Son Bir Ayda Görülmeye Başladı! Tek Çaresi ‘Aşı’

164
son-bir-ayda-gorulmeye-basladi-tek-caresi-asi

Kırıkkale’de son bir ayda kanatlı hayvanlarda çiçek hastalığının yayıldığını ifade eden Veteriner Hekim Ümit Duman, hastalığın diğer hayvanlara bulaş riskini önlemek için tek çarenin aşı yaptırmak olduğunu söyledi

Pox virüs enfeksiyonu olarak bilinen çiçek hastalığı son bir ayda Kırıkkale’de en çok tavuklarda görülmeye başladı. Tüm dünyada yaygın olarak görülen bir kanatlı hastalığı olan çiçeğin ölüm oranı çok yüksek olmasa da özellikle ekonomik anlamda değerli sürülerde verim kaybına neden olabiliyor. Ciddi solunum yolu problemleri şekillenen hayvanlarda ölümlere sebebiyet veren hastalık, en çok tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvanlarda görülüyor. Kanatlı hayvanların yüz, göz, ağız kenarları ile deride ortaya çıkan ve solunum yollarını da etkileyen bulaşıcı viral bir hastalık olarak biliniyor. Bulaş riski yüksek olması nedeniyle yumurta verimini de ciddi oranda düşürüyor. İç Anadolu Bölgesi’nde Kırıkkale ve çevresinde son dönemlerde sıkça görülen çiçek hastalığını durdurmanın en önemli yolunun aşılama olduğu belirtiliyor. Veteriner Hekim Ümit Duman, çiçek hastalığının özellikle kanatlı hayvanlarda bulaş ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

YAYGIN GÖRÜLÜYOR

Ölüm oranı yüksek olan viral bir hastalık olduğunu belirten Duman, özellikle tavuk, hindi ve güvercin gibi kanatlı hayvanlarda karşılarına çıktığını belirterek şunları kaydetti: “Bu hastalık bir viral hastalıktır. Özellikle kanatlılarda ölüm oranı yüksek değildir. Bulaşma ihtimali ve hayvandan hayvana geçiş ihtimali çok yüksektir. Özellikle tavuklarda, hindilerde, güvercinlerde bu olay çok karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son bir ay içerisinde bölgemizde çiçek hastalığı yaygın görülüyor. Günde 3-4 kez insanlar çiçek aşısı almaya gelen oluyor. Çiçek hastalığı ile ilgili hayvanları buraya getiriyorlar. Ben kontrol ediyorum ona göre ilaçlar veriyoruz. Bölgede bu hastalığı durdurmanın en önemli yolu aşılamadır. Fakat hayvanlarda bu aşıyı nasıl yapmak gerekiyor? Hastalık görüldüğü anda değil, hastalık görülmeden önce yapmak gerekiyor.”

“BU DÖNEMDE SADECE AŞILAMA İLE BU İŞİ ÇÖZERİZ”

itibaren aşılamanın öneminden bahseden Duman, “Civciv doğduğu andan itibaren sırayla aşılama programı var. O aşılama programıyla uygun aşıları hayvanlara veriyoruz. Fakat maalesef halkımız bu yönde fazla bilinçli değil. Biz de halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Köylere gidiyoruz köylerde eğitimler seminerler veriyoruz. Tarım İl Müdürlüğü’ndeki veteriner arkadaşlarımız ile birlikte daha fazla insana ulaşmaya çalışıyoruz. Bu dönemde sadece aşılama yoluyla bu işi çözeriz” diye konuştu.