Grimpoteuthis

972
Grimpoteuthis

Grimpoteuthis, dumbo ahtapotları olarak bilinen pelajik şemsiye ahtapotlarının bir cinsidir. “Dumbo” adı, Disney’in 1941 filmi Dumbo’nun baş karakterine benzemesinden kaynaklanmaktadır ve her bir gözün üstündeki mantodan uzanan belirgin bir kulak benzeri yüzgeci vardır.

Grimpoteuthisdumbo ahtapotları olarak bilinen pelajik şemsiye ahtapotlarının bir cinsidir.”Dumbo” adı, Disney’in 1941 filmi Dumbo’nun baş karakterine benzemesinden kaynaklanmaktadır ve her bir gözün üstündeki mantodan uzanan belirgin bir kulak benzeri yüzgeci vardır. Cinsinde tanınan 13 tür vardır Av; kabuklular, bivalvialar, solucanlar ve kopepodları içerir.Çeşitli Grimpoteuthis türlerinin ortalama ömrü 3 ila 5 yıldır.

Grimpoteuthis türlerinin çoğu, deniz seviyesinden en az 3.000 ila 4.000 metre derinlikte yaşarken bir kısmı 7.000 metrenin altında yaşar ki bu da bilinen herhangi bir ahtapotun yaşadığı en derin mesafedir. Bunlar, Yeni Zelanda, Avustralya, Monterey Körfezi, Oregon, Filipinler, Martha’s Vineyard, Papua Yeni Gine ve Azor Adaları suları da dahil olmak üzere dünya çapında ortaya çıkmasına rağmen Octopoda türünün nadir görülen bir türüdür. Şimdiye kadar kaydedilen en büyük dumbo ahtapot 1,8 metre uzunluğunda ve 5,9 kilogram ağırlığındadır. Çoğu türün ortalama büyüklüğü 20–30 santimetre uzunluğundadır. Ortalama ağırlık hala belirsizdir.

One of the highlights of the dive, a dumbo octopus uses his ear-like fins to slowly swim away – this coiled leg body posture has never been observed before in this species.