Köpeğinizde Eklem Sertleşmesi mi Var?

673
kopek eklem rahatsizligi

“Eklem sertleşmesi”, normal ya da anormal aşınma ve yırtılmaların eklemde neden olduğu değişiklikler için kullanılan genel bir terimdir.

Köpeğinizin eklem ağrısı, hareketliliğini ve etrafta gezinme kabiliyetini doğrudan belirlediği için köpeğinizin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir.

Sert eklemli köpeklerde kıkırdak dokusu (kemiklerin arasındaki eklem bağlantısını “yumuşatan” dokular) daha hızlı yıpranır. Örneğin, bir köpeğin kalça eklemindeki kıkırdağın aşınması durumunda, hareketlilik azalırken ağrı ve güçsüzlük giderek artar. Her ne kadar eklem sertleşmesi tedavi edilebilir olmasa da beslenme ve egzersiz ile köpeğinizin eklem sağlığını daha iyi hale getirmek mümkün olabilir.

Eklem sertleşmesinin nedenleri nelerdir?

Köpeğinizin eklem sertleşmesiyle ilişkili eklem ağrısı yaşamasının birçok nedeni vardır.

YAŞ

Köpekler yaşlandıkça, eklem kıkırdağı gittikçe aşınacaktır. Bu durum yaşlı köpeklerde daha sık görülmekle birlikte genç köpekler de eklem sertleşmesi yaşıyor olabilir.

IRK

Belirli ırklar, eklem sertleşmesi oluşumuna daha yatkındır. “Risk altındaki” köpek ırkları arasında Labrador Retriever, Golden Retriever, Alman Kurdu ve Rottweiler sayılabilir.

AŞIRI KİLO

Aşırı kilo eklemler ve kıkırdak üzerinde aşırı baskıya neden olur ve eklem sertleşmesi riskini artırır.

DOĞUŞTAN VEYA KALITSAL BOZUKLUKLAR

Bazı ırklar, doğuştan ya da kalıtsal koşullara bağlı olarak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde eklem sertleşmesi yaşamaya daha yatkın olabilir.

KAZA VEYA TRAVMA

Kıkırdak travması hayatın ilerleyen zamanlarında eklem sertleşmesine neden olabilir ve hareketliliği olumsuz yönde etkileyebilir.

Eklem sertleşmesinin belirtileri nelerdir?

Köpeğinizde aşağıdaki eklem ağrısı belirtilerini fark ederseniz, bu onun eklem sertleşmesinden mustarip olduğuna işaret ediyor olabilir ve bu durumda veteriner hekiminize başvurmayı düşünmelisiniz.

  • Özellikle istirahat sonrası aksama
  • Merdivenler inip çıkmada tereddüt
  • Yürüyüş sırasında geride kalma veya çabuk yorulma
  • Oturma veya ayakta durma yerine uzanmayı tercih etme
  • Eklemlerine dokunduğunuzda inleme, homurdanma ya da eğilme

EKLEM SAĞLIĞI VE EGZERSİZ

Hafif egzersiz, köpeğiniz için son derece sağlıklıdır. Bu, sadece eklemleri serbestçe hareket ettirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda eklemler üzerindeki aşırı baskıyı azaltır ve sağlıklı bir kiloda kalmasına yardımcı olur ve bunlar eklem sağlığı için son derece önemlidir.

Burada kilit nokta, egzersiz miktarını kontrol etmektir, bu nedenle köpeğiniz eklemleri üzerinde aşırı efor harcamaz. Köpeğiniz açık bir alan bulduğunda enerji ya da eklemlerini hissetmesi nedeniyle artık yapamayacak noktaya gelene kadar mutlu bir şekilde koşuşturur ve bunun bedelini de acı ve aksama ile ödeyebilir. Ancak birazcık koşuşturmasına izin verip ardından bir süreliğine tasmasını geri takarak onu hafif bir yürüyüşe çıkardığınızda egzersizin kontrolünü kendi elinize alabilir ve köpeğinizin enerjisini herhangi bir hasar görmeden harcamasını ve eklemlerini hareketli tutmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğinize daha fazla egzersiz yaptırmanın faydalı olup olmadığı konusunda endişeleriniz varsa, veteriner hekiminiz size makul bir köpek egzersiz programı tavsiye etmekten mutluluk duyacaktır.