Bir Senarist Eseri: California Spangled

463
Bir Senarist Eseri: California Spangled

Ortaya çıkma hikayesi bir hayli ilginç olan California Spangled, Hollywood’da senaristlik yapan Arnold Casey Jr.’ın uğraşları sonucunda meydana geliyor.

Şuan dünya üzerinde yalnızca 200 adet bulunan California Spangled, ulaşılması zor bir kedi türü. Afrika’ya tatile giden senarist Casey, kısa süre sonra Afrika leoparlarından etkilenir ve onlardan bir tane edinmek ister. Afrika leoparı görünümünde bir kedi edinmek için Kenyalı bilim insanı Louis Leakey ile tanışan Casey, onun yardımı ile bir Siyam kedisi ile Ankara kedisini çiftleştirerek şimdiki California Spangled’in ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur. İçerisinde British Shorthair geni de taşıyan California Spangled, 1986 yılından beri tanınmaktadır. Oldukça atletik ve hareketli bir ırk olan California Spangled, eğer evde beslenecekse bu ev oldukça büyük olmalı. Sürekli hareket etme isteği duyduğu için bu ırk zor başa çıkılabilen cinsten…

California Spangled Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Afrika

Karakteri: Hızlı, Hareketli, Atletik

Tüy Rengi: Kömür, Gümüş, Bronz, Altın, Mavi, Kırmızı, Kahve

Gövde: Atletik

Kürk Yapısı: İnce

Kuyruk: Uzun

California Spangled Karakteri ve Özellikleri

California Spangled özellikleri gereği bayağı hareketli bir kedi türüdür. Atletik bir yapıya sahip olduğu için oradan oraya koşturmaya bayılır. Çoğu zaman evinizde bir Afrika leoparı ile yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Bu tür hareketli ve oyuncu olabilir, fakat sahibine karşı son derece kibardır. Gereksiz saldırganlıklar yapmaz. Oyuncu olduğu için sürekli olarak sahibi ile oyun oynar. Hareketli kişiliği sayesinde çocuklar ile hemen kaynaşır ve eğlenceli vakit geçirir. Oldukça zeki bir kedi türü olan California Spangled, diğer kedi türlerine nazaran daha zekidir. Kıvrak zekası sayesinde akıl oyunlarında büyük başarı gösterir. Onunla eşya saklamalı oyunları keyifle oynayabilirsiniz. Doğal bir koruyucu olan California Spangled, olası durumlarda sizi savunur ve korur. Vahşi görünümüne rağmen sıcacık bir kalbe sahip olan California Spangled, aynı zamanda yüksek yerlerde bulunmaktan büyük keyif alır. Onu her an bir dolap veya kapının üzerinde size bakarken bulabilirsiniz. Hareketli ve çabuk sıkılan bir yapıda olduğu için her an yeni bir eğlence kovalar. Bu hareketliliğine rağmen gün sonunda onu yanınızda uyurken bulabilirsiniz.

California Spangled Bakımı

Kısa tüy yapısı olan bir kedi ırkı olduğu için California Spangled’in bakımı çok meşakkatli değildir. Narin bir vücut yapısına sahip olduğu için olabildiğince hafif bir biçimde tüyleri taranabilir. 2 haftada 1 bunu tekrarlamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında düzenli olarak veterinere götürerek, sağlığında herhangi bir sorun var mı öğrenebilirsiniz.

California Spangled Vücut Yapısı

California Spangled özellikleri gereği atletik yapılı bir kedi türüdür. Melez olduğu için tüyleri son derece kıymetlidir. Güçlü ve keskin bakışları vardır. Bir yere uzandığı zaman heykel gibi bir görünüm verir. Çene kemikleri oldukça güçlü ve sağlamdır. Kulakları orta boydur ve uçları yuvarlaktır. Dışarıdan sert ve soğuk bir görünüme sahiptir. Gözlerinin şekli bademi anımsatır ve çoğunlukla açık renklidir. Orta boyutlu bir kedidir ve vücut yapısı incedir. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha gelişmiştir ve kaslıdır. Kuyrukları kalın, dolgun tüylü ve uzundur. Kısa tüyleri yapısı gereği adeta kadifeyi andırır.

California Spangled Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

California Spangled cinsi hareketli ve oyuncu olduğu için çocuklar ile iyi birer oyun arkadaşı olabilir. Sürekli olarak bir şeylerle uğraşmak istediği için çocuklar ona bayılacaktır. Bu yerinde duramayan tür, diğer hayvanlar ile yavru kedi halindeyken karşılaştırılırsa iyi anlaşır. Baskın bir tür olan California Spangled, yetişkin dönemindeyken diğer hayvanlarla adaptasyon sorunu yaşayabilir. Aynı zamanda avcı bir yapıya sahip olduğu için hamster, balık ve kuş gibi evcil hayvanlardan kesinlikle uzak tutulmalıdır.

California Spangled Sağlık Durumu

Bilindiği üzere melez kedi türleri, safkan olan türlere nazaran daha az kalıtsal hastalığa sahiptir. California Spangled ırkı da tam olarak bu durumdadır. Neredeyse hiçbir kalıtsal hastalığa yatkınlık göstermeyen bu ırk, düzenli kontrolleri yapıldığı takdirde kolay hasta olmaz. Kaslı ve dayanıklı vücudu, olası hastalıklara karşı direnç göstermektedir.

California Spangled Eğitilebilir mi?

California Spangled cinsi oldukça zekidir. Bu zekası ile yasaklı olan bölümlere gidebilir, kapalı kapıları açabilir, fakat asla sizi dinlemez. Asi bir ırk olan California Spangled’e yat-kalk gibi komutlar verirseniz sizi anlar fakat doğası gereği bunları gerçekleştirmez.