Norveç Ormanlarının Kralı: Norwegian Forest

500
Norveç Ormanlarının Kralı: Norwegian Forest

Norveç Orman Kedisi olarak bilinen Norwegian Forest’in tarihi epey eskilere dayanmaktadır.

Binlerce yıllık geçmişi bulunan Norwegian Forest, Nordik tanrılarından biri olan Freya’nın arabasını çeken kedi olarak da bilinmektedir. Ankara Kedisinin atası olduğu düşünülen Norwegian Forest, Vikingler tarafından dünyaya yayılmıştır. Türkiye’ye ilk olarak Bizans dönemi esnasında gelen Norwegian Forest, uzun yıllar boyunca soyluların birbirine hediye olarak götürdüğü bir kedi ırkı oldu. Türkiye ile aynı anda Rusya ve Avrupa’da da yayılan bu ırk, avcılık yeteneği sebebiyle kısa süre içerisinde soyluların haricinde halkında göz bebeği oldu. Tarlalar ve ambarlarda bekçilik yapan Norwegian Forest, 1977 yılında Avrupa tarafından koruma altına alınan kedi ırkları arasındaki yerini almıştır.

Norwegian Forest Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Norveç
  • Karakteri: Avcı, Sadık, Oyuncu
  • Tüy Rengi: Dumanlı Gri, Mavi
  • Gövde: Geniş
  • Kürk Yapısı: Uzun, Kalın, Su Geçirmez
  • Kuyruk: Uzun

Norwegian Forest Karakteri ve Özellikleri

Sahibi ile güçlü bağlar kurabilen Norwegian Forest, kısa süre içerisinde yeni girdiği ortama adapte olabiliyor. Sahibine karşı derin duygular hissetse bile sürekli olarak ilgi görmek istemez. Biraz başına buyruk ve kendi kendine kolaylıkla eğlenebilen bir ırk olan Norwegian Forest, bu özelliği ile yoğun iş temposuna sahip kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği cinslerden bir tanesidir. Yeni ailesine hemen alışabilen ve evine adapte olan Norwegian Forest, eve gelen yabancı misafirlere pek de sıcak davranmaz.

Sahibinin özel olarak ilgisini istemeyen Norwegian Forest, sevilmek istediği zaman küçük sesler çıkararak ilgi çekmeye çalışır, fakat bu fazla meydana gelen bir durum değildir. Çok fazla miyavlamayan bir ırk olan Norwegian Forest, oldukça nadiren ses çıkarır. Sağlam ve güçlü yapısı gereği ev içerisinde oradan oraya koşmaya ve tırmanmaya bayılır. Kedi tırmalama ürünleri onun için oldukça iyi bir seçenek olabilir. Korkusuz bir karakteri vardır ve tehlike anında sahibini köpekler gibi savunabilir. Kürkü çok kalındır ve su geçirmez. Bu sebeple hiçbir tereddüt etmeden her şeyi yapabilir.

Norwegian Forest Bakımı

Norwegian Forest, kalın tüylü bir yapıda olduğu için haftada en az 2 kere taranmalıdır. Tüyleri yoğun olduğu için düğüm düğüm olma ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple düzenli olarak taranmalı ve düğüm olan yerler nazikçe açılmalıdır. Sert bir biçimde taramamaya özen gösterin, aksi halde kedinin canı fazlaca yanabilir. Bunun dışında düzenli veteriner kontrollerinin yapılması halinde sağlıkla yaşayabilir.

Norwegian Forest Vücut Yapısı

Geniş ve iri cüsseli bir kedi ırkı olan Norwegian Forest, 3 ila 9 kilo aralığındadır. Kafası üçgen yapılıdır. Vücuduna oranla kafası büyüktür. Kulakları kare biçimli ve küçüktür. Yüz hatları yassı, burnu ise düzdür. Çeneleri küçük olmasına rağmen güçlüdür. Vücudu gelişmiştir ve kaslı yapıdadır. Patileri geniş ve yuvarlaktır. Tüyleri uzun ve sıktır. Oldukça yumuşaktır. Tüyleri boyun kısmında yoğunlaşır. Norwegian Forest 5 yaşına gelene kadar geliştiği için gelişme döneminde yavru kedi özellikleri hala üzerinde olur. Tüy rengi genellikle dumanlı gri olmaktadır.

Norwegian Forest Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Çocuklar ve hayvanlarla uyumlu bir beraberlik yürütebilen Norwegian Forest, avcı içgüdüleri bulunduğu için kuş ve balık gibi evcil hayvanlarla aynı ortamda bulundurulmamalıdır. Çocuklar için iyi birer arkadaş olabilir. Bol tüylü yapısı ile çocukların ilgisini çeker. Aynı zamanda hareketli yapısı sayesinde eğlenceli oyunlar oynarlar. Hayvanlarla da ilişkisi iyi olan Norwegian Forest, biraz otoriter bir kedi olduğu için diğer kediler ile yavru kedi halindeyken tanıştırılıp, sosyal olarak yetiştirilirse daha yumuşak başlı olur. Aksi halde diğer hayvanlar ile kontrol altında bir arada tutulmalıdır.

Norwegian Forest Sağlık Durumu

Kalın kürkü ve sağlam cüssesi ile son derece sağlıklı bir kedi ırkı olan Norwegian Forest, bilinen herhangi bir hastalığa yatkınlık göstermemektedir. Gereken kontrol ve bakımlar yapıldığı takdirde 16 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Norwegian Forest Eğitilebilir mi?

Zeki bir kedi olan Norwegian Forest, başına buyruk ve bağımsız olmaktan hoşlandığı için eğitime pek de sıcak bakmamaktadır. Daha çok kendi kendine eğlenmekten zevk alan Norwegian Forest’ı eğitmeniz pek de mümkün olmayacaktır. Zaten çok da yaramaz bir kedi türü olmadığı için illa eğitim gerektirmez.