Yumuk Yumuk Bir Kedi: Exotic Shorthair

492
Yumuk Yumuk Bir Kedi: Exotic Shorthair

Hoş görünümü ve yumuşacık tüyleri ile bir başka “Shorthair” türü olan Exotic Shorthair, 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır.

American Shorthair ve İran Kedisinden meydana gelen bir melez olan Exotic Shorthair, ilk başlarda kısa tüylü İran Kedisi olarak anılsa da kısa süre sonra bir ırk olarak tanınmıştır. 1986 yılından beri İran Kedisinden ayrılan bu cins, yumuşak yüz hatları ile hemen kendisini belli etmektedir. Dolgun yanakları onun tombiş bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Yuvarlak iri gözlerine basık burnu eklenince, sevmeye doyamayacağınız Exotic Shorthair ortaya çıkmaktadır. Kusursuz dış görünüşü haricinde huyları son derece yumuşaktır. Apartman yaşamına oldukça uyumlu olan Exotic Shorthair, sevecendir ve diğer tüm insanlar ve özellikle çocuklarla harika anlaşır.

Exotic Shorthair Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Sevecen, Yumuşak Huylu, Sosyal
  • Tüy Rengi: Gümüş, Kahverengi, Siyah, Mavi, Sarı
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Sık, Yumuşak
  • Kuyruk: Kısa

Exotic Shorthair Karakteri ve Özellikleri

Yumuşak başlılığı ve kendini sevdirmeye bayılması ile bilinen Exotic Shorthair, tam bir kucak kedisi! Sürekli olarak ilgi isteyen ve bu ilgiyi alana kadar sahibinin peşinden ayrılmayan Exotic Shorthair, aynı zamanda daha henüz tanıştığı yabancılara bile oldukça sıcakkanlıdır. Hem İran Kedisinden hem de American Shorthair cinsinden bazı özellikler taşıyan Exotic Shorthair, bu kedi türlerinden daha hareketlidir. Oyuncu kişiliği sebebi ile sürekli kendisine oyun arkadaşı arar ve bu zamanların dışında da genellikle sahibinden ilgi bekler. Uyumlu bir kedi olan Exotic Shorthair, neredeyse hiç miyavlamaz. Apartman yaşantısına son derece uygundur. Zeki bir türdür ve gerekli özen gösterilirse bazı temel şeyler öğretilebilir. Mükemmel bir dost olan Exotic Shorthair, tüm bunlar dışında çocuklar ile ayrılmaz bir ikilidir. Eğer çocuklu bir aileyseniz kesinlikle Exotic Shorthair edinmelisiniz. Yalnız uyarmakta fayda var! İlgiyi seven bir kedi olan Exotic Shorthair yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir cinstir. Bu sebeple eğer onu uzun süre tek başına bırakacaksanız, hiç sahiplenmemeniz daha doğru olacaktır.

Exotic Shorthair Bakımı

Tüyleri yumuşacık ve kısa olan Exotic Shorthair, İran Kedisine nazaran daha az bakım gerektirir. Haftada bir kere taranarak ölü tüylerin alınması, Exotic Shorthair cinsinin bakımı için yeterli olacaktır. Bunun dışında gözleri sık akan bir tür olduğu için ıslak bir pamuk ile düzenli olarak gözlerini silmek onun için son derece önemlidir. Bu bakımlar haricinde yavru kedi halinden itibaren aşı ve veteriner kontrollerinin yapılması Exotic Shorthair’in sağlığı için yeterlidir.

Exotic Shorthair Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Exotic Shorthair, genellikle 3,5 ila 6 kilogram aralığındandır. Kafaları oval ve geniştir. Kulakları küçük, burnu basık ve gözleri badem şeklindedir. Dolgun yanaklara sahip olan bu tür, tombiş bir görünüme sahiptir ve bu özelliği onu oldukça popüler yapmaktadır. Fiziksel açıdan neredeyse kusursuz olan Exotic Shorthair’in belirli bir kürk rengi bulunmamaktadır. Siyah, gümüş, sarı, kahverengi ve mavi renklerde görülebilir. Kürkü genellikle desenlidir. Sık, kısa ve yumuşak bir tüy dokusu vardır.

Exotic Shorthair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Exotic Shorthair sosyal bir kedi türüdür. Sahibine sıkı sıkıya bağlıdır ve henüz yeni tanıştığı yabancılara bile son derece sıcakkanlıdır. Yeni insanlar ile tanışmaktan büyük keyif alır. Her yeni insan, onun için oyun arkadaşıdır. Çocuklar ile vakit geçirmekten hoşlandığı için ailelerin vazgeçilmez kedisidir. Bunun yanı sıra diğer hayvanlarla da uyumlu bir ilişkisi vardır. Fakat eğer Exotic Shorthair’i yavru kedi halindeyken diğer hayvanlar ile kaynaştırmazsanız, yetişkinlik döneminde gergin ve içe kapanık olabilir. Bu sebeple muhakkak yavruyken onu sosyalleştirin. Ayrıca kedi ödülleri ile onu cesaretlendirebilirsiniz.

Exotic Shorthair Sağlık Durumu

Bu cins ne yazık ki bazı sağlık sorunlarına yatkınlık göstermektedir. Bu sağlık sorunları; polikistik böbrek hastalığı, kalsiyum oksalat ürolitiazis ve brakisefali solunum sendromu olarak sıralanabilir. Eğer bakımları düzenli olarak yapılır ve beslenmesine dikkat edilirse Exotic Shorthair’in bu rahatsızlıklara yakalanması oldukça azdır. Sağlıklı bir Exotic Shorthair, 8 ila 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Exotic Shorthair Eğitilebilir mi?

Exotic Shorthair oldukça zeki bir kedi türüdür ve eğer gereken düzenli özeni gösterirseniz, bazı temel hareketleri ona öğretebilirsiniz. Fakat biraz başına buyruk bir kedi olduğu için çaba göstermeniz gerekebilir.