Kedi ve Köpek Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları

254
kopek-mamasi-secimi

Söz konusu evcil hayvanınız için doğru mamayı seçmek olduğunda, market koridorlarında veya internet sayfalarında kendinizi kaybedebilirsiniz.

O kadar çok çeşit var ki aralarında seçim yapmak her zaman kolay olmuyor. Farklı markalar, farklı tatlar ve farklı içeriklerin bir sonu yok. Üstelik sizi ikna etmek için paketlerin üzerinde bir sürü farklı farklı ifade yer alabiliyor. Bunun dışında bir de evcil hayvan maması seçmeyi daha da zorlaştırmak için doğru olmayan, kulaktan dolma bilgiler devreye giriyor. Eğer evcil hayvanınızın kronik bir hastalığı veya alerjisi varsa, mama seçerken buna da dikkat etmeniz gerekiyor. Kısacası kedi veya köpeğiniz için mama seçimi yapmak, sanıldığı kadar kolay bir şey olmayabilir. 

Bu konuda yapılacak en doğru şey ise veterinerlerin sözüne kulak vermek. Veterinerler, birkaç adımda evcil hayvanınız için doğru mamayı seçebileceğinizi söylüyor. İşte kedi ve köpek maması seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktalar:

1. Besleyici bir mama olmasına özen gösterin

İdeal bir mamanın protein, yağ, karbonhidrat ve mikrobesleyiciler açısından dengeli bir içeriğe sahip olması gerekir. Evcil hayvanınıza kendi yediğiniz yiyeceklerden verdiğinizde, bu dengeyi sağlamanız kolay olmayacaktır. Bu yüzden evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun, besleyici ve dengeli bir mama seçmelisiniz. Böylelikle mamanın, kediniz veya köpeğinizin ihtiyacı olan besin öğelerini eksizsiz bir şekilde almasını sağlayabilirsiniz. “Destek” niteliğindeki mamalar, evcil hayvanınızın günlük beslenme ihtiyacını karşılamaz.

2. İçindekiler listesine göz gezdirin

Kedi veya köpeğiniz için seçeceğiniz mamanın, içindekiler listesine bakmayı unutmayın. Veterinerler, önemli olanın içindekiler değil besin öğeleri olduğunu söylüyor. Ancak evcil hayvanınızın alerjik bir bünyesi varsa, mamanın içinde ne olduğunu bilmeli ve ona göre almalısınız.

3. Mama paketinin ağırlığına değil porsiyon ölçüsüne bakın

Mama fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, büyük paketli mamaları avantajlı fiyatlarla almak daha cazip gelebilir. Ancak önemli olan, paketin ağırlığı dedik porsiyon ölçüsüdür. İki katı ağırlıkta br mama paketinde, 2 ölçü mama vermeniz gerekiyorsa bunun karlı bir alışveriş olduğunu söylemek mümkün değil. Porsiyon ölçüsü kedi veya köpeğinizin ihtiyaçlarına göre belirlendiği için en doğru kriter porsiyon ölçüsü olacaktır.

4. Kedi veya köpeğinizin yaşına ve boyutlarına uygun mama seçin

Evcil hayvan mamaları, hayvanın yaşamının farklı dönemlerine uygun olacak şekilde üretilir. Belki mamanın içeriği çok fazla değişmeyebilir ancak besin değerleri evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına göre formüle edilir. Örneğin yetişkin bir köpeğin eklem sağlığını güçlendiren glukosamin maddesine ihtiyacı daha fazlayken, yavru köpeğin protein ihtiyacı daha fazladır.

5. Ödül mamasını kontrollü olarak verin

Ödül mamaları, özellikle evcil hayvanınıza eğitim verme aşamasında çok işinize yarayabilir. Ancak bazen öğrenme sürecindeyken evcil hayvanı ne kadar fazla beslediğinizin farkında olamayabilirsiniz. Bu yüzden ödül maması verirken dikkatli olmalısınız. Aşırıya kaçmamalı, evcil hayvanınızın istenmeyen kilolar almasına dikkat etmelisiniz.

6. Veterineriniz önermediği sürece büyük değişiklikler yapmayın

Kedi veya köpeğiniz için “değişiklik olsun” diye mama değiştirmeyin. Günümüzde birçok evcil hayvan alerjik bir yapıya sahiptir. Bu yüzden sırf değişiklik olsun diye yapacağınız yeni bir seçim, evcil hayvanınızı mutsuz edebilir.

7. Kedi veya köpeğinizin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun

Her kedi veya köpek aynı olmaz. Evcil hayvanınızın diyabet gibi kronik bir hastalığı veya sakatlığı varsa, düşük kilodaysa, anemi gibi bir rahatsızlığı varsa ona özel bir mama seçmelisiniz. Bu konuda sizi yönlendirebilecek en doğru kişi ise veterinerinizdir. Sadece hastalıklar değil, kedi veya köpeğinizin enerji ihtiyacının da farklı olabileceğini unutmayın. Büyük ırk, çok enerjik bir evcil hayvanınız varsa mama seçimi de bu ihtiyaca uygun şekilde olmalıdır. Örneğin çok hareketli bir köpeğiniz varsa, protein ve kalori açısından daha zengin bir mama tercih etmeniz gerekebilir.

8. Düzenli olarak veterinere gidin

Evcil hayvanınızın sağlığı, sağlıklı beslenmeyle yakından ilişkilidir. Çok sevdiğiniz tüylü dostunuzu beslerken, duygusal kararlar verip onun gerçek ihtiyaçlarını göz ardı edebilirsiniz. Bu yüzden kedi veya köpeğinizin iç organlarının sağlıklı olması, sağlıklı bir kiloda kalması ve genel durumunun iyi olması için düzenli olarak veterinere götürmeli ve veterinerinize beslenmeyle ilgili ihtiyaçlarının neler olduğunu sormalısınız.