Papağan Kafesi Evin Neresinde Durmalı?

405
Papağan Kafesi Evin Neresinde Durmalı?

Papağanlar, evlerde bakılan başka hayvanlardan oldukça farklıdır. Bakımları zahmetli değildir ama kafeslerinin seçimi ve evdeki yerleşimine özen göstermek gerekir.

Bir kısmı nesiller boyu hep kafeslerde üretildikleri için her ne kadar kafes ortamına alışık olsalar da genlerinden gelen bazı özellikleri hala korurlar. Bu nedenle eve ilk gelen papağanlar ürkek ve çekingendir. Onları eve alıştırmak ve aileden biri olmalarını hissettirmek için kafesin yer seçimi çok önemlidir.
Aşağıda papağanların kafesinin konulacağı yer konusunda birkaç uyarı sayılmıştır. Bu uyarılar dikkate alınırsa papağanlar kısa sürede eve alışır ve sağlıklı ve mutlu yaşarlar. Yani papağanlara bakmak, sadece karınlarını doyurmakla olmaz. Yaşam alanlarına da özen göstermek gerekir.

patiliyo.com

1. Papağanların kafesi bir kere mutlaka oturma odasında olmalıdır. Az kullanılan bir odada olması veya salonun bir köşesinde olması papağanlar için en olmadık yerlerdir. Evde yaşayan insanları tanıması ve evdeki olaylara uzak olmaması gerekir. Bu nedenle evin en hareketli odası oturma odasıdır. Papağanlar herkes ile birlikte oldukları zaman kendilerini aileden biri gibi hissederler.

2. Papağanların kafesi, hava akımlarının en az olduğu köşede olmalıdır. Aksi halde hava cereyanı, onların sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle kafes iki kapı arasına veya pencere kenarına kesinlikle asılmamalıdır.

patiliyo.com

3. Papağanların kafesi için seçilecek yer, özellikle onların sağlığı ve gereksinimleri ön planda tutularak belirlenmelidir Bu bakımdan kafesin, hava akımları gibi güneş ışınlarının da doğrudan etkisi altında olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

4. Kafesin cam kenarında olmaması, onların dışarıdaki kuşları görmesi ve heyecanlanmaması açısından da önemlidir.

patiliyo.com

5. Ayrıca kafesin konulacağı odanın sıcaklığı genelde 20-26 derece arasında olmalıdır.

6. Papağanların kafesi mutlaka ayakta duran bir insanın göz hizasında olmalıdır. Sahipleri ile ilgilenen papağanlar, ne aşağıdan yukarı ne de yukarıdan aşağı bakmaktan hoşlanmazlar.

patiliyo.com

7. Papağanların kafesi, onları ürkütecek ani seslere uzak bir noktada olmalıdır. Kafes özellikle televizyondan uzak bir noktaya ancak televizyonu gören bir yere konulmalıdır. Çünkü papağanlar sesin nereden geldiğini anlamazlarsa bundan korkarlar ve endişeli hareketler yaparlar.

8. Kafes aynı zamanda müzik seti ve bilgisayar gibi gürültü ve titreşim yapan cihazların da yakınında olmamalıdır.

patiliyo.com

9. Kafesin eğer duvar ile bir teması varsa, kafes ile duvar arasına bir karton konulmalı ve duvardan gelecek soğuk hava akımına engel olunmalıdır.

10. Önemli bir başka nokta da kafesin bulunduğu ortamda kesinlik sigara içilmemelidir. Sigara dumanı papağanların sağlığı için risklidir.