Köpeğinizin Bıraktığı Tüy ve Kirlere Elveda: Temizlik Sırasında İhmal Etmemeniz Gereken Alanlar

222
kopekli-evde-temizlik

Köpekler sevimlilikleri ve sadakatleriyle sahibinin en yakın dostu olur. Ancak bu sevimli ve tüylü dostların, biraz dağınık ve kirli oldukları gerçeğini kabul etmek gerekiyor.

Eğer bir köpeğiniz varsa, evinizi her gün temizleseniz bile her seferinde sizi şaşırtacak şekilde bir yerin kirli kaldığını fark edebilirsiniz. Eğer yakın zamanda bir köpek sahibi olduysanız, bu durum biraz can sıkıcı olabilir. Oysa uzun yıllardır köpek sahibi olanlar, temizlik sırasında nerelere bakmaları gerektiğini bildikleri için bu tür sürprizlerle karşılaşmazlar.

Eğer temizlik için uygun aletlere sahipseniz ve biraz da dikkatli olursanız, köpeğinizin bıraktığı tüy ve kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Unutmayın, bir köpek sahibinin temizlik konusundaki en yakın dostu, güçlü bir elektrik süpürgesidir. Uygun ekipmana sahip olduktan sonra, temizlik sırasında bakmanız gereken yerleri bilirseniz köpeğinizin bıraktığı tüy ve kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz. İşte köpek sahipleri için temizlik sırasında ihmal edilmemesi gereken alanlar:

1. Pencere pervazları

Köpeğiniz, sokaktan bir yabancı geçtiğinde, enteresan bir ses duyduğunda veya sizin eve geleceğinizi anladığında pencere pervazına patilerini dayayabilir. Özellikle de sokağa bakan pencere pervazına sık sık bunu yapabilir ve her bir pati darbesi leke bırakabilir. Bu pencere pervazını tespit edip, temizlik sırasında ihmal etmemelisiniz.

2. Kapılar

Köpeğiniz; sokak kapısına veya evinizn içindeki en sık kullandığı odanın kapısına pati darbeleri atabilir. Bu da zamanla lekelere neden olur. Kapıların temizliğini, rutin temizliğe dahil etmelisiniz.

3. Mama ve su kabının arkasındaki duvar

Eğer heyecanlı bir köpeğiniz varsa, mama ve su kabı dolu olduğunda etrafa döküp saçabilir. Bu da zamanla mama ve su kabının önünde durduğu duvarda lekelere neden olur. Duvarın bu bölümünü düzenli olarak silmek veya burayı farklı bir malzemeyle kaplayıp düzenli olarak temizlemek gerekebilir.

4. Köpeğinizin yattığı yer ekstra özen ister

Köpeğinizin yattığı yerin etrafında bolca tüy ve kir bulunabilir. Bu yüzden temizlik sırasında bu alana ekstra özen göstermelisiniz.

5. Yatak altı

Köpeğiniz normal zamanda yatağın altında yatmıyor olabilir. Ancak yatak veya koltuk altları her zaman tüylerin ve kirlerin en çok toplandığı alanlardır. Üstelik köpeğiniz siz evde yokken yatağın veya kanepenin altına girip orada vakit geçiriyor olabilir. Bu yüzden normalde gözünüze çarpmayan yatak ve kanepe altlarını temizlik sırasında unutmamalısınız.

6. Sandalye ve yemek masasının altı

Yemek sırasında etrafa dökülen ufak kırıntılar, köpeğiniz için her zaman çok cazip olabilir. Bunun dışında siz evde yokken köpeğiniz sizin en sık oturduğunuz sandalyenin altını kendisine mesken belirlemiş olabilir. Temizlik sırasında yemek masası ve sandalyelerinin altını unutmamalısınız.

7. Kanepede en çok oturduğunuz yer

Köpeğiniz siz evde yokken veya sizi özlediğinde, kokunuzu hissetmek için kanepede en sık oturduğunuz yere oturabilir, en sık kullandığınız yastığın üzerine yatabilir. Bu yüzden temizlik sırasında sadece köpeğinizin kendi alanlarını değil, sizin en sık kullandığınız alanları da göz önünde bulundurmalısınız.

8. Koltuk, kanepe araları

Koltuk ve kanepe araları tam anlamıyla bir yutucu gibidir. Anahtar, kumanda, gözlük, telefon gibi eşyalar en çok buralara sıkışır veya gözden kaybolur. Bu alanlar aynı zamanda tüy ve kirler için de bir yutucu görevi görür, en çok buralarda birikir. Temizlik esnasında elektrik süpürgenizin uygun başlığınız kullanarak, buralardaki tüy ve kirlerden kurtulabilirsiniz. Elbette güçlü bir elektrik süpürgeniz varsa, bu işlemi çok daha etkili ve kısa sürede tamamlayabilirsiniz.