Mısırlı Asil Kedi: Egyptian Maular

474
Mısırlı Asil Kedi: Egyptian Maular

Kökenlerinin Mısır olduğu var sayılan fakat uzun süren araştırmalar sonucunda Avrupa ve Amerika’da da bir ayağı bulunduğu keşfedilen Egyptian Maular, hala kökeninin neresi olduğu belirginleşmediği için Mısırlı Kedi olarak anılmaktadır.

Maine Coon ve Kobat cinsi kediler ile akrabalık bağı bulunan Egyptian Maular, en çok saatte 48 km hızla koşabilme özelliği ile bilinmektedir. Kedilerin tazısı olarak anılan bu cins, son derece atletik bir kedidir. İnanılmaz zıplama becerisi ile görenleri şaşırtan Egyptian Maular hareketli yapısının yanı sıra son derece konuşkandır. Sahibi ile sürekli olarak iletişim halinde olmayı seven bu cins, etkileyici kürkü ile son derece şık bir kedi! Son derece oyuncu, sevimli, hareketli ama bir o kadar da sadık olan Egyptian Maular, evinizi şenlendirme konusunda oldukça iddialı! Bu şirinliğine karşı onu kedi ödülleri ile ödüllendirebilirsiniz.

Egyptian Maular Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Belirsiz (Kuzey Amerika, Mısır, Avrupa)
  • Karakteri: Hareketli, Konuşkan, Oyuncu
  • Tüy Rengi: Duman, Gümüş, Siyah, Bronz
  • Gövde: Orta, Atletik
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Uzun

Egyptian Maular Karakteri ve Özellikleri

Atletik yapısı ile oradan oraya zıplayan Egyptian Maular, diğer kedi türlerinden farklı olarak çok fazla konuşkan olması ile biliniyor. Sürekli olarak değişik sesler çıkaran Egyptian Maular, insanlar ile iletişim içerisinde olmaktan çok hoşlanır ve deyim yerindeyse “cıvıltıya” benzer sesler ile konuşur. Sosyal bir kedi türü olduğu için durmadan sahibinin peşinde olan Egyptian Maular, aynı zamanda diğer kedi cinsleri, köpekler ve çocuklarla da mükemmel anlaşır. İlk defa karşılaştığı yabancılara hiç tereddüt etmeden yanaşır ve kendisini sevdirir. Sosyal bir kedi olmasına rağmen eğer yavru kedi halindeyken yeteri kadar sosyalleştirilmezse, yetişkinlik döneminde çekingen birer tür olabiliyor. Bu sebeple Egyptian Maular cinsi kediler diğer hayvanlar ile bir arada büyümelidir. Enerjik bir tür olmasına rağmen apartman yaşamına hemen adapte olabilen Egyptian Maular, enerjisini atmak için evin içerisini biraz dağıtsa da sonrasında tatlılığıyla sizi kandırabilir.

Egyptian Maular Bakımı

Nadir bir kedi türü olan Egyptian Maular cinsinin bakımı çok da zor değildir. Tüyleri kısa olduğu için haftada 1 kez taranma ile bakımı tamamlanan Egyptian Maular cinsinin bunun dışında kulak ve diş bakımının düzenli olarak gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. Bu tür için özel bir bakım gerekmiyor.

Egyptian Maular Vücut Yapısı

Orta boyutlu ve kaslı bir vücut yapısı bulunan Egyptian Maular, son derece atletiktir. Çevik yapısı ile bilinen bu tür, genellikle 2,5 ile 5 kilo aralığındadır. Tüyleri üzerinde benekleri mevcuttur. Kuyrukları uzundur ve aşağı doğru indikçe kuyruktaki çizgiler azalır. Kulakları dik, geniş ve pembe olan Egyptian Maular, kemikli bir yüz hattına sahiptir. Patileri ve ağızları küçücüktür. Bademe benzeyen gözleri yavru kedi halindeyken yeşil, yetişkinlik döneminde ise amber rengini alır. Bu ırkın tüyleri genellikle kısadır ve duman, bronz veya gümüş renklerde görülür.

Egyptian Maular Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Oldukça oyuncu ve bir o kadar da sosyal bir kedi olan Egyptian Maular, diğer hayvanlar ile mükemmel bir şekilde anlaşır. Neredeyse tüm kedi ırkları ve köpekler ile iyi bir diyalog kurabilen bu tür, yavru halindeyken sosyalleşmezse çekingen bir tür olabilir. Bu sebeple daha küçükken diğer hayvanlar ile sık sık vakit geçirmesi onun için iyi olacaktır. Eğer yeteri kadar sosyalleşen bir Egyptian Maular cinsi kediniz varsa kendisini ilk kez karşılaştığı yabancıların bile kucağına hemen atar.

Egyptian Maular Sağlık Durumu

Egyptian Maular cinsi bilinen en sağlıklı kedi türleri arasında yer almaktadır. Bilinen herhangi bir kalıtsal rahatsızlığı bulunmayan Egyptian Maular, düzenli olarak bakımları yapıldığı takdirde 12 ila 14 yıl boyunca sağlıkla yaşayabilir.

Egyptian Maular Eğitilebilir mi?

Zeki olmasına rağmen genellikle başına buyruk bir kedi cinsi olan Egyptian Maular, yaramazlıkları ile bilinmektedir. Oradan oraya hoplamak ve yüksek yerlere zıplamak konusunda üstüne tanınmayan Egyptian Maular sahibine sıkı sıkıya bağlı olmasına rağmen konu eğitim olunca pek de söz dinleyen bir tür değildir.