Zehirli Kurbağa

511
Poison Frog

Zehir dart kurbağa olarak da bilinir dart zehir kurbağa , zehir kurbağa ya eskiden olarak bilinen zehirli ok kurbağası 

Zehir dart kurbağa (olarak da bilinir dart zehir kurbağa , zehir kurbağa ya eskiden olarak bilinen zehirli ok kurbağası ) bir grup ortak adıdır kurbağalar içinde aile Dendrobatidae tropikal yerli vardır Orta ve Güney Amerika’da . Bunlar türlerdir gündüz ve genellikle parlak cisimlerin renkli var. Bu parlak renklenme, bu da onları türlerin toksisite ile ilişkili olduğu aposematic . Yüksek toksiklik ile birlikte aile Dendrobatidae sergi son derece parlak renk bazı türler, diğerleri varken şifreli gözlenen hiçbir toksisite miktarı az olan renk. Büyük toksisite sahip türler karıncalar, akarlar ve termitler diyetlerinden bu türetmek. Herhangi bir toksisite miktarlarına şifreli bir renk ve düşük sergileyen, ancak diğer türler, yırtıcı çok daha büyük bir çeşitlilik yemek. Bu ailenin pek çok tür vardır tehdit nedeniyle yaşadıkları yerleri tecavüz insan altyapısına.

Bu amfibiler genellikle nedeniyle “dart kurbağa” denir Amerindians onların arasında ‘yerli kullanım zehirli salgıları uçlarını zehirlemeye blowdarts . Bununla birlikte, 170 türlerin sadece dört (bu amaç için kullanılır bir şekilde belgelenmiştir kürar cinsi gelen, her hangi bitkilerin daha yaygın olarak kullanılmaktadır) Phyllobates nispeten büyük ve yüksek toksiklik seviyeleri ile karakterize edilir, üyeleri.

Birkaç uzunluğu 6 cm (2,4 inç) ‘e kadar büyümesine rağmen zehir dart kurbağa çoğu türleri, bazen, yetişkin uzunluğu en az 1,5 cm (0,59 in) küçüktür. Bunlar 1 oz tartın. ortalamada. Çoğu zehirli dart kurbağa parlak görüntüleyen renkli aposematic desenleri potansiyel yırtıcıları uyarmaya. Parlak renklenme toksisiteleri ve alkaloidlerin düzeyleri ile ilişkilidir. Örneğin, genus kurbağa Dendrobates ise, alkaloidler, yüksek seviyelerde Colostethus türleridir şifreli olarak renkli ve toksik değildir.

Zehir dart kurbağa bir bir örnektir aposematic organizma. Parlak renklenme yırtıcılara için unpalatability tanıtır. Aposematism anda filogenetik ağaçlar göre zehirli ok aile içinde en az dört kez kökenli olduğu düşünülmektedir ve dendrobatid kurbağalar geçirmiş dramatik farklılaşmaları beri var olan – interspesifik ve intraspecific hem – kendi aposematic renklenmesi. Bu savunma mekanizması, bu tip frekans bağımlı doğa verilen şaşırtıcı.

Yetişkin kurbağa maruz köklerinin arasında, bitkilerde, yapraklar üzerinde de dahil olmak üzere, ve başka yerlerde, nemli yerlerde yumurtalarını bırakmak. Yumurta ambar sonra, yetişkin piggybacks kurbağa yavrularını , havuz veya boğazına toplanan suyu ya uygun suya, birer birer, bromeliads veya diğer bitkiler. Onlar kadar iribaşların orada kalır metamorphose anne tarafından düzenli aralıklarla koydu döllenmemiş yumurtaları ile beslenen,.

Yetişme ortamı

Zehir dart kurbağalar için endemik olan nemli Orta ve Güney Amerika’nın tropikal ortamları. Bu kurbağalar genellikle bulunan tropikal yağmur ormanları , içinde dahil Bolivya , Kosta Rika , Brezilya , Kolombiya , Ekvador , Venezuela , Surinam , Fransız Guyanası , Peru , Panama , Guyana , Nikaragua ve Hawaii (tanıtıldı).

Doğal habitatları subtropikal ve tropikal nemli, ova ormanlar, subtropikal veya tropikal yüksek irtifa fundalık ve çalılık, subtropikal veya tropikal nemli, Montanes ve nehirler, tatlı su bataklıkları, aralıklı tatlı su bataklıkları, gölleri ve bataklıkları kapsar. Diğer türler mevsimsel ıslak veya su basmış ova otlak, ekilebilir arazi, otlak, kırsal bahçeleri, tarlaları, nemli ova ve aşırı derecede tahrip olmuş eski ormanda bulunabilir. Premontane ormanlar ve kayalık alanlar da kurbağalar tutmak için bilinmektedir. Dendrobatids aynı zamanda yerden 10 m (33 ft) kadar ağaçlarda, yaşamak eğilimindedir veya yere yakın.

üreme

Zehir dart kurbağa pek çok tür adanmış ebeveynlerdir. Cins birçok zehir dart kurbağa Oophaga ve ranitomeya gölgelik içine kendi yumurtadan yeni çıkmış kurbağa yavrularını taşır; iribaşların ebeveynleri sırtında mukus sopa. Yağmur ağaçların üst kesimlerinde kez anne birikir su havuzlarında yavrularını yatırmak epifitik gibi bitkiler, bromeliads . İribaşların kendi kreş omurgasızlar ile beslenirler ve anneleri bile suya yumurta yatırarak diyetlerine ek olacaktır. Diğer zehirli kurbağa yaprak çöp altında gizli, orman katta yumurta bırakmaktadır. Zehir kurbağalar dışarıdan yumurtalarını döllemek ; dişi yumurta küme bırakır ve bir erkek çoğu balık gibi aynı şekilde, daha sonra bunları döller. Zehir kurbağa genellikle en kurbağa copulate şekilde benzer birbirine tutarak gözlenebilir. Ancak bu gösteriler aslında toprak güreş maçları. Her iki cinsiyette de sıkça toprakları üzerinden anlaşmazlıklar meşgul. Bir erkek onun yayın için hangi en belirgin tünekler için mücadele edecek çiftleşme çağrısı ; dişiler arzu yuvalarının üzerinde mücadele ve hatta rakibin yumurta yemeye diğer dişilerin yuvalarını işgal.

zehirli ok kurbağa ailesinde operasyonel cinsiyet oranı yanlı çok kadın. Bu dengesiz bir seks oranıyla organizmalar içinde bulunan birkaç karakteristik davranış ve özelliklerin yol açar. Genelde, dişiler arkadaşı arasında seçim yapabilirler. Buna karşılık, erkek, parlak bir renk gösteren toprak, ve diğer erkek doğru saldırgandır. Dişiler levrek konumu ve toprak çağırarak, renklenme (çoğunlukla sırt) dayalı arkadaşları seçin.