Akvaryum Balık Türleri

676
Akvaryum-Balik-Turleri

Akvaryumlar, bulundukları ortama huzur verir. Aynı zamanda bu huzurlu görüntüsüyle birçok kişinin de hobisi haline gelmiştir.

Akvaryumda beslediğiniz canlıların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmeleri için gerekli akvaryum malzemelerini edinmeli ve gerekli bakımı da yapmak için yeterli vaktiniz olmalıdır. Diğer senaryoda bakımsız akvaryum, içindeki canlılar için bir eziyet olur.

Akvaryum Malzemeleri

Kaliteli bir akvaryum filtre sistemi, seçtiğiniz balık türlerine uygun biçimde su sıcaklığını ayarlamanıza yardımcı olacak bir akvaryum ısıtıcısı, akvaryum arka plan dekoru, zemin süslemesi için akvaryum kumu, çakıl taşı ilk etapta edinmeniz gereken en önemli malzemeler arasında yer alır. Bunlara ek olarak balıkların ürettiği bakterileri su kalitesini bozmasını önlemek için dip süpürgesi ve gerektiğinde balıklarınızı yakalamak için bir akvaryum süzgecine ihtiyacınız olacaktır.

Balık Türleri

Karma bir akvaryum oluşturmak istiyorsanız, beslemek istediğiniz balıkların bir arada yaşayıp yaşamayacağını öğrenmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Şimdi siz ülkemizde en çok beslenen balık türlerinden kısaca bahsedeceğiz.

Japon Balığı

Asya kökenli olan Japon balıkları hem etçil hem otçul balık türlerindendir. Bu güzel balık türü aynı zamanda barışçıl bir yapıya sahiptir. Japon balıkları 20 cm’ye kadar büyüyebilirler. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı ile 18 ile 24 derece arasındadır.

Lepistes Balığı

Lepistesler barışçıl yapıya sahip olan diğer balık türlerindendir. Kolay üretilmeleri nedeniyle akvaryum balıkları arasında epey popülerdir. Lepistes balığı 3 haftada bir doğum yapabilir. Dişi olan türleri 6 cm,  erkek olanları ise 3 cm boyutlarındadır. Lepistes balıklarının ihtiyaç duydukları su sıcaklığı 25 ile 28 derece arasındadır.

Beta Balığı

Beta balığı bir diğer adı da kavgacı siyam balığıdır. Kendi türüne karşı agresiftir ve bu sebeple tek bakılması önerilir. Çeşitli renk ve yapıya sahip olan beta balıklarının birçok alt türü bulunur. Etçildirler ve beta balığının bakımı oldukça kolaydır. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı derecesi 25 ile 27 derece arasındadır.

Kılıçkuyruk Balığı

Kılıçkuyruk balığı hem etçil hem otçul beslenen balık türlerindendir. Diğer balık türleriyle uyum içinde yaşasalar da kendi türlerinden olan baskın erkekler diğer erkekleri rahatsız eder. Kuyruk hariç boyları 10 ile 12 cm arasındadır. Kılıçkuyruk balıklarının ihtiyaç duydukları su sıcaklığı ise 20 ile 28 derece arasındadır.

Plati Balığı

Plati kırmızı rengiyle akvaryuma canlılık, renk katan balıklardır. Kuru balık yemleri ve akvaryumda oluşan yosunlarla beslenen bu balıklar barışçıl yapıdalardır. Dişi plati balıkları 6 cm, erkekler ise 5 cm boylarında olur. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı ise 20 ile 26 derece arasındadır.

Melek Balığı

Melek balıkları hem etçil hem de otçul beslenen balıklardandır. Orta derecede agresif olan bu balıklar, yutamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Melek balığı en fazla 10 cm boyutuna ulaşabilir. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı 24 ile 30 derece arasıdır.

Çöpçü Balığı

Çöpçü balığı akvaryumun dibinde kalan pislikleri temizlediği şeklinde yanlış bir bilgiyle ünlenmiştir. Aslında akvaryumun dibinde kalan pislikleri değil, dibe çöken balık yemlerini yerler. Çöpçü balığı hem etçil hem otçul balık türü olup ihtiyaç duydukları su sıcaklığı ise 24 ile 28 derece arasıdır.

Neon Tetra Balığı

Tetra balığı en popüler balık türlerindendir. Etçil olarak beslenirler ve barışçıl yapıya sahiptirler. Neon Tetra balığı en fazla 4 cm boyuna ulaşır. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı ise 20 ile 25 derece arasındadır.

Sarı Prenses Balığı

Hem etçil hem otçul beslenir ve barışçıl bir balık türüdür Sarı Prenses balığı. Üreme dönemlerinde saldırganlaşabilirler. Bakımı kolay olduğu için akvaryuma yeni başlayanlar için sıkça tercih edilen balık türlerindendir. Boyları 10 cm’ye kadar ulaşabilen Sarı Prenses balığının ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı 23 ile 28 derece arasındadır.

Siyah Moli Balığı

Siyah Moli balığı üreme dönemi sırasında bazı çatışmalar yaşansa da genel olarak barışçıl bir balık türüdür. Çoğunlukla bitkisel olarak beslenebilir. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı ise 22 ile 30 derece arasıdır.