneminde bu pek de mümkün değildir. Zaten uysal ve çevresine asla zarar vermeyen bir cins olduğu için eğitim gerektirmeyen bu ırk, sahibini üzecek herhangi bir hareketten kaçınacaktır.