Van Kedisi Sahiplenmek İçin Çin’den Kayseri’ye Geldi

262
van kedisi

Van kedilerinin şöhreti ülke dışına da çıktı. Çinli Sun Pıng, Van kedisi için yaklaşık 7 bin kilometre uzaklıktan geldiği Kayseri’de istediği kediyi sahiplenmenin mutluluğunu yaşadı. 

Çin’de program yapan Sun Pıng, Van kedilerini programında da tanıtacağını söylüyor.

Pekin Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan ve sosyal medya üzerinden medya programı yapan Sun, internette kedilerle ilgili araştırma yaparken Van kedisini beğenip sahiplenmek istedi. Sun, yaptığı araştırma sonucu Kayseri’de de Van kedisi bulunduğunu öğrenince iletişime geçip Pekin’den yola çıktı. 

Binlerce kilometre katedip Kayseri’ye ulaşan Sun, zorlu yolculuğun ardından çok isteği Van kedisine sahip olmanın mutluluğunu yaşadı. Gerekli izinlerin alınmasının ardından kediyi sahiplenen Sun, Van kedisine sahip olmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. 

Doğal bir karakteri olan Van kedisinin çok zeki ve cana yakın olduğunu vurgulayan Sun, “Bence Van kedisi doğa ve insanlık tarihi ile kültüründe birçok şeyi barındıran bir hayvan. Bu yüzden ben onun yapısı itibarıyla insan ile doğanın ilişkisinin sembolü olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık iki yıl önce Van kedisine ilgi duymaya başladığını anlatan Sun, bu kedi türüyle ilgili pek çok kaynağı araştırdığını söyledi. Sun, internet üzerinden ABD ve Avrupa’da araştırmalar yaptığını belirterek “Avrupa’daki türler saf, beyaz renkte değildi. Baş ve kuyruk kısmı desenliydi. Daha sonra Facebook üzerinden burayı buldum. O, bana Türkiye’deki Ankara kedisi ve diğer türleri anlattı ancak hakiki Van kedisi çok nadir bir tür. Çin’den gelişimde çok özel bir görevim vardı. Çok uzak yerden olağanüstü bir seyahati, dünyada sıra dışı değeri olan bir şeyi aramak için yaptım” diye konuştu.

"Van kedisinin tarihini anlatacağım"

“Van kedisinin tarihini anlatacağım”

Van kedisi medya programına da çıkacak Sun, Çin’de medya programı yaptığını, artık kedisinin de çektiği videoları izleyicilere aktarırken kendisine eşlik edeceğini belirtti. 

“Programda Türkiye’deki Van kedisi tarihini ve kültürünü anlatacağım” diyen Sun, Çin’de bu kedi türünün bulunmadığını söyledi.