Kedilerde Nezle

549
Kedilerde-Nezle

Nezle hemen hemen her insanın yaşadığı hastalıklardan biridir ve oldukça sık yakalanılabilir bir hastalıktır. Muhtemelen sıkça yakalanmadan dolayı pek de ciddiye alınmaz.

Kedi nezlesi ise insan nezlesinden oldukça farklıdır ve özellikle yavru kediler için ölümcül sonuçları olabilir. Kedilerde görülen nezle üşütmenin aksine virüs ile şekillenen bir hastalıktır. Öyle ki bağışıklık sistemi düşük, zayıf olan kedileri hayattan koparabilir.

Kedi Nezlesi

Kedi nezlesi viral virüs kaynaklı bir hastalık olup, etkeni de genellikle feline calicivirus’tur. Ancak feline herpesvirus da kedi nezlesine yol açabilir. Hatta herpesvirus kaynaklı nezleler çok daha ağır semptomlara yol açmaktadır. Ayrıca kedi nezlesi yüzünden gerçekleşen kedi ölümlerinin birçoğunun etkeni de herpesvirus kaynaklıdır.

Kedi Nezlesi Bulaşıcı Bir Hastalıktır

Kedi nezlesi oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa neden olan virüsler uygun şartlar olduğunda 7 güne kadar canlı kalabilir. Hasta kedinin vücudundaki tüm sıvılar potansiyel bir bulaştırıcıdır. Yani hasta kedi hapşırdığında virüs taşıyan sıvılar çevreye yayılır ve bu sıvıya temas eden kedilerin de hastalığa yakalanmasına yol açar. Bu yüzden kedinizi dışarıya bıraktığınızda eğer aşıları yoksa potansiyel olarak kedi nezlesine yakalanma ihtimali vardır.

Kedi Nezlesi Belirtileri

Kedi nezlesinin belirtileri aslında insanlarda görülen nezle ile benzerlik taşımaktadır. Genel olarak bu belirtilere bakacak olursak

  •   Gözlerde akıntı
  •   Burun akıntısı
  •   Hapşırık
  •   Depresyon
  •   İştah kaybı
  •   Ağız içinde yaralar

Kedi nezlesi özellikle ağız içini oldukça etkilemektedir. Bu da kedilerin günlük yaşantısında olmazsa olmaz olan beslenme davranışlarını etkiler ve evcil hayvanınızda iştah kaybına sebebiyet verebilir. Yeterli beslenemeyen kedilerde ise vücut direnci zayıflar, bu da hastalığın şiddetini arttırır. İlerleyen kedi nezlesinde burun akıntısı koyu renkli olabilir. Yani burun iltihaplı bir hal alır. Gözlerdeki akıntı ise yoğunlaşır. Daha sonra göz kapakları kapanabilir ve kornea ülseri bile oluşabilir. Eğer sizin de kedinizde yukarıdaki belirtiler varsa vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanızı öneririz.

Kedi Nezlesinden Nasıl Korunulur?

Kedi bakımında ihmal edilmemesi gereken unsurlardan en önemlisi aşılamadır. Evcil hayvanınızın bir çok hastalığa karşı aşılama ile koruyabilirsiniz. Yavruluk döneminden itibaren aşıları düzenli olarak yapılan bir kedinin kedi nezlesine yakalanma olasılığı yoktur.