Dünyanın en İlginç 10 Canlısı

924
ilginc hayvanlar

Dünyada nadir bulunan, gerçekten var olduğuna inanılamayacak kadar ilginç hayvanlar bulunuyor.

Örneğin daha önce yılbaşı ağacı solucanı, kırmızı dudaklı yarasa balığı gibi canlı türlerinin adını duymuş muydunuz? Bu hayvanlar alıştıklarınızdan biraz farklılar. Hem görünüşleri hem de özellikleri… İşte o sıra dışı 10 canlı…

1- Tersiyer

Bu küçük primatların göz bebekleri beyinlerinden daha büyüktür. Bu hayvanlar sıçrama ve tırmanma konusunda çok beceriklidirler. Bir ağaç dalına tutunduklarında onları daldan ayırmak gerçekten çok güçtür.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

2- Çamur Zıpzıpı

Çamur zıpzıpları yüzgeçlerini kullanarak suyun dışında hareket edebilirler.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

3- Proboscis Maymunu

Asya’nın yerli bir türü olan bu maymunlar genellikle Borneo’da yaşar. Sarkık burunlarını dişileri ve diğer maymunları etkilemek için kullanırlar.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

4- Geoduck

Panopea generosa olarak bilinen bu istiridyemsi canlının şekli biraz manidar. Uzun yaşaması (140 yıl) ve bir seferde 5000 dişiyi dölleyebilmesi sebebiyle iktidarsızlığa çare olabileceği düşünülerek tüketilen bir canlıdır. Tek doğal düşmanı insanlardır.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

5- Kel Uakari

Kel Uakari maymunları için parlak kırmızı yüz sağlıklı olmanın işaretidir ve bu hayvanlar eşlerini seçerken buna dikkat ederler. Genellikle Brezilya ve Peru‘da suya yakın yerlerde yaşarlar.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

6- Zürafa biti

Bu hayvanların erkekleri dişilerinden 2-3 kat uzundur. Bu uzun boyunlarını diğer erkeklerle kavga etmek amacıyla kullanırlar.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

7- Aksolotl

Aksolotllar (Ambystoma mexicanum) kaplan semenderi grubuna ait Meksika semenderlerinin en tanınmış üyelerindendir. Ait olduğu sınıfın diğer üyelerinin aksine aksolotllar başkalaşım geçiremediklerinden suda yaşamak zorunda olan canlılardır. Diğer semenderler başkalaşımlarını tamamladıktan sonra (tamamen suyu terk etmeseler bile) karadaki yaşama da uyum sağlayabilirlerken aksolotllar bunu başaramazlar. Erişkin bir aksolotl (1.5 ya da 2 yaşında) genellikle  25 cm boyundadır, bununla birlikte 15 ila 45 cm uzunluklar arasında olabilirler; ancak 30 cmden uzun aksolotllar pek de bulunmaz. Aksolotllar vücut yapısı olarak tipik bir semenderle aynı olsa da, kafasının yanlarında bulunan solungaçlarıyla onlardan ayrılır. Gözkapakları yoktur.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

8- Mantis Karidesi

Mantis karidesinin gözünde 12 renk reseptörü vardır. Yeri geldiğinde kıskaçlarıyla 80 kph‘lik bir hızla rakiplerine vurabilirler.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

9- Yılbaşı ağacı solucanı

Bu hayvanlar dünya üzerindeki tropikal resiflerde yaşarlar. Bu solucanlar yaklaşık 3-4 cm uzunluğundadır.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı

10- Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Galapagos adalarında denizin 30 metre veya daha altında bulunan bu garip görünümlü balığın boyu 40 cm’ ye kadar ulaşabilir. İyi bir yüzücü olmadığı için deniz yüzeyinde yürümek için göğüs yüzgeçlerini kullanır. Yüzmekten çok yürümeyi tercih ettiği söylenilen balığımızın deniz tabanına oturduğu da söylenenler arasında. Erişkinliğe erişen balıklarda sırt yüzeyi dikenli bir uzantıya dönüşür ve bu şekilde avlarını kendilerine çekerler. Kırmızı dudaklı bu şirin balığın nasıl bir evrimden geçtiğini düşünmek bile insanı şaşırtabiliyor.

Dünyanın en ilginç 10 canlısı