Köpeklerde Eklem İltihabı

506
Kopeklerde-Eklem-Iltihabi

Yaşlandıkça köpeklerin de eklemlerinde bir takım sertleşmeler, ağrılar görülmeye başlar. Bu sorunları hafifletmek, yavaşlatmak elbette mümkündür. Özellikle köpeklerde eklem iltihabı oluşumu tedavisinde yapılabilecek bir çok şey vardır.

Köpeklerde Eklem İltihabının Sebepleri Nelerdir?

Eklem iltihabı, iki kemik arasında bulunan kıkırdak yapının hasar görmesiyle oluşmaya başlar. Zamanla zarar gömüş olan kıkırdak yapısı, altında bulunan kemiği açığa bırakacak ve korunmasız olacak kadar aşınır. Bu sorun ilerledikçe çıkıntı yapan kemik ekleme yerleşir, baskı oluşturur, eklem sıvısı incelir, koruyucu özelliği de kaybetmeye yol açar. Tüm bunlar köpeklerin hareket etmesini zorlaştırır ve ağrıya neden olur.

Köpeklerde görülebilen kalça ya da dirsek rahatsızlıkları genelde doğuştan genel rahatsızlıklardır. Özellikle bazı büyük ırk köpeklerde görülebilmektedir. Eklemlerin olağandışı zorlanması sonucu eklem ve bağ doku zedelenmelerinden de iltihaplar kaynaklanabilmektedir. Eklem ve eklem iltihabı sorunlarına neden olan diğer sebepler ise obezite, yaşlılık olarak da görülebilir. Yaşlı köpekler eklem aşınmalarına ve iltihaplarına daha yatkındır. Ayrıca kilolu köpeklerin daha fazla yük taşıması eklemlerin hasar görmesini de hızlandırır.

Köpeklerde Eklem İltihabı Belirtileri

Köpeklerde görülen eklem iltihabının ilk belirtisi topallamadır. Köpeğiniz ağrılı eklemi hareket ettirmekten kaçınmaya çalıştığı için topallayacaktır. Topallamaları sabah ilk uyandığında ya da havaların çok soğuk olduğunda daha şiddetli olur.

Köpeğinizdeki eklem iltihabı ilerledikçe eskiden keyif alarak yaptığı hareketleri yapamaz ve koşmak, yürümekten de keyif alamaz. İlerleyen zamanlarda bacak kasları zayıf düşer ve eklem iltihabı olan bacak kası daha ince gözükür. Bazı köpekler kendilerini rahatlatmak için iltihaplı olan eklemlerini ısırmaya çalışabilir. Bu davranışları köpeklerde eklem iltihabının, deri hastalıkları ile karıştırılmasına sebep olabilir.

Köpeklerde Eklem İltihabı Tedavisi

Köpeklerde eklem iltihabının tedavisi iki yönlüdür. İlk olarak ağrıyı azaltmak gerekir. Daha sonra ise eklemi mümkün olduğunca sağlıklı hale getirmek amaçlanır. Köpeğinizi rahatlatmak ve tedavi etmek için en uygun tanıyı ve tedaviyi uygulayacak olan veteriner hekiminiz olacaktır.

Köpeklerin eklem ağrısını azaltmak için steroid içermeyen, iltihap karşıtı ilaçlar uygulanır. Bu ilaçlar köpeklerin hızlıca rahatlamasına ve iyileşmesine yardım eder. Bu ilaçlara alternatif olarak tramadol ve fentanil içeren ilaçlar da kullanılabilir. Daha önceden de belirttiğimiz gibi en uygun tanı ve tedavi, reçeteyi yazacak olan veteriner hekiminizdir.

Eklem iltihabının kesin bir tedavisi yoktur ve bu hastalık aşama aşama ilerler. Hastalığı tedavi etmek mümkün olmasa da, köpeğinizin acı çekmesini engelleyebilirsiniz. Köpeğinizin kilo vermesi, çeşitli ilaçlar ve takviye ürünler, yaşam alanınında yapılacak olan küçük değişiklikler evcil hayvanınızın yaşam kalitesini yükseltebilir.