Evdeki Kuşları Mutlu Etmenin 4 Yolu

338
kus

Kuşlar en iyi evcil hayvanlar olabilirler. Kafeste beslenen kuşlar sürekli kapalı tutuldukları takdirde ciddi duygusal sorunlar yaşayabilirler.

Kuşlardaki duygusal sorunlar bazen ölümle de sonuçlanabiliyor. Bu nedenle evdeki kuşları mutlu tutmak büyük önem taşıyor. İşte evdeki kuşları mutlu etmenin yolları.

1- Sık sık kafesten çıkarın

1- Sık sık kafesten çıkarın

Sürekli kafeste kalmak kuşlar için pek de iyi bir durum değil. Evinizin bir odasını kuşlarınız için ayırabilirsiniz. Böylece odada rahatça uçup kendilerini özgür hissedeceklerdir. Eğer kuş odası oluşturamıyorsanız, yapabildiğiniz anlarda kuşunuzu kafesinden çıkartın ve rahatça uçabilmesin sağlayın.

2- Büyük kafes alın

2- Büyük kafes alın

Kuşun kafesinin büyüklüğü ve temizliği kuşların duygusal sağlıkları açısından oldukça önemli. Siz pis bir evde sağlıklı bir şekilde yaşayabilir misiniz? Hayır! O halde kuşunuzun kafesinin de geniş ve temiz olmasına önem gösterin.3- Yiyecek aramasını sağlayın

3- Yiyecek aramasını sağlayın

Papağanların günlerinin yüzde 50 ila 70’ini yiyecek için vahşi yemlerde harcadıkları tahmin ediliyor. Kuşunuzu beslemek için evinizde farklı farklı bölgelere yiyecekler koyup onu kendi yiyeceğini bulmaya teşvik edin. Bu onu daha da mutlu edecektir.

4- Oyuncakları olsun

4- Oyuncakları olsun

Kuşunuzun kafesinde oynayabileceği güvenli oyuncakların olmasına özen gösterin. Kuş oyuncakları halatlardan, hamurdan, ahşaptan ve plastikten yapılabilir.