Uzun Tüylü Kedi Türleri ve Genel Özellikleri

731
Uzun-Tuylu-Kedi-Turleri

Şüphesiz kediler, ülkemizde en çok tercih edilen evcil hayvanlardan biridir ve kediler her zaman asil, sofistike görünür. Her kedinin kendine has karakteri, yürüyüş şekilleri ve dış görünüşü vardır

Bazı kediler diğer kedilere göre daha uzun tüylüdür ve bazı insanlar da uzun tüylü kedileri daha çekici bulurlar. 

Öncelikle eğer uzun tüylü bir kedi sahiplenmek istiyorsanız, kedinizin tüylerini düzenli olarak kedi tarağı ile taramanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu durum diğer kedi türlerinin bakımına oranla daha fazla vaktinizi alabilir fakat uzun tüylü kedilerden hoşlanıyorsanız, kesinlikle bu kedi bakımını yapmaya değer.

Uzun Tüylü Kediler

Uzun tüylü bir kediniz varsa, kedi tüy yumaklarını önlemek için en az haftada bir kedinizi kedi tarağı veya kedi fırçası ile taramalı ya da fırçalamalısınız. Bazı kediler taranmaktan hoşlanmayabilir ve sizden kaçabilir. Bu gibi durumları önlemek adına tarama işleminden sonra veya tarama esnasında kedinize kedi ödül mamasından vererek bir anlamda onun sevmediği bu işleme katlanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kediniz ilk tarama işleminde çok huysuz olursa ve sizden kaçarsa, kedinizde travma yaratmamak adına onu zorlamayın ve daha sonra tekrar deneyin. Kedinizin o gün keyfi olmadığından huysuzluk yaratıyor olabilir. Erken yaşta edinilen alışkanlıklar daha kalıcı olduğundan mümkünse kediniz yavruyken kedi tarağı ile taramaya veya kedi fırçası ile fırçalamaya alıştırın.

Eğer bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ve uzun tüylü kediler dış görünüşü itibariyle daha çok ilginizi çekiyorsa, işte hoşunuza gidebilecek bazı kedi türleri

Ankara Kedisi

Ankara kedisi evde beslemek için en çok tercih edilen kedi türlerindendir. En eski kedi türlerinden biri olarak kabul edilirler. İsminden de anlaşılacağı üzere Ankara kedilerinin kökeni Ankara ve çevresidir. Bu uzun tüylü kedi ırkının tüyleri beyaz, kahverengi ve gümüş renklerinde olabilir. Ayrıca tüyleri uzun ve parlaktır. Gözleri ise badem şeklinde mavi, sarı ve yeşil renklerinde olabilir.

Ankara kedisi oldukça zeki, hareketli ve atiktir. Sık sık miyavlamalarıyla bilinirler. Sahiplerine oldukça düşkün olan bu kedi ırkı sürekli olarak sizi takip etmekten, yanınızda olmaktan hoşlanırlar. Genel olarak tüm Ankara kedileri yakın temastan hoşlanırlar. Çocuklu aileler için oldukça ideal evcil hayvanların başında gelir. Kedi oyuncaklarıyla oyun oynamayı severler. Bu nedenle evin için oyun oynamak için yeterli derecede bir alana ihtiyaç duyarlar.

Maine Coon Kedi Türü

Maine Coon kedi türü aslında Ankara kedisinden üremiştir. Uzun tüyleriyle bilinirler. Bazı tarihçilere göre, Marie Antoinette Amerika’ya kaçmak istediğinde yanına 6 adet Ankara kedisi alır. Bu kaçış başarıyla sonuçlanmasa da kediler bir şekilde yolcuğunu tamamlar ve Amerika’ya ulaşır. Rivayetin devamına göre kediler maine Wiscasset’e vardığında gemide bulunan Tom Coon isimli şahıs kedileri sahiplenmiş ve belli bir zaman sonra kediler üremiş, çoğalmıştır. Daha sonra da kedilerin Amerika’ya yolculuğuna vesile olan Maine Coon’un ismi verilmiş. Bu tür kedi cinsi aklınıza gelebilecek her türlü renkte olabilir. Kafa tüyleri kısa olan Maine Coon kedi türünün kuyruğa doğru tüyleri gittikçe uzar. Çok hareket etmeyi sevmeyen Maine Coon, ilginç bir şekilde avlanma gibi aktivitelere bayılırlar. Oldukça cana yakın bu tür, manalı miyavlamasıyla bilinir.

İran Kedisi

İran kedisi geniş ve yassı suratlarıyla bilinir. Yüzleri ve uzun tüyleriyle asristokrat bir görünüşe sahiptir. İsminden anlaşılacağı üzere İran kedilerinin İran’dan gelip daha sonra İtalya ve İngiltere’ye kadar yayıldığı tahmin ediliyor. İran kedilerinin tüylerinin uzun olmasının yanı sıra, yumuşak tüylü, kabarık ve belirgindir. Bu kedi türünün tüyleri farklı renklerde de olabilir. Genel olarak sağlıklı bir cin olarak bilinse de, İran kedileri obeziteye en yatkın kedi türleri arasındadır.

İran kedisi oldukça sakin bir kedi türüdür. Dost canlısıdırlar ve çoğu zaman sakin olmaları insanların dikkatini çekmiştir. Vahşi dürtülerini ortaya çıkarabilecek neredeyse hiçbir etken yoktur. İran kedileri gün içinde saatlerce uyuyabilir ve genel olarak hafif kibirli bir duruşları vardır. Kedi yatağı çeşitlerine göz atmak için koyu renkli yere tıklayabilirsiniz. Bu nedenle kendilerini göstermeyi de çok severler.

Ragdoll Kedisi

Ragdoll kedileri Siyam, İran ve Birmanya kedilerinin melezi olarak ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Bu kedi türünün avlanma veya kendini savunma güdüsü yoktur. Ragdoll kedisi tehlikeli durumlarda bile çok az tepki gösterir. Son derece uysaldır Ragdoll’lar ve çok fazla miyavlamazlar. Ragdoll tüy rengi genelde kahverengi, gri ve çikolata rengi tonlarındadır. Uzun tüylü kedilerdir ve tüylerinin matlaşmaması için düzenli olarak kedi tarağı veya kedi fırçası ile bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bali Kedisi

Bali kedisi uzun tüylü kediler grubundadır. Siyam kedisi ve uzun tüylü olan başka bir kedi türünün birleşimi sonucu ortaya çıkmıştır. Avrupa’da Balinese kedisi olarak bilinen bu kedi türünün tüyleri kahverengi, gri veya kızıl tonlarında olabilir. Bali kesinin tüyleri uzun ve yumuşacıktır.

İlk olarak 1940’lı yıllarda Amerika’da kayıt altına alının bu kedi türü ince, zayıf ve kaslıdır. Bali kedilerinin kulakları köşeli, boyunları uzun ve kuyruğu incedir. Bu özellikleriyle insanların oldukça dikkatlerini çekmektedirler. Bali kedisi sahiplerine karşı oldukça sıcak kanlıdırlar ve özellikle onu kedi maması ile besleyen kişi daha çok severler. Zaman zaman komik davranışlarda bulunarak dikkat çekmeyi seven bu tür, çocuklarlar oldukça iyi anlaşır.