Sibirya Kurdu ve Genel Özellikleri

644
Sibirya-Kurdu

Sibirya kurdu, bilinen diğer ismiyle Husky köpekler etkileyici göz renkleriyle dünyada en çok tercih edilen köpekler arasında yer alır

Vahşi görüntülerinin ardında uysal bir yapıya sahiptir sibirya kurtları. Bazı türlerinde cam mavisi gözler, etkileyici olan gözlerinin havasını arttırmaktadı. Sibirya kurtlarında kahverengi ve düz mavi gözlere sahip olanları da bulunmaktadır.

Sibirya Kurtlarının Genel Özellikleri (Husky Köpeklerin Genel Özellikleri)

Sibirya kurtları yetişkinliğe ulaştıklarında 30 kilo ağırlığa kadar çıkabilirler. Soğuk iklim köpekleri olduğun ön ve arka ayakları karın üzerinde rahatlıkla hareket edebilecek şekilde gelişmiştir. Husky (Sibirya Kurtlarının) köpeklerinin kafatası uzun ve sivri, kulakları diktir. Çoğu türde sırt üstünde bulunan tüyler siyah veya gri, karın bölgesinde ve bacak kısımlarındaki tüyler beyazdır. Sibirya Kurtları inatçı kişiliği ve özgürlüğüne düşkün yapısıyla kendine has özelliklerin toplandığı, zeki ve oyuncu köpeklerdir. Sibirya kurdu köpeklerin boyu yetişkinliğe ulaştıklarında 60 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Yaşam alanları bahçeli evler ve çiftliklerdir. Sibirya kurtlarının ortalama yaşam süre 12-15 yıldır.

Sibirya Kurdunun Kökeni (Husky Köpeklerin Kökeni)

Sibirya kurtları asıl olarak Rusya, Rusya’nın kutuplara yakın olan bölgelerinde ve Sibirya’da yaşamını sürdüren, bu bölgelerde ortaya bir köpek türüdür. Yıllar içerisinde aynı iklim şartlarına sahip Alaska Eyaleti’ne getirilerek bu bölgede de üremesi sağlanmıştır. Sibirya’nın Chukchi bölgesinde, bu coğrafyaya has Ren Geyikleri’nin güdülmesinde ve kızakların çekilmesinde kullanılır. Dayanıklılık seviyelerinin oldukça yüksek olması sayesinde, iş yükünün ağır olmasına aldırış etmeden çalışan sağlam bünyeli köpeklerdir. 1925’li yıllarda insan ırkının hayatını ciddi anlamda tehdit eden difteri salgınına karşı olağanüstü çaba sarfetmişlerdir. İlaçların hastalara ulaştırılması için kızakları çekerek insanlara yardımcı olmuş, hatta hastalık bulanan en ücra köşeler kadar ilaçları taşımışlardır. Bu durum onların uluslararası bir üne kavuşmalarında önemli bir rol oynamışlardır.

Sibirya Kurdu Karakter Özellikleri (Husky Karakter Özellikleri)

Sibirya kurtları vahşi görüntüsü bir kenara bırakıldığında kibar ve iyi huylu köpeklerdir. Husky’ler (Sibirya Kurtları) başka köpekler, başka hayvanlar ve kendi türleriyle geçinmede de ılımlı, karakter olarak uysal ve zekidir. Sosyal olmalarının yanı sıra zaman zaman inatçı olabilirler. Çocuklarla dost olan bu köpekler, verilen komutları algılıyor dahi olsa, kendi açılarından uygun bulmadıkları komutları uygulamama eğilimi göstermektedir. Sibirya kurtları yavruluk döneminden itibaren sabır dolu ve tutarlı eğitimler verildiğinde, ileriki dönemlerde verilen komutlara karşılık almak da bir o kadar daha fazla olacaktır.

Husky köpekler (Sibirya Kurtları) ulumayı severler fakat fazla havlayan türden köpekler değildirler. Havanın soğuk olduğu zamanlar enerji seviyeleri yüksek, egzersiz ihtiyaçları fazladır. Ancak hava ısındığında bu özelliklerini kısmen kaybetmektedir. Sibirya kurtları yalnız kalmaktan hoşlanmazlar, başıboş şekilde dolaşmaya eğilimli olduklarından kalabalık ortamlarda yalnız bırakılmamalıdır.

Sibirya Kurtlarının Yaşam Alanı (Husky Köpeklerin Yaşam Alanı)

Görünüşleri itibariyle etkileyici, karakter itibariyle uyumlu olan Sibirya Kurtları, köpek severlerin bakımlarını üstlenmek istedikleri ırklar arasında  en fazla rağbet gören köpeklerdendir. Günümüzde Türkiye gibi birçok ora kuşak enlemlerinde yer alan ülkelerde beslendiği ve sahiplenildiği görülse de ana vatanları gereği soğuk iklimlerde yaşaması gerekir Sibirya Kurtlarının. Çift tabakalı yünsü alt kürkü ile yumuşak yapılı üst kürkü Sibirya Kurtları’nın –50 ile -60 dereceye kadar soğuklara dayanabimelerini sağlamaktadır. Husky köpekleri orta kuşak iklimlerde yetiştirmeye çalışmak, onları doğal ortamlarından koparmak, yeni yaşam alanları sunmak doğru bir davranış değildir. Öyle ki ülkemizdeki –20 dereceyi bulan soğuklar bile kısmen yaşamaları için uygundur ve bu soğuklar geçici soğuklardır. Ayrıca Sibirya Kurtları apartman yaşamına uygun köpekler değildir. Sürü halinde yaşamayı sevdiklerinden en az iki Sibirya Kurdu birlikte bakılmalıdır.

Sibirya Kurtlarının Bakımı (Husky Köpeklerin Bakımı)

Sibirya kurtları diğer adıyla Husky köpekler yılda iki defa tüy dökerler. Haftada 1-2 kez tüyleri köpek tarağı ile taranmalıdır. Bunun dışında ekstra bir ihtiyacı olmayan sibirya kurtları, yoğun şekilde tüy dökme dönemlerinde veteriner hekim kontrolüne alınmalıdır. Sibirya kurtlarının kulak ve kulak içlerinde ortaya çıkabilecek zararlı parazitlere karşı önlem alınmalı, temizliğine özen gösterilmelidir.

Sibirya Kurtlarının Antrenman İhtiyacı (Husky Köpeklerin Antrenman İhtiyacı)

Sibirya Kurdu köpeklerin egzersiz ve antrenman ihtiyacı yüksektir. Fakat havanın sıcak olduğu günler bu köpeklerin dışarı çıkartılmaları uygun değildir. Sıcak günlerde serin yerlerde bırakılmalıdır. Sibirya kurtlarının havanın soğuk olduğu günler oyun oynamayı ve koşmayı sevmektedirler.