Köpekler İçin Hangi Tasma Daha Sağlıklı?

228
kopek

Köpek tasmaları köpeğinizin ve sizin hayatınızı kolaylaştıracak aksesuarlar. Tasmanın yapımında kullanılan malzemeler ciddi önem arz ediyor.

Boyası ve kumaşı bazı köpeklerde alerjiye sebep olabiliyor. Bütün bunları göz önünde bulunduracak olursak, tasma seçimi evcil hayvanlarımız için son derece önemli bir konu. İsviçre’de göğüs tasması tasarımları ile tanınan Curli’nin Türkiye temsilcisi Yeşim Gülsel, köpekler için en sağlıklı tasmanın nasıl olması gerektiğini ve corona virüs sürecinde köpeğimizi gezdirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.

Yeşim Gürsel, ideal köpek tasması hakkında şu açıklamaları yaptı:

Bir boyun tasmasının ideali olamaz aslında. Köpeğin boynunda küçük bir alana etki eden kuvvetler köpeğin boynundaki son derece hassas parçalara zarar verebileceğinden, köpeğin hassas boyun bölgesinde baskının gerçekleşmediği ve çekme kuvvetlerinin çok daha iyi dağıtılabildiği harness dediğimiz göğüs tasmalarına odaklanıyoruz.

Köpeğin hareketlerini kısıtlamamalı

Köpeğin hareketlerini kısıtlamamalı

Köpeği boğmayan göğüs tasarımlarında, köpeğin hareketinin kısıtlanmamasına özellikle dikkat edilmeli. Köpeğin vücuduna uyum sağlayan esnek malzemeler kullanılarak, eklem veya kas hareketini kısıtlamayan serbest bir omuz alanına sahip 3 boyutlu rahatlığa uyum sağlayarak üretilmeli.

İdeal bir tasarım için basınç noktalarına karşı koruma sağlayan yastıklı tokalar ve tasma için güvenli bir bağlantı noktası da çok önemli.

Tasmanın ağırlığı önemli

Tasmanın ağırlığı önemli

Ortalama olarak bir köpek tasmasının ağırlığı 280 gr. 3-4 kg arasındaki küçük bir köpek için tasmanın bu ağırlığı, vücut ağırlığının yüzde 8’ini temsil eder. Bunu ortalama 89 kg olan bir erkek ağırlığıyla karşılaştırırsak, bu kişi 7 kg’dan daha ağır bir palto giyecektir.

Bunun çok ağır olduğunu ve özellikle de hoş olmadığını hayal edebilirsiniz. Çünkü ortalama tüy ağırlığı 1,7 kg‘dır ki bu da insanların vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 1,9‘u kadardır. Bunu küçük köpeklere aktarırsanız, 66,8 gramlık bir köpek için kabul edilebilir bir ağırlığa yol açar.

Corona virüs pandemisinde köpeğimizi gezdirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Corona virüs pandemisinde köpeğimizi gezdirirken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Köpeğinizi gezdirirken bile sosyal mesafeyi korumak gerekir. Bunu yapmak için kalabalık yerlerden ve zamanlardan kaçının.
  • Köpeğinizi nerede ve ne zaman yürüyüşe çıkarmak istediğinizi planlayın.
  • Köpeğinizi gezdirirken, onu kısa bir tasma ile tutun.
  • Köpekler genellikle diğer köpekler ve insanlarla temasa geçmek ister. Ancak katı olmanız ve mesafeyi korumanız gerekir.