Masallardan Fırlamış Gibi: Adem Amca ve Yaren Leylek’in Muhteşem Dostluğu

201
Masallardan Fırlamış Gibi: Adem Amca ve Yaren Leylek’in Muhteşem Dostluğu

Bursa’nın Eskikaraağaç köyünde yaşayan Adem Yılmaz, yakın dostu Yaren Leylek ile 10’uncu senede de buluştu. Her yıl aynı dönemde aynı yerde bir araya gelen Adem Amca ve Yaren’in hikayesinin detayları haberimizde…

Hayvanlarla ve doğa ile kurduğumuz bağın azaldığı şu günlerde Yaren Leylek ile Adem Amca bizlere deyim yerindeyse La Fontaine’den fırlamış bir masal hediye ediyor. Türkiye’nin ilk ve tek leylek köyü olan Karacabey’e bağlı Eskikaraağaç’ta her yılın bahar döneminde harika bir olay yaşanıyor; Yaren Leylek 10 yıldır göç ettiği köye geliyor ve her geldiğinde de Adem Amca’nın teknesine konuyor…

Adem Amca ve Yaren Leylek’in dostluğu nasıl başladı?

Adem Yılmaz, Avrupa leylek köyleri ağının Türkiye’deki tek temsilcisi olan Eskikaraağaç leylek köyünde yaşıyor. 25 yıl usta olarak çalıştığı süt ürünleri işinden emekli olup döndüğü köyünde 15 yılı aşkın zamandır geçimini balıkçılık yaparak sağlıyor. Her gün sabahın erken saatlerinde evinin önündeki Uluabat Gölü’ne açılıyor, balıktutuyor.

Bundan 10 yıl önce bir bahar günü Adem Yılmaz yine sabah erkenden göle açılıyor ve balık tutmaya başlıyor. O sırada kayığına bir leylek konuyor. Bu durum Adem Amca’yı şaşırtıyor çünkü leyleklerin insanlara bu kadar fazla yaklaşması pek bilinen bir durum değil.

Adem Amca kendisine hayli yakın duran bu leyleğin karnının aç olduğunu düşünüyor ve onu tuttuğu balıklarla besliyor. Ertesi gün oluyor ve Adem Amca yeniden balığa çıktığında leylek tekrar geliyor. Derken sonraki gün de geliyor, bir sonraki ay da geliyor ve hatta sonraki yıl da geliyor ve Adem Amca’nın kayığına konuyor. Bu yaşanan hadiseyi zamanla tüm köy duyuyor ve leylek köyün gözbebeği oluveriyor.

Adem Amca, Yaren Leylek ile dostluğunun başlama hikayesini şu sözlerle anlatıyor.

“Bundan 10 yıl önce gölde teknemle balık tutuyordum. Bir leylek tekneme kondu. Aç olduğunu düşündüm ve tuttuğum balıklardan verdim. Yıllardır dostluğumuz devam ediyor. ‘Yaren’ adını verdiğim leyleği bu yıl da heyecanla bekliyorum. Benim kadim dostum oldu. Görmediğim zaman kaygılanıyorum.”

Yaren Leylek, Adem Amca’ya öyle bir alışmış ki o gün tekneye konduktan ve sıcacık bir ilgi gördükten sonra Adem Amca’nın yanından ayrılmıyor. Tam 10 yıldır her mart ayında köye göç ettiğinde ilk geldiği yer Adem Amca’nın teknesi oluyor. Adem Amca, her yıl 6 ay boyunca günde 5-10 saatini Yaren ile beraber balık tutarak geçiriyor. Bütün leylekleri çok sevdiğini söyleyen Adem Yılmaz, gördüğünde gözlerinin içinin güldüğü Yaren için “Onun yeri bende çok farklı” diyor.