Çöllerin Minik Aslanı: Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi)

646
Çöllerin Minik Aslanı: Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi)

1980 yılında Amerika’da keşfedilen Mojave Spotted, Güney California kökenli bir çöl kedisidir.

Diğer kedi türlerinden oldukça farklı bir yerde bulunan Mojave Spotted, Hesperia adlı küçük bir kasabada, çöl vahşilerinin hem sıcaklardan korunmak hem de çiftleşmek için girmiş oldukları bir tünelde bulunmuştur. Bulunan 6 adet yavru kedi, diğer kedilere nazaran değişik görünümleri ile hemen dikkat çekmiştir. İri patileri ve geniş kemikli yapısı ile vahşi bir görünüm sergileyen Mojave Spotted, 1984 yılında Kitten Milk Replacament tarafından korunaklı bir yere alınarak evcilleştirilmeye ve izlenmeye başlanmıştır. Vahşi doğanın kalıtsallığı ve üzerlerinde var olan genetikten dolayı evcilleştirilemeyen Mojave Spotted, evcil olmamasına rağmen insanlarla aynı ortamda yaşayabiliyor. Yalnızca onun kurallarına saygı duymalısınız. Kedi ırkı olarak resmen kabul edilen Mojave Spotted, vahşi hayvanların soyundan geldiği için epey popüler bir konumda!

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Bağımsız, Avcı, Atletik
  • Tüy Rengi: Kestane, Altın, Kahve, Gümüş, Mavi, Kömür, Samur, Leopar, Tekir
  • Gövde: Atletik, İri
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Normal

Mojave Spotted (Mojave Çöl Aslanı) Karakteri ve Özellikleri


Ailesi Mojave Çölünün vahşi hayvanlarından gelen Mojave Spotted, dışa dönük yapısı ile tanınmaktadır. Daha önce evcilleştirilme çalışmaları yapılmış olsa da başarılı olunamayan Mojave Spotted cinsi evcil olmamasına rağmen insanlar ile beraber yaşayabilmektedir. Fakat dikkat edilmesinde fayda olacak bir konu var o da Mojave Spotted’in dışarı kaçma riskinin yüksek olmasıdır. Özgürlüğüne düşkün olmasından dolayı her an kendisini dışarı atmak isteyen Mojave Spotted’i durdurmanız pek mümkün olmaz, çünkü dışarısı onun alıştığı yerdir. Mojave Spotted’i kendinize alıştırdıktan ve güvenini kazandıktan sonra düzenli aralıklarla dışarı çıkıp dolaşmasına izin verebilirsiniz. Su ile oynamaya bayılan Mojave Spotted, deniz ve havuza girmeye bayılır. Aynı zamanda duş almaktan büyük mutluluk duyar. Onu kaliteli kedi şampuanları ile yıkayarak daha da mutlu edebilirsiniz. Avcı ve meraklı yapısı ile sinek, böcek ve kuş anlamaya yatkındır. Hareketli yapısından dolayı sürekli olarak kendisini meşgul edecek bir şeyler bulabilir.

Mojave Spotted Bakımı


Zaten vahşi bir doğadan gelen ve dışarı yaşamına daha yatkın olan Mojave Spotted, herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Tüyleri kısadır ve sık taranma ihtiyacı duymaz. 2 haftada bir kere olmakla beraber tarayabilir ve ölü tüylerinden arındırabilirsiniz. Mojave Spotted aynı zamanda suyu çok sevdiği için sıcak yaz aylarında düzenli olarak yıkayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kaliteli mamalar ile Mojave Spotted’i besleyebilir, mama ve su kaplarını her gün dezenfekte edebilirsiniz.

Mojave Spotted Vücut Yapısı


Oldukça iri boyutlu bir kedi olan Mojave Spotted, egzotik bir görünüme sahiptir. Vahşi kedi soyundan gelen Mojave Spotted’in kafa yapısı yuvarlaktır ve öne doğru incelir. Kafası vücudu ile orantılı, orta boyutludur. Burunları geniş ve kısadır. Bıyık kısmı çıkıntılıdır. Burun ucu yumuşak derilidir. Gözleri birbirinden uzak ve oval yapılıdır. Kulakları orta boyutludur, kafasının gerisinden öne doğru kıvrılmış yapıdadır. Uçları sivri değildir. Geniş ve büyük patileri vardır. Bacakları kaslı ve incedir. Ön bacakları, arka bacaklarına nazaran daha kısadır. Pençeleri oldukça kuvvetlidir. Patilerinde fazladan parmak bulunabilir. Kuyrukları kısa ve orta kalınlıktadır. Kemik yapısı genel olarak tüm vücutta kuvvetlidir.

Mojave Spotted Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Vahşi bir ırk olduğu için diğer hayvanlar ve çocuklarla ilişkisi pek de sağlıklı olmayan Mojave Spotted, bazı zamanlarda saldırganlaşabilir. Başına buyrukluğu ve özgürlüğüne düşkünlüğü yüzünden çocuklar ile ilişkisi iyi gitmez. Çocukların yoğun ilgisinden bunalır. Bunun yanı sıra diğer hayvanlar ile etkileşimi de pek harika değildir. Otoriter ve vahşi doğası gereği diğer hayvanlarla aynı ortama sokulduğunda kontrollü olunmalıdır.

Mojave Spotted Sağlık Durumu


Sağlıklı bir ırk olan Mojave Spotted, zaten vahşi bir doğadan geldiği için kalıtsal herhangi bir rahatsızlık taşımaz. Kaliteli mamalarla beslenmesi ve düzenli veteriner kontrolüne gitmesi durumunda 15 yıla kadar sağlıkla yaşamını sürdürebilir.

Mojave Spotted Eğitilebilir mi?


Başına buyruk ve bağımsız bir ırk olmasından dolayı eğitim oranı düşük olan Mojave Spotted, aslında oldukça zeki bir kedidir. Zekası ile ne demek istediğinizi kolaylıkla anlar, fakat uygulamaya geçmesini beklemeniz biraz olanaksızdır.