Hamster Kafesi Nasıl Olmalıdır?

490
Hamster Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Bir anlık bir heves için evlere hayvan alınmamalıdır. Gerçekten onların da birer canlı oldukları, yaşam hakları bulunduğu ve fiziksel özelliklerine uygun koşullara sahip yaşam alanlarının olması gerektiği akıllardan çıkırılmamalıdır. Hayvan beslemek sorumluluk isteyen bir iştir ve daha önemlisi vicdan meselesidir.

Hamster kafesi, bir hevesle alınan ve sonra sokağa bırakılan hayvanların durumu son derece zavallıdır. Hamster’ları sokağa bırakmaktan bahsetmiyoruz elbette. Kaldı ki onlar bile sokaca bırakılacak olsalar, ne yapacaklarını bilemez duruma düşecekleri çok bellidir.

Bu açıklananlar tamamen evlerde beslenen hayvanların, dolayısıyısla hamster’ların da yaşam haklarının olduğunu anlatmak içidir. Madem ki evde bir hamster besleniyor, o zaman ona en uygun yaşam koşullarının sağlanması gerekir.


Aşağıda bir hamster kafesinin nasıl olması gerekiğine yönelik birkaç uyarı açıklanmıştır:

  • Hamster’lar için en uygun yaşam alanı kafeslerdir. Bazen akvaryuma konudukları görülse de bu onların düzgen nefes almaları ve sağlıklı olmaları için hiç uygun değildir. Üzeri açık olsa da dört tarafı camla kapalı bu alanda hava akımı olmaz ve hamster bunun içinde bunalır.
  • Bu nedenle hamster’lar bir kafese konulmalıdır. Ancak bu kafesin ahşaptan olması büyük hatadır. Çünkü hamster’lar kemirgen hayvanlar oldukları için ağacı çok kolay kemirirler ve bir anda kendilerini dışarıda bulurlar.
  • Evin içinde hamster aramak zorunda kalınabilir.
  • Kafesin büyük olması gerekiyor. Hatta kaç tane hamster besleniyorsa daha da büyük bir kafes gerekebilir. Uzmanlara göre en azından tabanı 40×60 cm, yükseliği 30 cm olan bir kafes olmalıdır. Yani iki hamaster için bu ölçüleri ikiye katlamak gerekir.
  • Kafesin tabanının plastik olması, temizlik açısından kolaylık sağlar. Ama bu plastik taban üzerine yumuşak birkaç malzeme ve talaş konulmasında yarar var. Hamster’lar bunları kullanarak kendi rahatını ayarlayabilir.
  • Talaş aynı zamanda hamster’in çişini emer. Daha önemlisi istediği zaman talaşı eşeleyerek egzersiz yapmış olur.
  • Kafese konulacak yem ve su kabına da özen göstermek gerekir. Su kablarında bilye olması gerekiyor. Bu şekilde hamster rahat su içer.
  • Aslında bir hamster kafesinde olmazsa olmaz bir oyuncak, koşu çemberidir. Koşu çemberi sayesinde hamster hem oyalanır hem de egzersiz gereksinimini giderir.
  • Son bir nokta olarak, hamster kemirgen bir hayvan olduğu için dişleri sürekli olarak uzar. Kafese bir kemirme taşı kolulursa, bu taşı kullanarak hem uzayan dişlerini törpüler hem de kemirme gereksinimini karşılar. Ayrıca kemirme taşlarında bulunan kalsiyum, hamster sağlığı için gereklidir.