Jako Papağanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey

403
Jako Papağanlar

Kırmızı kuyruklu Jako papağanlar, aynı zamanda Gri papağan veya Kongo olarak da adlandırılmaktadır. Bu papağanlarla ilgili bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

Boyları 33 cm’ye kadar çıkmaktadır ve ortala ömürleri de 60 yılı bulmaktadır.

En fazla tercih edilmesinin nedeni ise oldukça zeki olması ve konuşma yeteneğinin fazla olmasıdır.

En çok sorun yaşadığı nokta ise tüy yolmalarıdır. Bunun nedeni ise kalsiyum veya mineral eksikliğinin bulunmasıdır.

Taklit etme güçleri çok fazladır ve bazen ses tonlarını dahi aynı şekilde çıkarabildikleri görülmektedir.

Doğada bulunan meyve ağaçları ile beslenmekten hoşlanırlar. Zeytin ağaçlarından beslenmeyi, yumurtanın katı halini yemeyi, süte parçalanmış ekmekleri, patates haşlamasını veya tuzsuz ayçekirdeği yemeği sevmektedirler.

Satın alacağınız esnada dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de parmaklarının eksik olmamasıdır. Bunun dışında canlı bakmasına ve hareketlerinin de canlı olmasına dikkat edebilirsiniz. Kanatları çok kabarık olduğunda veya dengeli görünmediğinde almayı düşünmemelisiniz.

Eve getirdiğinizde ortama alışması amacıyla ışıklı, hava değişiminin olmadığı ve çok fazla gürültünün bulunduğu ortamlarda bekletmelisiniz.

Kafesini temiz tutmanız, sürekli hijyenik olmasını sağlamanız ve oyuncaklarla hareketlendirmeniz mümkün olacaktır. Çeşitli sesler çıkaran zilleri, aynaları ya da merdivenleri tercih edebilir ve bu oyuncaklar sayesinde sıkılmasını önleyebilirsiniz. Tahta veya oymalı oyuncaklardan ve parçalardan da uzak durmalısınız.

Yemlerini petshoplardan karışık olarak satılan kaliteli ürünlerden seçebilirsiniz. Gaga taşının bulunmasına özen göstermelisiniz ve içme suyunun ise hijyenik olmasına gayret göstermelisiniz.

Hastalığını anlamak için davranışlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü sürekli uyumak istemesi ve hareketsiz bir hale gelmesi hastalandığını gösterebilir. Bu durumlarda uçmak istemez ve öksürme veya hapşırma gibi belirtileri gösterebilir. İştahı azalacaktır ve ishal tehlikesi de kısa sürede görülebilecektir.

Hassas olan bu sevimli dostlarınızda ishal görülmesi halinde hiç vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekmektedir. Çünkü bu onların hayatının sonlanmasına dahi neden olabilmektedir. Kurtların, tümörlerin, parazitlerin veya kene gibi zararlıların yol açacağı çeşitli hastalıklardan bu sayede koruyabilirsiniz.

Psikolojik problemlerinden dolayı veya başta belirttiğimiz sebeplerden kaynaklı olarak tüylerini yolabilmektedirler. Kafes ortamını belirli sıcaklıklarda tutmalı ve ısıtmak için çeşitli yolları denemelisiniz.

Hastalanmadan bakabilmenizin en önemli yöntemi ise daima temiz alanlarda tutmanızdır. Hem beslenmesinde, hem de su içmesinde kullanacağınız parçaların sürekli olarak temiz olması sayesinde gerekli hassasiyeti gösterdiğinizden emin olabilirsiniz.

Kafeslerinin mutlaka paslanmaz çelik olmasına özen göstermelisiniz. Büyüklüğü ise orantılı olmalıdır ve dar olması halinde kendisine zarar verebileceği ihtimalini de göz ardı etmemeniz gerekmektedir.