Muhabbet Kuşları Biti Nasıl Temizlenir

443
Muhabbet Kuşları Biti Nasıl Temizlenir

Muhabbet kuşları, diğer türelere göre en sık hastalığa yakalanan türlerden birisidir. Hastalanmasına neden olan etkenlerden biri arasına yerleşmiş olan bitler ve pirelerdir. Kuşunuzu rahatsız eden bu canlılar evinize dağılabilir ve sizin için de risk teşkil edebilir. Bu nedenle muhabbet kuşlarınızın bit ve pire bakımına özen göstermenizde fayda vardır.

1. Kuşunuzun tüylerini üfleyin

patiliyo.com

Kuşunuzda bit olduğundan şüpheleniyorsanız, kuşunuzun tüyleri arasında üfleyerek içerisinde oluşan parazitleri kendiniz de görebilir, emin olabilirsiniz.

2. Kuşunuzun kafesini temizleyin

patiliyo.com

Kuşunuza bit ve pirelerin bulaşmaması için de düzenli olarak kafes temizliğini yapmanız faydalı olacaktır. Kafesin alt mandallarını, yemlik ve suluğunu çıkarın deterjanlı suyla iyice temizleyin. Bu durumda kuşunuza parazit bulaşma riski oldukça azalacaktır.

3. İlaç temin edebilirsiniz

patiliyo.com

Muhabbet kuşunuza bit bulaştıysa, pet shoplarda kuşlara özel olarak satılan ilaçlardan temin ederek, bu durumu çözebilirsiniz.

4. Kuşunuzu bit ve pire losyonu ile temizleyin

patiliyo.com

Temin ettiğiniz losyonu kuşunuzun tüylerinin arasına ve tüm vücuduna 40cm uzaklıktan sıkın. Losyonu, kuşunuzun ağzına ve gözüne getirmemeye özen gösterin. Sıktığınız losyon, kuşunuzdaki parazitleri kısa sürede tamamen yok edecektir.

BONUS BİLGİ 
Kuşunuzda bit ve pire gibi tehditlerin oluşmasını istemiyorsanız, kuşunuza duş tekniğini uygulayabilirsiniz. Püskürtmeli bir kabın içerisine temiz su koyun, kuşunuzun gövdesine gelecek şekilde sıkın. Bu sıkma mesafesi en fazla 10 cm olmalıdır. Ayrıca pet shoplarda kuşlar için satılan özel banyo kaplarından da alabilirsiniz. Kullanacağınız banyo kabının içerisine temiz su koyup, kafesin içerisinde bu kısma ayrılan bölüme yerleştirebilirsiniz