Lepistes Balığı ve Bakımı

567
Lepistes

Lepistes balığı ticari olarak en çok üretilen balıklardan biridir. Dolayısıyla evde de en çok beslenen balık türlerinden biridir.

Lepistesin en çok beslenen balıklar arasında yer almasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında da her ortama kolayca adapte olabilmeleri ve çok fazla yavru alımı ön plana çıkmaktadır.

Lepistes Balığı

Yaşam Alanı Lepisteslerin doğal yaşam alanı Güney Amerika kıtasının kuzey doğusudur. Lepistes balıkları çevre ve ekolojik koşullara kolay adapte olabilirler. Bu sebeple de Kuzey Amerika, Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında da uygun koşullarda yaşayabilirler.

Erkek Lepistes balıkları dişi Lepistes balıklarına oranla daha küçüktür. Ayrıca kuyruk ve sırt yüzgeç kısımları daha süslüdür. Dişi lepistes balıklarının renkleri ise daha donuk, daha mattır.

Lepistes Balığı

Lepistes balığının yaşam sürelerinde suyun sıcaklığı oldukça önemlidir. Örneğin 28-29 derece sıcaklıkta yaşayan lepistesler yaklaşık 1,5 yıl yaşarken, 24-25 derecede yaşayan balıkların ömrünün 2,5 yıl olduğu gözlemlenmiştir. Akvaryum sıcaklığının 20 derece altına düştüğünde ise balıkların gelişimi yavaşlar, hastalığa karşı daha savunmasız olurlar. Bu nedenle lepistes balığı için suyun sıcaklığı oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak suyun oldukça temiz ve berrak olması lazımdır.

Lepistes Balığı Kaç Günde Doğurur?

Lepistes balıkları çok eşli canlılardır. Yani dişi bir lepistes balığının birçok eşi olabilir. Çok eşli çoğalma erkek lepistes balığı için son derece yararlıdır ve erkek lepisteslerin kapasitesi ne kadar eşleştikleri ile doğru orantılı olarak artar. Erkek lepistes balığı için çok eşli olmanın maliyei oldukça azdır. Yani erkek lepistes balığı dişisine gıda temin etmez. Ancak aynı durum dişi lepistes balığı için olumsuz bir etkidedir. Çünkü dişi lepistes balığının gıda verimliliği azalır. Doğada avcılara karşı da savunmasız kalırlar ve parazitlere de açıktırlar. Her şeye rağmen çok eşli çoğalma dişi lepisteste olumlu etkiler yaratır. Örneğin dişi lepistes balıklarının doğum süreleri her doğumda sonra bir sonrakinde daha kısa olur ve bir sonrakinde daha çok yavru doğururlar. Bu doğurganlık lepisteslerin soylarını devam ettirmek için oldukça faydalı bir etkidir.

Lepistes balıkların doğum ve kuluçka süreleri 23 ile 28 gün arasındadır. Bu süre bazen 30 güne kadar çıkabilir bazen de 20 güne kadar düşebilir. Lepistesler ayda bir kez doğururlar. Akvaryum şartları ise hamilelik sürecini doğrudan etkileyelebilir. Özellikle sıcaklık hamileliği doğrudan etkileyen unsurların başında yer alır. Hamileliğin daha ilk günlerinden itibaren suyun sıcaklığın uygun derecede olmalıdır.

Lepistes balıklarının doğumu başladığında akvaryum sıcaklığı 1-2 derece daha arttırılmalıdır. Bu işlem sonrasında doğum daha hızlı ve daha kolay olacaktır. Bazı balıkların doğum süresi 2 saat sürerken, bazılarının 2 gün süreceği unutulmamalıdır.