Kedi ve Köpek Sahipleri İçin Dekorasyon Önerileri ve Dekorasyon Malzemesi Seçiminin Püf Noktaları

207
evcil-hayvan-dekorasyon-onerileri

Evcil hayvan sahipleri de herkes gibi stil sahibi, zevkli bir evde yaşamak ister. Ancak çocuklu ailelerin evleri gibi bir süre sonra evcil hayvan sahipleri de etraftaki renkli oyuncaklar, toplar, tırmanma apartalarıyla baş edemeyip bundan vazgeçer.

Oysa hem evcil hayvanınızla mutlu bir yaşam sürüp hem de stil sahibi bir eve sahip olabilirsiniz. Üstelik bunun için evcil hayvanınızın oyuncaklarını görünmez yerlere tıkıştırmak, etrafta onun dağıtabileceği her şeyi kaldırmak zorunda değilsiniz. İşte evcil hayvanınızla uyumlu, stil sahibi bir eve sahip olmak için birkaç dekorasyon önerisi:

1. Zemin seçimine önem verin

Hem evcil hayvanınızın hem sizin mutluluğunuzu önemsiyorsanız, öncelikle işe zeminden başlamalısınız. Yumuşak veya parke zeminler, evcil hayvanınız için pek uygun olmayabilir. Kedi veya köpeğiniz parkeleri patileriyle aşındırabilir, bu da evinizde eski ve deforme olmuş bir görünüm yaratabilir. Bunun yerine daha sert zeminle tercih ederseniz, hem temizliği kolay hem de uzun ömürlü bir dekorasyon seçimi yapmış olursunuz. Bu konuda en iyisi seramik zeminlerdir. Temizliği ve dayanıklılığı sayesinde seramik zeminleri rahatlıkla uzun yıllar kullanabilirsiniz.

2. Halılar önemli

Evcil hayvanınız varsa, kalın ve duvardan duvara halıları bir kenara bırakıp temizliği kolay, daha ince halıları veya kilimleri tercih etmelisiniz. Evinizi düzenli olarak süpürerek toz ve tüylerden uzak bir ortam yaratabilirsiniz. Siz düzenli temizlik için vakit ve enerji harcarken, malzeme seçiminizi de ona göre yapmanız gerekir. İnce kilimler, kolay temizlenebilir ve kolay yıkanabilir olması sayesinde evcil hayvan sahipleri için daha uygun olabilir. Öte yandan evcil hayvanınız varsa pahalı halı veya kilimlere para vermekten kaçınmalısınız. Kedi veya köpeğinizin patileri, sizin çok para vererek aldığınız kiliminizi kısa sürede aşındırabilir. Bu yüzden halı veya kilime çok para vermekten kaçınmalısınız.

3. Kolay kırılabilir eşyaları ortada bırakmayın

Hayvanlar, bir eşyanın kolay kırılabilir olup olmadığını ayırt edemez. Köpeğinizin kuyruk darbesi veya kedinizin patisi, incecik porselenden yapılmış vazonuzu yerle bir edebilir ve hem siz hem de evcil hayvanınız için tehlikeli olabilir. Bunun yerine duvarlara odaklanabilir, etrafta vazolar bulundurmak yerine duvarınız için dekoratif objeler veya tablolar seçebilirsinz. 

4. Ahşaptan uzak durun

Ahşap evimize sıcaklık getiren bir malzeme ancak evcil hayvanların patileri ahşaba kolayca zarar verebiliyor. Bu yüzden mobil seçerken ahşap yüzeyleri en az olan mobilyalara yönelebilirsiniz.

5. Dekoratif oyuncak kutuları edinin

Nasıl kendiniz veya aile üyeleriniz için eşyaları düzenli tutmak ve şık görünmesini istiyorsanız, evcil hayvanınız için de aynı şeyi yapabilirsiniz. Kedi veya köpeğinizin oyuncakları için dekoratif kutular alabilir, böylelikle bunu da ev dekorasyonunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz.

6. Kedinizin tırmanma duvarını pencere kenarına yerleştirin

Dekorasyon uzmanları der ki, bir eşyanın öncelikle fonksiyonel olması, sonrasında göze hitap etmesi gerekir. Eğer kedinizin tırmanma duvarı varsa, bunu pencerenin önüne yerleştirebilirsiniz. Kediler pencereden dışarı bakmayı sevdikleri için böylelikle tırmanma duvarında daha fazla vakit geçirecek ve mobilyalarınızdan uzaklaşacaktır.

7. Yıkanabilir ve tüy tutmayan malzemelere odaklanın

Özellikle mobilya alırken, döşemelik kumaşların tüy tutmayan ve yıkanabilir olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu hem sizin hayatınızı kolaylaştıracak hem de evcil hayvanınızla daha barışık bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

8. Renk uyumuna dikkat edin

Evcil hayvanınız, evinizin dekorasyonunda size ilham kaynağı olabilir. Eviniz için renk seçimi yaparken, evcil hayvanınızın tüylerinin renklerinden ilham alabilirsiniz. Örneğin evinizin bir duvarını, kedinizin tüyleriyle aynı gri tonunda boyayabilirsiniz veya bir kanepeyi, köpeğinizin tüyleriyle aynı renk bir kumaşla kaplatabilirsiniz.