Fırfırlı Kertenkele

546
Fırfırlı Kertenkele

Fırfırlı kertenkeleler, ayrıca fırfırlı kertenkele ve fırfırlı ejderha olarak adlandırılan fırfır boyunlu kertenkeleler inanılmaz sürüngenlerdir.

Fırfırlı Kertenkelelere Bakım

Fırfırlı kertenkeleler, ayrıca fırfırlı kertenkele ve fırfırlı ejderha olarak adlandırılan fırfır boyunlu kertenkeleler inanılmaz sürüngenlerdir. Onlar iki ayaklı ve onların prehistorik bir Dilophosaurus hatırlatabilir kendi boynuna güzel bir fırfır var. Bunlar en yaygın görülen evcil hayvan sürüngenleri olmayabilir (orijinal Jurassic Park filmleri oldukça popüler olmasına rağmen), ancak bu egzotik canlıların doğru bakımını görmezden gelmek için bir mazeret değildir.

Konut Fırfırlı Kertenkele

Fırfır yakalı kertenkeleler, Chlamydosaurus kingii , aslen Avustralya ve Yeni Gine’den geliyorlar ve burada arboreal sürüngenler. Onlar, zamanlarının çoğunu ağaçlara yapışan ve yerli böcekleri ve omurgalıları yiyen eşsiz kertenkelelerdir. Kertenkelenin bulunduğu Avustralya ya da Yeni Gine’nin bulunduğu bölgeye bağlı olarak, cildin renklendirilmesi, belirli bir kertenkelenin çevrelerine uyum sağlamasına ve daha iyi kamufle olmasına yardımcı olmak için değişebilir.

Evcil olarak, fırfır boyunlu kertenkeleler,% 55-65 nem ve 75-100 derece Fahrenheit arasında sıcaklığa sahip bir ortama ihtiyaç duyarlar. Gün boyunca optimal sıcaklık ve uygun UVB maruziyetini elde etmek için ısı ışıklarının ve UVB ışıklarının bir kombinasyonuna ihtiyaç vardır.

Fırfır yakalı kertenkeleler genellikle sadece ağaçlardan dışarı yemek ya da dövüşmek için dışarı çıkarlar ama onları istedikleri zaman hareket etmelerine izin vermek için en az 55 galonluk büyük bir tankta bulundurmalısınız.

Ekranlı muhafazalar, daha fazla tırmanma fırsatı sunar, ancak cam tank gibi nem almaz. Tüm sürüngenlerde olduğu gibi, evcil hayvanınızın mümkün olan en iyi zihinsel ve fiziksel sağlığı için doğal bir ortamı taklit etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Fırfır Boyunlu Kertenkele Diyet

Fırfır boyunlu kertenkeleler çeşitli yiyecekleri yerler.

Cırcır böcekleri ve süper solucanlar evcil hayvan sahipleri için en uygun olanıdır ve her gün bir kalsiyum ve çoklu vitamin takviyesiyle toz haline getirilmelidir. Fırfır yakalı kertenkeleler ayrıca tereyağı kurdu, ipekböcekleri, koyu yapraklı yeşillikler, tatlı patates, havuç, bezelye ve yeşil fasülye yiyecektir. Kertenkelene biraz vermeye karar verirseniz, balmum kurtları, yemek kurtları, fareler ve meyveler dikkatlice sunulmalıdır.

Beslenme süresi boyunca zenginleşmeyi sağlamak sadece seyretmekle kalmaz aynı zamanda kertenkeleniz için zihinsel olarak uyarıcıdır. Bir boş tuvalet kağıdı rulosunu bir şubeye tutturmayı deneyin ve kertenkelenin rulo içindeki bazı böcekleri yakalamasına izin verin.

Fırfırlı Kertenkelelerin Aktivitesi

Fırfır boyunlu kertenkeleler uygun özenle 15 yıl boyunca esaret altında yaşayabilirler. Bir avcıdan kaçmak için arka ayakları üzerinde koşmakla iyi tanınırlar ve tehdit ettikleri zaman parmaklarını fırlatırlar (böylece isimlerini alırlar). Özellikle tehdit edildiğinde, arka ayakları üzerinde duracak, boynunu kıracak, ağızlarını açacak ve tükürüp ağızlarında minik dişler ortaya çıkaracaklardır. Kuyruklarını bir iguana gibi vahşi olarak savunmak zorunda kalmazlar (ancak bazı sahipleri onların kuyruklarını kesen evcil hayvanlarını bildirirler), ancak hayvana atlarlar ve daha önce bahsedilen tehdit edilmiş rutini yerine getirirler.

Isırma Fırfırlı Kertenkeleler

Eğer fırfır boyunlu kertenkelelerinizi yetiştirmek deneniyorsa (ya da yanlışlıkla yapılırsa), Kasım ile Şubat arasında, yumurtaların debriyajlarının döşenmesi için ideal aylar olduğunu unutmayın. Bir debriyajda en fazla 25 yumuşak kabuklu yumurta yerleştirilebilir ve bazen bir sezonda iki debriyaj yatırılır. En az beş santim derinliğinde toprakta kalmalı ve inkübe ve kuluçka yapılana kadar iki ila üç ay boyunca en az 86 derece Fahrenheit tutmalıdırlar.

Fırfırlı Kertenkelelerin Görünüşü

Fırfır boyunlu kertenkeleler kuyruk dahil olmak üzere 70 ila 90 cm uzunluğunda büyüyecek ve erkekler genellikle dişilerden daha büyüktür. Çeşitli renklere sahip olsalar da, yalnızca bir tane boyunlu boyunlu kertenkele türü vardır. Kertenkelenin gövdesi genellikle sarı veya turuncu bir renk olan fırtınadan daha karanlıktır, ancak daha önce bahsedildiği gibi renkler, frillie’nizin hangi bölgeye veya ülkeye bağlı olduğuna göre değişebilir.

Bunların benzersiz, güzel sürüngenler olduğu hiçbir soru yok. Fırfır yakalı kertenkeleler, 1991 yılına kadar Avustralyalı iki yüz sikke üzerinde resmedilmişti ve Chlamydosaurus cinsine başka hiçbir hayvan dahil edilmemişti (kendi cinslerine sahip olmaları için onları daha da özel kılan).