Egzotik Hayvanlar Nelerdir? Evde Beslenebilecek Egzotik Canlılar

337
egzotik hayvanlar

Evde beslemek için egzotik ortamlarda yaşayan egzotik hayvanlar yer almaktadır.

Evlerde egzotik hayvanların beslenmesini isteyen kişiler bu hayvanları araştırmaktadırlar. Evlerde birlikte yaşamaya uygun olan pek çok egzotik hayvan yer almaktadır. Bu egzotik hayvanlar doğal ortamlarından çok evlerde de beslenir. Peki egzotik hayvanlar nelerdir? Evde beslenebilecek egzotik canlılar nelerdir? İşte egzotik canlılar ile ilgili tüm detaylar.

Egzotik canlılar ülkemizde son yıllarda iyice yaygınlaşmıştır. Evlerde bu hayvanları beslemek isteyenlerin sayısı artmaktadır.

Egzotik Hayvanlar Nelerdir?

1) Çinçilla

Toplam ömürleri 22 yıl olarak bilinen Çinçilya oldukça sevimli bir egzotik hayvandır. Andres dağlarında yaşayan ve Güney Amerika’da sıklıkla karşılaşılan hayvanlardan bir tanesidir. Kendilerine has tüyleri bulunur.

2) Misk Kedisi

Kedi familyasından gelen misk kedisi Afrika kökenli olan bir kedidir. Misk kedisi diğer kedilerden farklı olarak tüyleri kalındır.

3) Capybara

Hint domuzuna benzer olarak da bilinen Capybara en popüler egzotik hayvanlar arasında yer almaktadır. Kemiriciler arasında Capybbara en büyük hayvanlardan bir tanesidir. 8 ila 12 yıl aralığında ömürleri yer almaktadır.

4) Yaban Kedisi

19 yaşına kadar yaşayabilen yaban kedileri ülkemizde en sık karşılaşılan kediler arasındadır. Yaban kedisi Akdeniz dağlarında sıklıkla yaşamaktadır. Yabani hayvanlardan bir tanesi olarak bilinir.

5) Vallaro

Vallaro Valabi ve kanguru benzeri hayvanlardan bir tanesidir. Ortalama yaşam süreleri de 15 ila 20 yıl arasında değişmektedir. Vallaro daha çok Avustralya kıtasında yaşamaktadır.

6) Boynuzlu Kurbağa

En değişik egzotik hayvanlardan olan boynuzlu kurbağa maksimum 10 yıl ömürleri bulunan hayvanlardan bir tanesidir. Güney Amerika kökenli bir egzotik hayvandır.

Evde Beslenebilecek Canlılar

1) İguana

Evde beslenebilecek egzotik hayvanlar denilince akla ilk gelen canlılar arasında iguana yer almaktadır. İguana petshoplar da görülme olasılığı da son yıllarda artmıştır. Ev ortamına kolayca adapte olan iguana yalnız yaşamayı seven bir egzotik hayvandır. Rutubetli ortamı çok seven iguana otçul bir hayvandır.

2) Tarantula

Örümcek türlerinden olan tarantula dünya genelinde egzotik hayvanlar açısından en popüler olan hayvanlardan birisi olarak bilinmektedir. Tarantula maksimum 20 sene kadar yaşayabilmektedir. Zehir oranı oldukça düşük olan bir örümcek türüdür. Tüyleri ile dikkat çekmektedir.

3) Bukalemun

Renk değiştiren hayvanlardan olan bukalemun kedi ve köpekten sonra evde en çok beslenen egzotik hayvanlar arasındadır. Ot ve böcekle beslenen bukalemunlar bulundukları yüzeyin rengini almakla ünlü hayvanlardır. Ev ortamında uygun bir sıcaklığı oluşturabilirseniz bukalemunları çok kolay bir şekilde besleyebilirsiniz.