Kedilere neden 9 canlı denir? İşte söylentinin ardındaki gerçekler

288
kediler

Çocukluğumuzdan beri kedilerin 9 canlı olduğu söylenir bize. Elbette bilimsel olarak kedilerin 9 canlı olmasının ihtimali yok.

Peki kediler için neden 9 canlı denir? İşte uzun yıllardır bilinen bu mitin ardında yatan gerçekler.

Kedilerin en meşhur özelliği, 9 canlı olarak bilinmeleri. Yüksek yerlerden atlama, ağaçların en tepesine çıkma ya da arabanın altından sağ salim çıkabilme gibi birçok mahareti olan kedilerin elbette bilimsel olarak 9 canlı olmalarına imkan yok.

Her fırsatta 4 ayak üstüne düşme özelliklerini de unutmamak gerekiyor. Peki kedilerin 9 canlı olarak adlandırılmasının ardında yatan neden ne?

Kediler ölümcül felaketlerden nasıl canlı çıkıyor?

Kediler ölümcül felaketlerden nasıl canlı çıkıyor?

Kedilerin depremlerde veya başka durumlarda gökdelenlerden atlayıp yine de hayatta kaldıkları bilinen bir gerçek. 2009 yılında New York’taki binanın 16. katından atlayan Andy isimli kedi, hayatta kalmıştı.

Kediler neredeyse her zaman 4 ayakları üzerine düşerler. Bunun nedeni, ‘doğrultma refleksi’ne sahip olmaları. Kediler yüksek bir yerden düştüklerinde havada daha rahat bir şekilde kendilerini çevirebilir ve böylece 4 ayak üstüne düşebilirler. Kedilerin son derece iyi denge ve refleksleri var ve insanlardan daha fazla omurları olduğu için daha esnektirler.

İngiltere'den Eski Yunan'a uzanan efsane

İngiltere’den Eski Yunan’a uzanan efsane

Eski bir İngiliz atasözü “Bir kedinin dokuz canı vardır. Üçü oyun oynaması, üçü gezinmesi ve kalan üçü de durması için” der. Kedilerin 9 canlı olduğu miti bu sözden çıkmış olabilir.

9 ayrıca büyülü bir sayı. Çağlar boyunca kediler büyülü canlılar olarak adlandırıldılar. İnsanlar kedilerden hem korktular hem de onlara taptılar.

Eski Yunan‘da, dokuz sayısının dini çağrıştıran mistik bir sayı olarak adlandırırdı. Dolayısıyla 9 sayısı birçok kaynaktan gelmiş olabilir.

Kedilerin 9 canlı olduğu efsanesinin kesin çıkış kaynağı bilinmese de kedilerin tam bir hayatta kalma uzmanı oldukları bir gerçek.