Evinizdeki Afrika Vahşi Kedisi: Habeş Kedisi (Abyssinian)

427
Evinizdeki Afrika Vahşi Kedisi: Habeş Kedisi (Abyssinian)

En bilinen adı Habeş Kedisi olan Abyssinian’ın tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Bu kedi ırkı her ne kadar Antik Mısır dönemindeki kutsal kedilerin torunları olarak anılsa da aslında tarihleri daha başka bir sürece dayanıyor.

Çoğu yetiştirici bu ırkın nereden geldiği hakkında çeşitli iddialar üretmiştir. Bunlardan en geçerli olanı Afrika’da görev yapan İngiliz askerlerinin “Zula” isimli dişi bir kediyi İngiltere’ye getirerek çiftleştirmesi sonucunda Abyssianların oluşmasıdır. Habeş Kedisi, İngiltere’de tanındığı için “İngiliz İşaretlisi” olarak da anılıyor. Cinsin günümüzdeki popülaritesi oldukça yüksektir. Asil görünümüne rağmen son derece sevecen, eğitilebilir ve çocuklarla iyi geçinen bir tür olan Habeş Kedisi, zeki ve oyuncu olması ile de biliniyor.

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Afrika
  • Karakteri: Avcı, Zeki, Enerjik
  • Tüy Rengi: Koyu Kahverengi, Kahverengi
  • Gövde: Zayıf
  • Kürk Yapısı: İnce ve Sığ
  • Kuyruk: Uzun ve İnce

Habeş Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Eğer tam bir oyun düşkünü ve doğuştan avcı bir kedi arıyorsanız, kesinlikle bir Habeş Kedisi edinmelisiniz… Bu cins kediler oldukça zekidir, oyuncudur ve dost canlısıdır. Aynı zamanda kolay eğitilebilen kedi ırkları arasında yer almaktadır. Bu ırkı bir aile evi için edinmeyi planlıyorsanız, doğru kararı aldığınız söylenebilir. Abyssinian’ı yavru kedi olarak edinerek, kendinize ve ailenize daha çok bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile güzel dostluklar kuran Abyssinian, sahip olduğu aileye son derece düşkün olur ve oyuncu yapısı dolayısı ile çocuklarla harika vakit geçirebilir. Bir aile için en uygun kedi türlerinden olan Abyssinian’ın bir diğer özelliği ise dikkatli bir avcı olması… Sahiplendiğiniz Habeş Kedisini sık sık pencerenin önünde görürseniz,  şaşırmayın! Bu türün yapmaktan en hoşlandığı şeylerin başında kuşları izlemek vardır. Abyssinian son derece hareketli bir kedidir. Bu yüzden işiniz olduğu zamanlarda onu oyalamak için bol bol oyuncak almanızda fayda var.

Habeş Kedisi Bakımı

Habeş Kedisi bakımı için çok da bir şey yapmanız gerekmemektedir. Tüylerinin kısa olmasından dolayı sık tıraş ve taranmaya ihtiyaç duymayan bir kedi türüdür. Habeş Kedisinin bakımı için tüylerini haftada 1 kere taramak yeterli olacaktır. Bu tarama işlemi vücutta yer alan ölü tüyleri toplamanıza yardımcı olur. Bir diğer bakım önerisi ise bu cinsin tırnaklarının her 10-14 günde bir kesilmesidir. Habeş Kedileri diş eti hastalıklarına son derece yatkındır, bu sebeple düzenli olarak diş temizleyici çubuklar ile ağız sağlığına dikkat edilmeli. Her kedi ırkı gibi bu ırkında her veteriner kontrolünde kulaklarının temizliği kontrol edilirse, bakımları tamamlanmış olur. Yalnız uyarmakta fayda var! Kedinizin kulağını asla kendiniz temizlemeye kalkmayın. Yanlış temizleme sonucunda kedinize kalıcı sağırlığa sebep olabilirsiniz. Eğer elinizdeki Abyssinian yavru kedi ise bakımlarını yapmak için birkaç ayının dolmasını beklemekte fayda var.

Habeş Kedisi Vücut Yapısı

Habeş Kedisi vücut yapısı nedeniyle sık sık talep edilmektedir. Üçgenimsi kafaları bulunan Abyssinian cinsinin kulakları biraz büyük boyuttadır. Bu cins kedilerin gözleri oldukça büyüktür ve gözlerinin altında bulunan çizgiler onları diğer cinslerden farklı kılar. Son derece karakteristik bir yüz hattına sahip olan ırkın gözleri ise altın sarısı veya yeşildir.

Habeş Kedisinin tüyleri ince, kısa ve sıktır. Kahverengi, mavi ve kızıl-kahve renklerde kürke sahip olan Abyssinian’ın üzerinde siyah çizgilerde bulunabilir. Bazı türlerin sırtlarında siyah yerine pembemsi çizgiler de görülebilir. Tüyleri ince olmasına rağmen son derece yumuşaktır. Abyssinian cinsinin vücudu en fazla 4-4,5 kiloya kadar çıkabilir. Vücut tipi atletik ve kaslı, patileri küçük ve bacakları incedir. Görünümü ile birçok kedi ırkından farklılık göstermektedir.

Habeş Kedisi iyi bir bakım ile 20 yıla kadar yaşayabilmektedir, fakat normal bir bakım döngüsündeki ömrü 9 ila 15 yıl aralığında değişmektedir. Tabii iyi bir bakımın yanı sıra ondan sevginizi de eksik etmemelisiniz!

Habeş Kedisinin Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Habeş Kedisi oldukça oyuncu, heyecanlı, sevecen ve hareketli bir kedidir. Sürekli hareket halinde olan bu kedinin oyun oynama isteği sonucunda diğer hayvanlar ve çocuklarla iletişimi oldukça iyidir. Habeş Kedisi sürekli olarak kendisine bir oyun arkadaşı aramaktadır. Uysal bir kedi olan Abyssinian, çocuğunuzun en iyi oyun arkadaşı olabilir. Aynı zamanda diğer hayvan türlerini sevdiği için yanına başka bir arkadaş alabilirsiniz. Bu kedi ırkı, tam bir aile kedisi desek, yalan olmaz…

Habeş Kedisi Sağlık Durumu

Habeş Kedisi, diğer pek çok kedi cinsi gibi belli başlı hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Eğer düzenli olarak önlemler alınırsa, kediniz için endişelenmeniz gereken bir konu olmayacaktır. Bu kedi türünün diş eti hastalıklarına yatkınlığı vardır. Ağız sağlığını koruyabilmeleri için düzenli veterinere gidip, diş temizleme çubuğu verilebilir. Bunun yanı sıra ırkının kalıtımsal olarak böbrek rahatsızlığı bulunuyor. Abyssinian’a yalnızca veterinerin izin verdiği yiyecekler verilmeli! Bu cinste görülen diğer kalıtımsal rahatsızlıklar ise diz kapağı çıkığı, dejeneratif göz hastalığı ve kendilerini çok sık yalamalarından dolayı meydana gelen tüy dökülmesi olan hiperestezi sendromu olarak sıralanabilir.

Habeş Kedisi Eğitilebilir mi?

Bilindiği üzere kediler eğitim için köpekler kadar hevesli canlılar değildir. Kediler çoğunlukla sahiplerini eğitmeleri ile bilinir. Habeş Kedisi de bu cinslerden bir tanesidir. Bu kedi türü diğer kedi ırklarına nazaran oldukça zekidir ve ne istediğinizi kısa sürede anlar, fakat itaat etmek pek de ona göre değildir.