Kokarcadan Kediliğe: Honey Bear

515
Kokarcadan Kediliğe: Honey Bear

Diğer kedilerden bambaşka bir kökene sahip olan Honey Bear cinsi kedi, kokarcadan dişi bir Persian’a genetik aktarılırken keşfedilmiş.

Genetik özellikleri Persian cinsine benzese de burun yapısı aynı kokarcayı andırmaktadır. California’da oluşan bu tür, 1990 yılında resmen kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Honey Bear cinsi dünya üzerinde epey az bir sayıya sahiptir. Gözetim altında tutulan Honey Bear üzerindeki çalışmalar hala devam etmektedir. Atletik, oyuncu ve neşeli yapısı ile ev yaşamı için ideal bir kedi olan Honey Bear’in kokarca soyundan gelmesi sizi korkutmasın. Honey Bear oldukça evcildir ve sakindir. Her türlü ortama ayak uydurabildiği için ister çocuklu bir aile, ister orta yaşın üzerinde bir çift olsun hemen herkes için uyumludur.

Honey Bear Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Sakin, Neşeli, Oyuncu
  • Tüy Rengi: Sarı, Krem, Gümüş, Kahverengi
  • Gövde: Geniş
  • Kürk Yapısı: Tüylü
  • Kuyruk: Uzun

Honey Bear Karakteri ve Özellikleri

Neşeli kişiliği ve evcilliği ile bilinen Honey Bear, tam bir oyuncu! Özellikle püsküllü oyuncaklardan çok hoşlanan Honey Bear, enerjisini atmak için sürekli olarak hareket halindedir. Bu sebeple çocuklar ile mükemmel anlaşır ve onların en iyi oyun arkadaşı olur. Çok evcil olan Honey Bear asla saldırganlık ve tırmalama gibi hareketlerde bulunmaz. Çocuğunuzu Honey Bear ile rahatlıkla baş başa bırakabilirsiniz.

Honey Bear hareketli kişiliğinin yanı sıra sakin bir yapıya da sahiptir. Çevrenin moduna göre hareket eden Honey Bear eğer yaşlı bir ailenin kedisi olursa daha sakin bir yaşam sürer ve sahibine bağlığından memnun olduğu için asla şikayet etmez. Miyavlamayan, sessiz bir kedi türü olan Honey Bear, insanlarla ve hayvanlarla çok iyi anlaşır. Neredeyse tüm hayvan türleri ile iyi anlaşan Honey Bear, yeni tanıştığı insanlara karşı biraz soğuk olsa da zamanla alıştıkça onlara karşı da iyi bir tutum sergiler. Honey Bear’ı bir kedi olarak değil de çocuk olarak görmeniz daha doğru olacaktır. Çok naif ve nazik bir kedidir ve sahibini üzmeyi asla istemez. Uyurken düşebildiği için uyku esnasında çevresine yastık koymanız iyi bir önlem olacaktır. Oldukça zeki ve iyi bir dinleyici olduğu için bir köpek gibi eğitilebilir. Sahibinin attığı her adımı takip etmekten büyük keyif alan Honey Bear, aynı zamanda meraklı yapısı gereği sizi sık sık taklit eder.

Honey Bear Bakımı

Uzun tüylere sahip olan Honey Bear, neredeyse her gün taranma ihtiyacı duyar. Kedi tarak ve fırçaları ile onu düzenli olarak narince tarayabilirisiniz. Parlak ve ipeksi tüyleri gerekli olan bakımı görmezse, kısa süre içerisinde yıpranır ve Honey Bear’ın görünümü bozulur. Bu kedi türü asla yıkanma ihtiyacı duymaz. Bu sebeple yazın en sıcak günü bile olsa Honey Bear’ı yıkamamalısınız. Bunlar haricinde rutin veteriner kontrollerine götürmeniz yeterli olacaktır.

Honey Bear Vücut Yapısı

İri kedi türlerinden olan Honey Bear, uzun ve yumuşacık tüylere sahiptir. Geniş bir bedene sahiptirler. Baş yapısı büyük ve yuvarlaktır. Bacakları biraz kısadır. Kulakları orta boyutludur ve püskülü andıran tüylere sahiptir. Göz rengi bakır, portakal, yeşil, turuncu ve altın rengi tonlarındadır. Göz yapısı iri ve badem şeklindedir. Kabarık ve uzun kuyrukları vardır. Honey Bear yavru kedi halindeyken kuyrukları üzerinde koyu renk çizgiler olur. Ergenliğe geç giren bu ırkın ergenlik dönemi esnasında kuyrukları üzerindeki koyu çizgiler açık bir hal alır.

Honey Bear Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Cana yakın tavırları ile göz dolduran Honey Bear tam bir oyun delisi! Oyun oynamayı çok sevmesinden dolayı tüm hayvan türleri ile iyi anlaşır ve hepsini kendisine potansiyel birer arkadaş olarak görür. Çocuklar ile de ayrılmaz bir ikili olan Honey Bear asla tırmalama ve saldırganlık durumlarına girmez. Yeni tanıştığı yabancılara karşı biraz soğuk olsa da zaman içerisinde herkese sıcak yüzünü gösterir ve kendisini sevdirir.

Honey Bear Sağlık Durumu

Honey Bear ırkı bilinen hiçbir kalıtsal rahatsızlığa sahip değildir. Gerekli olan aşı ve bakımların yapılması ile 10 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Honey Bear Eğitilebilir mi? 

Honey Bear oldukça zeki bir kedi türüdür. Eğer gereken özen gösterilirse tıpkı bir köpek gibi eğitebilir ve istediğiniz her şeyi öğretebilirsiniz.