Köpeklerin geceleri havlamasının 6 nedeni

261
kopeklerin havlamasi

Özellikle apartmanda yaşayan köpek sahiplenin en büyük derdi köpeklerinin geceleri havlamaları.

Geceleri havlayan köpek hem sizin uyku düzeninizi hem de komşuları rahatsız eder. Peki köpeklerin geceleri havlamasını önlemek için neler yapılabilir? Bunun için ilk önce köpeğinizin neden geceleri havladığını keşfetmeniz gerekiyor. İşte köpeklerin geceleri havlamasının 6 muhtemel nedeni.

1- Canı sıkabilir

1- Canı sıkabilir

Köpekler uzun süre yalnız kaldıklarında insanlar gibi canları sıkılabilir. Sıkılan köpekler daha çok havlamaya başlar. Evde yokken köpeğinize oyalanması için oyuncaklar alabilirsiniz.

2- Korkabilir

2- Korkabilir

Köpekler de geceleri duydukları seslerden ürkerler. Geceleri korkan köpek her şeye havlamaya başlar. Bu sesler sonrası sizi uyandırmak ve tetikte olmanızı sağlamak için de havlayabilirler.

3- Yalnızlık

3- Yalnızlık

Köpekler sürü hayvanlarıdır. Bu yüzden geceleri yalnız kaldıklarında dikkat çekmek ve başka köpeklerle iletişime geçmeye çalışmak için havlayabilirler. Köpeğinizi yalnız bırakmamanız onun için yapabileceğiniz en değerli şey. Eğer yalnız kalmak zorundaysa, bu durumu ortadan kaldırmak için bir köpek daha evlat edinebilirsiniz.

4- İlgi çekmek

4- İlgi çekmek

Pek çok köpek ilgi çekmek için havlarlar. İster sevilmek, ister yemek, ister başka bir şey olsun sizin dikkatinizi çekmek için havlamayı seçerler. Eğer köpeğiniz dikkat çekmek için havlıyorsa, onu görmezden gelmeniz gerekir.

5-Sese duyarlılık

5-Sese duyarlılık

Köpekler insanların duyamayacağı sesleri bile duyabilirler. Sese duyarlı bir köpeğiniz varsa bu onu en ufak bir sese bile havlamaya itecektir. Uyurken televizyon veya radyoyu açmak köpeğinizin dışarıdan gelen gürültüye olan dikkatini farklı yöne yönlendirebilir ve gece havlamasını engelleyebilir.

6- Egzersiz eksikliği

6- Egzersiz eksikliği

Köpeğiniz sizinle pek vakit geçiremiyorsa, sadece evdeki oyuncaklarıyla yetiniyorsa bu onu agresif tavırlara itecektir. Biriktirdikleri enerjiyi atmaları için egzersiz yaptırmak iyi bir çözümdür. Köpeğinizi başka köpeklerle koşup oynayabileceği bir köpek eğitim merkezine bırakabilir ya da köpeğinizle birlikte egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz sonrası köpeğiniz rahat bir uyku çekecektir.