Köpeklerin Vücut Dilini Anlama Rehberi

249
kopek

Sevimli dostumuz köpekler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Köpeğinizle iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız öncelikli olarak onların vücut dilini çözmenizde fayda var.

İngiltere Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği (RSCPA), köpeklerimizi anlamamız ve sorunlarına daha kolay çözüm bulabilmemizi sağlayacak bir rehber yayınladı. Gelin şimdi köpek dostlarımızın hangi hareketi neyi ifade ediyormuş bir görelim…

Mutlu köpek

Mutlu köpek

1- Rahat bir vücut duruşu ve yatık tüyleri varsa, açık ve rahat bir ağzı varsa, doğal duran kulaklar, sallanan kuyruk ve normal boyutlu gözleri varsa, bu köpek rahat ve mutludur.

2- Vücudunun yarısı kalkık, tüyler yatık, kalkık ve sallana bir kuyruk, normal gözler ve havlama, sizi oyuna davet ettiği anlamına geliyor.

3-Dört ayak üstünde, sallanan kuyruk, yatık tüyler, meraklı bir yüz ifadesi de mutlu bir köpeğin görüntüsüdür.

Endişeli köpek

Endişeli köpek

Bu köpekler sizden rahatsız olduklarını ve yanlarından gitmeniz gerektiğini anlatmaya çalışır.

1- Bu pozisyonda köpek ayakta ama vücudu yere oldukça yakın durur, başı yerdedir. Kuyruk altta sıkışmış, kulaklar geride ve mırıldanma endişe belirtileridir.

2- Köpek yerde yatıyor, göz teması kurmaktan kaçınıyor, kafasını çevirip size bakmıyor, kulaklarını geriye yatırıyor ve dudaklarını yalıyorsa, endişe duyuyordur.

3- Köpek kafası yere bakan şekilde oturuyorsa, kulaklarını arkaya yatırmışsa, kuyruğunu altına sıkıştırmışsa, göz teması kurmuyor ve inleyip ön patisini size uzatıyorsa, endişelidir.

Sinirli ve mutsuz köpek

Sinirli ve mutsuz köpek

Bu köpekler mutsuzdur ve sizin onların bölgesinden derhal uzaklaşmanızı istiyordur.

1- Köpek kaskatı bir şekilde ayakta duruyorsa, ağırlığını öne vermişse, kulaklarını ve tüylerini dikmişse, büyümüş gözlerle size bakıyorsa, kuyruğunu dik bir şekilde kaldırmışsa, sürekli kokluyorsa, yanından uzaklaşmanız gerekiyor.

2- Köpek yere kapanmışsa, kulakları aşağı inmişse, dişlerini gösteriyor ve kuyruğunu bacakları arasına kıstırmışsa, sizi uyarıyor ve gitmenizi istiyordur.

3- Köpek ayakta duruyor ve ağırlığını arkaya veriyorsa, başını size doğru kaldırmışsa, gergin bir ağzı varsa ve dişlerini gösteriyorsa, gözlerini size dikmişse, kulakları başına yapışık ve düşükse, hırlıyorsa, uzaklaşmanızı istiyordur.

Görseller/Kaynak: rspca.org.uk