Wheaten Terrier Özellikleri ve Bakımı

529
Wheaten Terrier Özellikleri ve Bakımı

İlk ortaya çıkışı 1700’lü yıllara dayanan Wheaten Terrier, aslında bir porsuk avcısı olarak kullanılmak istenmiştir. Zaman içerisinde harika bir av ve koruma köpeği olan bu ırk, İrlanda asıllıdır.

Büyük cüssesi, kıvır kıvır tüyleri ve bal gibi rengi ile görenleri kendisine aşık eden Wheaten Terrier, “yumuşak tüylü” lakabı ile bilinmektedir. Dışarıdan gören herkes Wheaten Terrier’ı büyük bir süs köpeği olarak görse de o avcılık ve korumacılık içgüdüleri ile donatılmıştır. Buna rağmen diğer hayvanlar ve çocuklara karşı inanılmaz bir sabır sergilemektedir. Sahibini her şeyden çok seven Wheaten Terrier ırkı, aile köpeği olmak için en uygun cinsler arasındadır. Eğer aileniz için hem korumacı hem de sevecen bir mizaca sahip olan köpek arayışınız varsa Wheaten Terrier tam da ihtiyacınız olan köpek türü olacaktır. Wheaten Terrier ırkının yumuşacık tüyleri ile karşı karşıya gelmeye hazır mısınız? İşte, bu ırk hakkındaki tüm bilgiler…

Wheaten Terrier Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İrlanda
  • Karakteri: Sevecen, Sabırlı, Korumacı
  • Tüy Rengi: Kırık Beyaz, Bal, Kızıl, Kahve, Gri, Gümüş, Siyah
  • Gövde: Büyük, Atletik
  • Kürk Yapısı: Uzun, Yumuşak, Dalgalı
  • Kuyruk: Orta, Tüylü

Wheaten Terrier Karakteri ve Özellikleri

Wheaten Terrier cinsi İrlanda’da avcılık ve koruma köpeği olarak yetiştirilmiştir. Günümüzde korumacılık yeteneklerine hala sahip olan bu ırk, aynı zamanda kocaman kalbi ile tam bir aile köpeği olmaktadır. İçgüdüler ve hareket isteği doğrultusunda bir Wheaten Terrier ırkının bahçeli bir evde yaşaması kesinlikle daha doğru bir karar olacaktır. Eğer günlük egzersiz ihtiyacını karşılayabilecekseniz, apartman yaşantısında da yer alabilir. Wheaten Terrier için en önemli olan şey kesinlikle ailesinin mutluluğudur. Bu yüzden her türlü ortamda sizi memnun etmek isteyecektir. Wheaten Terrier sabrın diğer adı olabilir. Diğer hayvanlara ve özellikle de çocuklara karşı inanılmaz bir sabır gösteren Wheaten Terrier çocuğunuzu rahatlıkla teslim edebileceğiniz bir köpek olmaktadır.

Yumuşacık tüyleri ile zaten çocukları kendisine çeken Wheaten Terrier canı yansa bile sabırla bekler ve korur. Eğer Wheaten Terrier ırkının yanına bir evcil hayvan almayı planlıyorsanız, bu karar onu oldukça memnun edecektir. Arkadaş canlısı bir köpek olduğu için her türlü cins ile iyi anlaşır. Yumuşak görüntüsüne göre inanılmaz bir güce sahip olan Wheaten Terrier, süs köpeklerinin en büyüğü olarak nitelendirilebilir. Dışarıdan adeta bir oyuncak gibi görünse de devasa boyutu ve yumuşak tüylerinin altındaki atletik vücudu ile sahibini korur ve evinin bekçiliğini yapar. Yetiştirilmek üzere alınan köpekler arasında en popüleri olan Wheaten Terrier, günümüzde de bu popülerliğini sürdürmektedir. Sahibine olan tüm sadakati ile Wheaten Terrier’a her şeyinizi emanet edebilirsiniz.

Wheaten Terrier Bakımı

Wheaten Terrier ırkı uzun ve yumuşacık tüyleri sebebiyle sık sık bakım ihtiyacı duyacaktır. Tüyleri bir hayli uzundur. Bu sebeple her gün taranmalıdır. Köpek tarak ve fırçaları ile onu her gün narince taramalısınız. Aksi halde tüyler birbirine karışarak düğüm olabilir ve çözülemeyeceği için köpeği rahatsız edecektir. Bunun yanı sıra Wheaten Terrier her ay yıkanabilir. Çok aktif bir köpek olduğu için oyun oynarken sık sık kirlenecektir. Bu sebeple tüylerinin parlaklığını koruyabilmek için yıkanması sık olmalıdır. Wheaten Terrier ırkının taranması asla aksatılmamalıdır. Yoksa kalın tüyleri altında yer alan derisi zaman içerisinde nefes alamaz ve çeşitli deri hastalıkları ile baş başa kalır. Bu sebeple eğer bir Wheaten Terrier sahiplenmeyi planlıyorsanız, bakımı için ekstra zaman vermeniz gerektiğinin farkına varmalısınız. Wheaten Terrier ırkının ağız kenarları ve gözleri sık sık lekelenmektedir. Bu yüzden gün aşırı ıslak nemli bir bez yardımı ile bu kısımları temizlemelisiniz. Her şeyin yanında Wheaten Terrier ırkı oldukça titizdir. Bu da aynı kabı sık sık kullanmadıklarını gösterir. Bu sebeple Wheaten Terrier’ın mama ve su kabını her gün temizlemeli ve tazelemelisiniz. Tüm bunlar dışında bu ırkın başka herhangi bir bakım ihtiyacı bulunmamaktadır.

Wheaten Terrier Vücut Yapısı

Wheaten Terrier cinsi köpekler süs köpeklerinin büyük versiyonu olarak adlandırılmaktadır. Yumuşacık ve upuzun tüyleri ile görenleri hayvan bırakan Wheaten Terrier gerçekten de saygı duyulacak bir büyüklüğe sahiptir. Vücudu geniş ve atletiktir. Yumuşak tüylerinin altında gelişmiş bir kas yapısı bulunmaktadır. Wheaten Terrier ırkı uzun bacakları ile bilinmektedir. Bu uzun bacaklar sayesinde iyi bir avcı ve sürü bekçisidir. Wheaten Terrier ırkı ortalama 11 ila 25 kg aralığındadır. Kulakları öne doğru düşüktür. Gözleri yuvarlaktır ve oldukça derin bakar. Tüyleri yüzünde sakal, bıyık ve kaş varmış gibi bir izlenim yarattığı için karakteristik hatlara sahiptir. Kuyruğu çok uzun değildir ve az tüylüdür. Asıl tüyleri tüm vücudunda ve özellikle yüzünün yanak kısımlarında yer almaktadır. Tüy rengi her cinste farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak gümüş, gri, mavi, siyah, kahve, kızıl, bal renk tonları ile ön plana çıkmaktadır. Görünüşü ile ne kadar güçlü bir köpek olduğunu hemen belli eder.

Wheaten Terrier Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Wheaten Terrier ırkı gerçekten de inanılmaz sabırlı bir cinsi temsil etmektedir. Çocuklara ve diğer hayvanlara karşı sabır eşiği epey yüksektir. Bunun sebebi olgun tavırlarından dolayıdır. Wheaten Terrier ırkı ideal bir aile köpeği olmaktadır. Eğer çocuklu bir aileyseniz, hem sevmek hem de sizi koruması için Wheaten Terrier tercih edebilirsiniz. Tam bir bekçi köpeği olan Wheaten Terrier aynı zamanda ailesine inanılmaz düşkündür. Herhangi bir tehdit algıladığı zaman derhal harekete geçer ve saldırabilir. Bu sebeple özellikle müstakil evlerin korunması için Wheaten Terrier iyi bir seçim olacaktır. Çocuklar ile şahane bir şekilde anlaşan Wheaten Terrier diğer evcil hayvanlara karşı da oldukça ılıman bir tutum sergilemektedir. Eğer Wheaten Terrier ırkının yanına herhangi bir arkadaş almayı planlıyorsanız, bunu hoşgörü ve sevinç içerisinde karşılayacaktır. Yine de yanına saldırgan bir cins almamanız daha doğru olacaktır. Wheaten Terrier’ın yanına aynı onun gibi ılımlı ve uyumlu bir köpek daha uygun olur.

Wheaten Terrier Sağlık Durumu

Wheaten Terrier ırkı diğer pek çok köpeğin aksine pek fazla kalıtsal rahatsızlığa yatkınlık göstermez. Yine de bu durum yüzünden bakımlarını ve beslenmesini asla aksatmamalı ve her gün düzenli olarak egzersiz ihtiyacını gidermelisiniz. Wheaten Terrier cinsi bir tek aşırı tüylerinden dolayı sıkıntıya düşebilir. Çok tüylü olmasından dolayı eğer sık taranmaz ve tıraş edilmezse tüyleri düğüm haline gelir ve derisi hava alamaz. Bu durum sonucunda da kısa süre içerisinde deri enfeksiyonu kapabilir. Bu gibi durumlar ile canının yanmaması için Wheaten Terrier her gün düzenli olarak taranmalıdır. Aynı zamanda ağız ve göz çevresinde lekelenme oluşmaması için ıslak, nemli bir bez ile silinebilir. İyi bakılmış bir Wheaten Terrier 14 ila 16 yıla kadar hayatta kalabilir.

Wheaten Terrier Eğitilebilir mi?

Wheaten Terrier ırkı avcılık, sürü liderliği ve bekçilik gibi konularda uzman bir köpektir. Bu her bir dal zaten başlı başına eğitim gerektirdiği için açıkça Wheaten Terrier’ın eğitim için yaratıldığını görebilirsiniz. Adeta sahibinin gözlerinin içine bakan Wheaten Terrier onun üzecek şeyleri yapmaktan özellikle kaçınmaktadır. Her zaman örnek bir köpek profili çizen bu ırk, yat-kalk-getir gibi komutları hemen anlar ve uygulamaya başlar. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi bir iletişimi olduğu için uyarılmaya gereksinim duymaz, fakat eğitime istekli bir tür olduğu için rahatlıkla eğitebilirsiniz.