Neden evcil hayvan satın almamalıyız? Satın almayıp sahiplenmek için 8 neden

292
evcil hayvan

Kedi veya köpeklerin petshop’larda ne kadar zor şartlar altında satışa sunulduklarının çoğu insan farkına varamıyor.

Dükkanın vitrininde gördüğünüz o sevimli hayvanların sandığınızdan daha büyük dertleri var. Küçücük alana sıkıştırılmış onlarca kedi veya köpekler aylarca satılmayı bekliyor. Yeni bir yuvaya kavuştuğu için sevinen ve bir hevesle petshop’lardan alınan evcil hayvanlar, daha sonra çeşitli nedenlerle terk edilince onlar için zor yaşam yeniden başlıyor. Peki sokakta ve barınaklarda bu kadar terk edilmiş hayvan varken neden hala evcil hayvan satın almaya devam ediyoruz? Bu yazımızda neden hayvan satın almayıp sahiplenmeniz gerektiğini anlatacağız. İşte evcil hayvan satın almayıp sahiplenmek için 8 neden.

Sokaklar ve barınaklar sahipsiz kedi ve köpeklerle doldu. Bunun en büyük nedeni bir hevesle satın alınan evcil hayvanlara bakamayıp onları terk eden insanlar. Tüm bunlara rağmen insanlar hala petshop’lardan evcil hayvan satın almaya devam ediyor. Bu yazımızda neden evcil hayvan satın almayıp sahiplenmemiz gerektiğini anlatacağız. Eğer satın almayı kesersek daha az hayvanın mağdur olacağını ve daha çok evsiz hayvanın yuva bulacağını unutmayın.

1-Kafes içinde yaşıyorlar

1-Kafes içinde yaşıyorlar

Çoğu barınakta bile hayvanların özgürce dolaşabilmesi için alanlar varken petshop’larda satış için bulunan hayvanlar günlerce, belki de aylarca vitrinde spot ışığının ve güneşin altında yeni bir yuvaya kavuşmayı bekliyor. Bazen küçücük kafes içinde onlarca kedi veya köpek bir araya koyulabiliyor. Hiçbir canlı için uygun olmayan bu duruma neden destek olalım ki?

2-Az yemek ve su

2-Az yemek ve su

Birçok petshop’ta hayvanlara daha az tuvalete çıkması için az yemek ve su veriliyor. Gün içinde vitrinde olmaları gerektiği için bazen kafesin içine dışkılayabiliyorlar. Bu da sağlıksız sonuçlar doğuruyor. Hayvanların yemekleri ve dışkıları bir süre bir arada kalabiliyor.

3-Sahiplenerek kahraman olursunuz

3-Sahiplenerek kahraman olursunuz

Hayvanları satın almak yerine sahiplendiğiniz zaman onların kahramanı olursunuz. Bizim onlara belki ihtiyacımız yok ama sıcak yuva yerine barınakta veya sokakta yaşayan hayvanların bize ihtiyacı var. Sahiplenilen hayvan yaşı kaç olursa olsun iyi bir eğitimle sizin de en iyi dostunuz olacaktır. Bir hayvanı kurtarmanın vicdani rahatlığını başka hiçbir şeyde bulamazsınız.

4-Ölüme terk ediliyorlar

4-Ölüme terk ediliyorlar

Hayvan üretim çiftliklerinde damızlık olarak kullanılan hayvanlar, yaşlandıkları zaman ölüme terk ediliyor. Bu hayvanlar sürekli çiftlikte kaldıkları için kendi yemeklerini bulma ve hayatta kalma konusunda deneyimsiz oluyorlar.

5-İlaç  veriyorlar

5-İlaç veriyorlar

Hayvan satan merkezler hayvanların daha sağlıklı ve enerjik görünmesini sağlamak için ilaç takviyesi veriyor. Bu yapay takviyelerle tüyleri ve gözleri daha parlak görünüyor.

6-Sütten kesilmeden annelerinden alınıyorlar

6-Sütten kesilmeden annelerinden alınıyorlar

Çoğu hayvan henüz sütten kesilmeden annesinden koparılıp başka bir aileye satılıyor. Böylece en önemli beslenme evresini eksik tamamlıyor ve daha sağlıksız oluyor.

7-Döngüye katkıda bulunmayın

7-Döngüye katkıda bulunmayın

Hayvanları satın alarak terk edilmiş hayvan döngüsüne ve hayvan satışlarına katkıda bulunduğunuzu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için satın almayın ve sahiplenin.

8-Hayvan kaçakçılığına destek olursunuz

8-Hayvan kaçakçılığına destek olursunuz

Hayvan satın alarak hayvan kaçakçılığına da destek olmuş olursunuz. Ne kadar hayvan satışı talebi olursa, kaçak yollarla zor şartlar altında getirilen hayvanların sayında o kadar artış oluyor.