Hayvanlar İçin de Koronavirüs Aşısı Geliyor

267
Koronavirüs

Dünyanın birçok noktasında kedilerde de COVID-19’a rastlanmıştı. Kedilerden insanlara geçen virüs vakası yok. Ancak virüsün başka canlılarda mutasyona uğrama riski var.

O nedenle ABD ve İtalya’dan iki şirket kediler için aşı geliştiriyor. Bu sayede kedilere virüs bulaşması engellenecek. Geliştirilecek aşı kedilerin yanı sıra köpekler, vizonlar ve hayvanat bahçesindeki hayvanlar için de kullanılabilecek.

ABD ve İtalya merkezli 2 biyoteknoloji şirketi, hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştirme çalışmalarına başladı. Ortak çalışan iki şirket, bu sayede virüsün hayvanlardan insana yayılımı önleyip evcil hayvan sahiplerinin korkularını dindirmeyi planlıyor.

Aşı, 2 dozdan oluşuyor

Aşı, 2 dozdan oluşuyor

Independent Türkçe’de yer alan haberde, İtalya merkezli Takis Biotech‘in veteriner birimi EvviVax ve ABD merkezli Applied DNA Sciences, güçlerini birleştirdi.

Şirketlerin geliştirdiği covid-19 aşısı iki dozdan oluşuyor ve klinik araştırmaların bu ay New York‘ta kediler üzerinde başlaması planlanıyor.

Aşı, Takis Biotech’in 2020’nin başlarında insanlar için geliştirmeye başladığı, virüse karşı bağışıklık tepkisi yaratan proteinler üretmek için DNA fragmentleri kullanan teknolojiye dayanıyor. Yaz mevsiminde ABD Tarım Bakanlığı’ndan onay alması hedeflenen aşının klinik araştırmalarının 6 ay sürmesi bekleniyor.

Asıl hedef virüsün hayvanlardaki mutasyonunu önlemek

Asıl hedef virüsün hayvanlardaki mutasyonunu önlemek

Şirketler kedileri enfeksiyondan korumayı düşünse de asıl hedef virüsün hayvanlarda mutasyona uğramasını engellemek ve bu sayede insanların tekrar enfekte olma ihtimalini azaltmak.

Applied DNA Sciences CEO’su James Hayward, kedi sahiplerinin, hayvanlarından enfekte olma konusunda endişelenmeleri için çok az neden olduğunu belirtti.

İnsanlara virüs bulaştıran kedi vakası yok

İnsanlara virüs bulaştıran kedi vakası yok

Öte yandan, virüs taşıyan kedinin insanlara risk arz etmediğine inanmayı içgüdüsel olarak zor bulduğunu, evcil kedileri ve insanları birlikte koruyabileceklerini söyledi. Zira şu ana kadar insanlara virüs bulaştıran herhangi bir kedi vakası olmamasına rağmen bu ihtimal ortadan kalkmış değil.