Kedilerinizi Günde 1 Kere Besleyin

253
kediler

Kanada’da yapılan yeni bir araştırma kedi sahiplerini şaşkına uğratabilecek sonuçlar verdi.

Araştırmaya göre, günde 1 kez beslenen kediler, sık sık beslenen kedilere oranla, beslenme konusunda daha mutlu. Üstelik tek öğünle beslenmeye alışan kediler yemek için daha az yalvarıyor. Yapılan yeni çalışmaya göre, kedileri tek öğünle beslemek bazı kedilerde doygunluk sağlarken bazılarında işe yaramayabilir.

Yemek için daha az yalvarıyorlar

Yemek için daha az yalvarıyorlar

PLOS One isimli bilimsel dergide yayınlanan yeni bir araştırma, kedilerin beslenme şekli hakkında yeni bir düzenleme yapmamız gerektiğini ortaya koydu. Kanada’daki Guelph Üniversitesi‘nden hayvan besleme uzmanları, her gün büyük bir öğün yiyen kedilerin, az ama sık beslenen kedilerden daha çok tatmin olduğunu ve yemek için daha az yalvardığını ortaya koydu. 

Tek öğün yiyenlerin iştah düzenleyen horonları daha yüksek seviyede

Tek öğün yiyenlerin iştah düzenleyen horonları daha yüksek seviyede

Independent Türkçe’de yer alan haberde, her gün tek bir öğün yiyen kedilerin iştah düzenleyici hormonlarının daha yüksek seviyede olduğu görülürken, araştırmacılar bu hayvanların daha çok tatmin olduğunu söyledi. Yağ depolarını eritebilen bu kedilerin kas geliştirmek için de daha fazla proteine sahip olduğu gözlemlendi. 

21 gün boyunca bir öğün verildi

Evlerde yaşayan ve ortalama ağırlıkları 4 kilo 340 gram olan 8 kedi üzerinde yapılan araştırmada, deneklere önce 21 gün boyunca günde bir öğün verildi. Geçiş döneminde 6 gün boyunca günde iki kere beslenen bu kedilere, sonraki üç haftada da her gün 4 kere mama verildi. 

Sağlık durumları bu kadar detaylı analiz edilmemişti

Sağlık durumları bu kadar detaylı analiz edilmemişti

Çalışmanın yalnızca 8 kediyle yapılması soru işaretlerine neden olsa da fiziksel aktivite, enerji harcaması ve iştah düzenleyici hormonlara bakılması sonuçları kuvvetlendiriyor. Guelph Üniversitesi’nden Kate Shoveller, daha önceki çalışmaların kedilerin davranışına odaklandığını ve sağlık durumlarını bu kadar detaylı analiz etmediğini ifade etti. 

"Bu araştırma kedi sahiplerini şaşırtabilir"

“Bu araştırma kedi sahiplerini şaşırtabilir”

Araştırmacılardan Adronie Verbrugghe de “Bu sonuçlar veteriner camiasını ve hayvanlarını her seferinde az mama vererek günde birden çok kere beslemeleri söylenen kedi sahiplerini şaşırtabilir” dedi.  Daha detaylı araştırmalar yapmayı planladıklarını ifade eden Verbrugghe, “Bu yaklaşım bazı kedilerde doygunluk sağlarken bazılarında sağlamayabilir” diye uyarıda da bulundu.