Vejetaryen Kedi Maması Olur Mu?

371
vegan kedi

Vejetaryen olmayı tercih eden bazı kedi sahipleri, kedilerinin de et yemesini istemiyor.

Normalde etçil canlılar olan kediler, gerçekten de et yemek zorunda mı, yoksa bir şekilde onlar da vejetaryen olabilir mi?

Kediler zorunlu etçil olarak adlandırılan canlılar. Yani diğer canlılardan daha fazla protein tüketimine gereksinim duyarlar. Kediler bu ihtiyaçlarını karşılayamadıkları zaman karaciğer ve kalp sorunlarının yanı sıra cilt tahrişi ve duyma kaybı yaşayabilirler. Son dönemde insanlar arasında yayılan veganlık ve vejetaryenlik, kişilerinin evcil hayvanlarının da beslenmelerinde değişikliğe götürebiliyor. Çoğu vejetaryen kişi evcil hayvanını da bu beslenme türüne alıştırmak istiyor. Bu ne kadar doğru? Kediler vejetaryen olabilir mi?

Portland’daki Best Friends Veteriner Tıp Merkezi‘nde bir kedi uzmanı olan veteriner hekim Marla McGeorge’a göre vejetaryenlik gibi beslenme düzenleri, uygun kedi sağlığı için gerekli olan amino asitleri sağlayamıyor ve kedilere zarar verecek çok fazla karbonhidrat içeriyor.

McGeorge, besin boşluklarını doldurmak isteyen toz temelli protein destekleri konusunda ise bu gibi formüllerin, kedilerin vücudu tarafından gerçek bir şeymiş gibi kolayca emilemeyebileceğini söylüyor.

Piyasada birçok firma, kediler için vejetaryen mama üretiyor. Hatta bu markaların sahipleri, etsiz mamaların kedilerin ömrünü uzattığına ve hastalıklardan koruduğuna inanıyor.

Firmalar arasındaki çekişme ve rekabet bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Vejetaryen kedi mamasının kedinize iyi gelip gelmeyeceğini anlamanın en iyi yolu kedinize denetmek. Elbette veteriner hekime danışarak. Eğer mamayı yemeyi reddediyorsa, veya durumu kötüye gittiyse, kontrol için veteriner hekime götürün. Eski mamasına istediğiniz zaman geri dönebilirsiniz.