Merdiven Altında 29 Norveç Kedisi

158
Merdiven Altında 29 Norveç Kedisi

Çankaya’da 2 katlı bir evde kötü ve uygunsuz koşullarda ticari amaçla beslenen ve üretimi yapılan 29 Norveç orman kedisine el konuldu. Hayvanların bakımını ihmalden 5 bin 713 lira idari para cezası uygulandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9’uncu Bölge Müdürlüğü ile Çankaya Belediyesi ekipleri, bir ihbar üzerine Melek N.’nin Çankaya’daki 2 katlı evine polis eşliğinde baskın düzenledi. Evde 18’i yavru olmak üzere 29 Norveç orman kedisi bulundu. Hayvanlardan yeni doğum yapan 2’si bir odada 18 yavru ile tespit edildi. Diğer kedilerin terasta ayrı bir odada kötü şartlarda beslendiği saptandı. Kedilerin sadece bir kısmının aşı karnesi olduğu ve uygunsuz ortamda beslenip, üretimlerinin yapıldığı belirlendi.

Merdiven altında 29 Norveç kedisi

‘BAKICILIK YAPIYORUM’ İDDİASI

Melek N., kedilerin kendisine ait olmadığını ve sahiplerinin yurt dışında olduğunu, sadece bakıcılık yaptığını ileri sürdü. Ekipler, 29 kediye el koyarken, Melek N.’ye de Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında hayvanların bakımını ihmalden kedi başına 197 lira olmak üzere toplam 5 bin 713 lira idari para cezası uygulandı. 

Merdiven altında 29 Norveç kedisi

SATIŞINA İZİN VERİLMEMELİ

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Ankara Temsilcisi Tülay Danacıoğlu, “Ankara’da yine bir kaçak üretim evi boşaltıldı. Evden yaklaşık 29 tane anneli yavrulu hayvan alındı. Kaçak üretimin durması için hiç bir şekilde ve yöntemde petshop ve internet üzerinden hayvan satışına izin verilmemelidir. Kanunda ciddi cezalar olmalı ve internet satışı yasaklanmalıdır” dedi.