Şili’de 72 Milyon Yıl Öncesine Dayanan Yeni Bir Memeli Hayvanın Kalıntıları Keşfedildi

135
Şili'de 72 Milyon Yıl Öncesine Dayanan Yeni Bir Memeli Hayvanın Kalıntıları Keşfedildi

Şili’nin güney bölgesi Magallanes’de 72 ila 74 milyon yıl öncesine dayanan memeli bir hayvanın kalıntıları keşfedildi.

Şili Antarktik Enstitüsü (Inach) keşif ile ilgili yaptığı açıklamada, “Orretherium tzen” olarak adlandırılan bu memeli türünün Geç Kretase dönemine ait olduğunu ifade etti.

Ülkenin güneyindeki Cerro Guido’da bulunan bu yeni tür bölgedeki en büyük dinozor fosil depolarından biri olduğu düşünülen alanda keşfedildi. Ayrıca bilim insanlarına göre, Orretherium tzen dinozorlar döneminde yaşadı.

Araştırmacılara göre, söz konusu hayvan türünün Arjantin Patagonya’sında bulunan diğer memelilerle bağlantısı bulunuyor.

‘Memelilerin evrimi hala çok az biliniyor’

Arjantinli paleontolog Agustin Martinelli keşif ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çok iyi muhafaza edilen kalıntıların yeni Mesozoik türü hakkında bize çok değerli bilgiler verecektir. Hatta bölgede keşfedilen diğer hayvan türleri hakkında da yeni şeyler öğrenebiliriz” diye konuştu.

Projenin koordinatörlerinden paleontolog Alexander Vargas, keşif alanının büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizerek, “Dinozor çağındaki memelilerin evrimi hala çok az biliniyor ve her yeni keşif tüm dünyanın dikkatini çekiyor” dedi.