Loris

545
Loris

Yavaş loris, primat ailesinden, az bilinen bir hayvandır. Ne yazık ki son yıllarda, bu sevimli hayvanın yasa dışı alım-satımı ciddi oranda arttı. Dünyadaki en ilginç hayvanlardan birisiyle tanışmaya hazır mısınız?

Yavaş Lorisin Karakteristik Özellikleri

Tembel loris olarak da bilinen yavaş loris, güneydoğu Asya’da yaşayan bir hayvan türüdür. Hindistan, Bangladeş, Filipinler ve Java adası gibi yerlerde de yavaş lorislere rastlanabilir.

Birkaç farklı loris türü olsa da, bunların arasından sekiz tanesi özellikle dikkat çekmektedir. Potolar, galagollar ve zayıf loriler gibi primatların akrabaları olsa da, yavaş lorislerin evrim geçmişi hakkında çok az şey bilinmektedir. Yavaş lorisler, tembel hayvan gibi başka memelilerle rahatlıkla karıştırılabilir. Klasik maymundan çok, yuvarlak kafaları, ufak burunları ve iri gözleri nedeniyle, küçük gece ayılarını andırırlar.

Lorisler, cinslerine göre farklı renklere sahiptir. Uzun bir gövdeleri ve bir şeyleri sıkıca kavramalarını sağlayan el ve ayakları vardır. Bu sayede ağaçlara rahatça tırmanıp, tutunabilirler.

kahverengi yavaş loris

Huyları

Yavaş lorisi diğer hayvanlardan ayıran bir özelliği vardır, kollarında zehir bezleri bulunan tek memeli hayvan türüdür.

Bu küçük hayvan kendini tehlike altında hissettiğinde, kollarındaki bu zehir bezlerini yalayarak zehrin ağzına geçmesini sağlar. Toksin ağızda tükürük ile birleştiğinde aktif hale gelir. Yavaş loris bu zehri avcı hayvanları veya insanları ısırarak kullandığı gibi, yavrularını yalayıp onları korumak için de kullanır.

Yavaş lorisler oldukça sessiz hayvanlardır. Zehirli bezlerine rağmen, sadece köşeye sıkıştıklarında saldırırlar. Normalde, kendilerini koruma taktikleri, arasında yaşadıkları ağaç dallarında tamamen hareketsiz durmaktır. Baş düşmanları yılanlar, kartallar, misk kedileri ve nadiren orangutanlardır.

dallar arasında yavaş loris

Utangaç bir hayvan türü olduğundan, yavaş lorislerin huyları hakkında çok bilgi edinilememektedir. Sosyal yapıları bilinmemekle birlikte, genelde tek başlarına yaşamayı tercih ettikleri görülmüştür. Yavaş lorisler, erkeklerin kendi bölgelerini işaretlemesi gibi kokusal bir işaretleme yöntemiyle iletişim kurarlar.

Diğer primatlar gibi, yavaş loris yavruları da tamamen ebeveynlerine güvenir ve bu aralarında güçlü bir bağ oluşturur. Yavaş lorisler omnivor hayvanlardır ve hem meyve yerler hem de çeşitli küçük hayvanları avlarlar.

Yavaş Loris: Nesli Tükenmek Üzere

Birkaç yavaş loris türünün nesli tükenme tehlikesi altında. Bahsettiğimiz 8 cinsin 5’i, IUCN’nin Kırmızı Listesine göre ya hassas ya da tehlike altında olarak görülmektedir. Eğer dikkat edilmezse, Çin’de nesilleri tükenebilir.

Bu hayvanları tehlike altına sokan ana unsur, palm yağı üretimi gibi nedenlerle doğal ortamlarının yok edilmesidir. Oryantal tıp ve ilaç üretimi için kullanılmaları da nesillerini tehlike altına sokmaktadır. Ayrıca, birlikte fotoğraf çektirmek gibi turistik aktivitelerde kullanılmak üzere yasa dışı avlanmaları da ciddi bir sorun oluşturmaktadır.