Muhabbet Kuşu Yıkanır mı?

333
Muhabbet Kuşu Yıkanır mı?

Muhabbet kuşlarına bakmak sadece yemini verip konuşmasını beklemekle olmaz elbette. Ayrıca temizliğine de önem vermek gerekir.

Temizlik iki yönlüdür. Hem yaşadığı ortamın temiz tutulması, hem de muhabbet kuşunun bedensel temizliği.
Muhabbet kuşlarının yaşadığı ortamın temiz tutulması hiç ihmal edilmemesi gereken bir konusudur. Temiz bir ortamda yaşamayan muhabbet kuşları bedensel olarak da mutlaka kirli demektir. Bu kuşların temiz olmaması ise birçok sağlık probleminin yaşanacağı anlamına gelir.


Bu noktada muhabbet kuşlarının nasıl temizleneceği önemli bir konudur. Doğada yaşayan muhabbet kuşları mutlaka kendi bakımlarını en iyi şekilde yaparlar. Ancak ev ortamında, kafeslerde bakılan bu kuşlara bazı imkanların sağlanması ve bazı alışkanlıkların kazandırılması gerekir. Bu da eğitim ile olur.


Muhabbet kuşlarına nasıl konuşmaları için çaba gösteriliyorsa, emek veriliyorsa, onlara banyo alışkanlığını da kazandırmak gerekir. Üstelik bu çok zor bir çaba da değildir.


Aşağıda muhabbet kuşlarının yıkanması konusunda birkaç ipucu verilmiştir:

  • Muhabbet kuşu ilk defa yıkanacak ise muhtemelen ürkecek, kaçmaya çalışacak ve bundan hiç hoşlanmayacaktır. Ancak bunda endişe edecek bir durum yok. Muhabbet kuşları banyo yapmayı severler. Hatta her muhabbet kuşunun farklı yıkanma alışkanlıkları olabilir.
  • Bu ilk yıkama sırasında petshop’larda bulunan bir banyoluk alınabilir. Bu kabın içine konulacak su ılık olmalı ve su seviyesi, kuş içinde oturunca boyunu geçmeyecek seviyede olmalıdır. Bu arada kabın içine oyuncaklarından birkaç tane konulabilir.
  • Belli bir eğitim sürecinden geçtikten sonra muhabbet kuşu, musluktan akan ılık ve hafif bir suyun altında da yıkanabilir. Suyun tazyikli inmemesi için muhabbet kuşu musluğa yakın tutulmalıdır.
  • Ama muhabbet kuşlarının en sevdikleri yıkanma şekli yağmurlama yöntemidir. Bir sprey yardımı ile bu kuşlar yıkanabilir. Evdeki çiçeklerin yapraklarını ıslatmak için kullanılan sprey bu işe yarar. Bu yapılırken muhabbet kuşunu ürkütmemek ve yakından değil belli bir mesafeden su püskürtmek iyi olur.
  • Banyoda duş başlığı ile de muhabbet kuşları yıkanabilir. Ancak burada suyun tazyiksiz olması ve sürekli kuşun üzerine tutulmaması gerekir. Kuş buna alışıksa kendisi zaten suyun altına gelir.

Muhabbet kuşlarını yıkarken en önemli nokta burunlarına su kaçmamasıdır. Gagalarının üzerinde deliklere doğrudan su tutulmamalı veya püskürtülmemelidir. Aksi halde solunum yoluna su kaçarsa tehlikeli sonuçlar yaratabilir.

Ayrıca muhabbet kuşları yıkandıktan sonra onun kendi kendine kurumasını sağlamak gerekir. Bir havlu veya kağıt peçete ile kurulamaya çalışmak doğru bir davranış değildir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta cereyanda kalmaması gerektiğidir.