Kediniz Kaşıntı, Pul Pul Döküntü veya Kuru Ciltten mi Şikayetçi?

553
kedilerde kasinti

İdeal olarak, kedinizin tüyleri temiz ve kabarık olmalı ve onu severken yumuşak ve pürüzsüz bir his vermelidir.

Kedinizi severken kızarıklık, döküntü, pullanma veya diğer tahriş belirtileri görürseniz, bu durum tedavi edilmesi gereken bir deri problemini gösteriyor olabilir. Kaşıntı ve yalamaya daha sık başvurup başvurmadığına dikkat edin.. 

Kedilerde kaşıntının nedenleri nelerdir?

Kedinizin derisinde kaşıntı ve kuruluk olmasının çok sayıda nedeni olabilir. Tahriş belirtileri gösteriyorsa, durumunu teşhis edebilecek bir veteriner hekime danışın. Veteriner hekiminiz, kedinizin deri problemlerinin tam sebebini belirlemek için testler önerebilir. Yaygın nedenler arasında şunlar olabilir:

GIDA HASSASİYETLERİ

Bu durum, kedi mamalarındaki bazı proteinlere karşı gelişen istenmedik reaksiyonlar sonucu oluşabilir.

DİĞER ALERJİLER

Kediniz toz, polen, küf vb. gibi “solunan” alerjenlere karşı alerjik olabilir. Bazı pire tedavileri “temas” alerjilerine neden olabilir.

PARAZİTLER

Pire, bit ve toz akarlarının tümü cilt tahrişine yol açabilir. Parazitlerin ısırıkları tahriş edicidir ve kedilerin kendilerini ısırmaları ve kaşırken tırmalamaları bunun sonucunda da derilerine zarar vermelerine neden olur.

HORMONEL DENGESİZLİKLER

Bazı hormonlardan çok fazla veya çok az olması kedilerin deri sorunlarına yatkın olmalarına sebebiyet verebilir. Bu dengesizlikler altta yatan ve tanımlanması ve tedavi edilmesi gereken bazı ciddi sorunları işaret ediyor olabilir.

ENFEKSİYONLAR

Bakteri enfeksiyonları deride sorunlara yol açabilir.

Kedilerde dikkat etmeniz gereken deri problemleri

Eğer bir kediniz varsa, tüylerini temiz tutmak için gösterdiği çabayı görmüşsünüzdür. Bu son derece iyi bakımlı dış görünüm sayesinde onu rahatsız eden deri sorunlarını tespit etmek biraz zaman alabilir. Aslında, şu işaretlerden birini görmedikçe bu tür bir iritasyonu fark edemeyebilirsiniz bile:

  • Kırmızı lekeler, noktalar veya sivilce
  • İyileşmeyen yaralar, kabuklar veya deride kalınlaşma
  • Kuru, pul pul veya döküntülü lekeler
  • Tüy dökülmesi
  • Deride kötü koku
  • Kaşıntı, sürtünme veya yalanmada artış