İyi Bir köpek sahibinin asla yapmayacağı 8 şey

285
iyi bir köpek sahibi

Bir köpeğe sahip olmak insanlar için oldukça mükemmel bir deneyimdir. Köpek sahibi olmak istiyorsanız, köpeklere nasıl davranılmalı bilmeniz gerekiyor.

En başta köpeğinizin ihtiyaçlarını bilmeli, ona yapamayacağı davranışlarda bulunmaya zorlamamalısınız. Peki köpek sahiplerinin asla yapmaması gereken şeyler neler? İşte iyi bir köpek sahibinin asla yapmayacağı 8 davranış.

1-Yediğinizi köpeğinizle paylaşmak

1-Yediğinizi köpeğinizle paylaşmak

Köpekler hemen hemen gördükleri her şeyi mideye indirebilir. Ancak bu onların sağlığı için iyi bir durum değil. Yediklerinizi köpeğinizle paylaşmayın ve kendi mamasından yemesini sağlayın.

2-Aşırı beslemek

2-Aşırı beslemek

Köpeğinizi aşırı beslemek uzun vadede sağlık sorunlarına neden olur ve ömrünün kısaltır. Köpeğinizin kilosuna dikkat edin ve alması gereken besin değerleri hakkında veterinere danışmayı ihmal etmeyin.3-Köpeğin dişlerini ihmal etmek

3-Köpeğin dişlerini ihmal etmek

Yapılan araştırmalarda her 6 köpek sahibinden 5’inin köpeklerinin dişlerini fırçalamadığını söylüyor. Bu da birçok diş eti hastalığı ve diş kaybına neden oluyor. Haftada 3 kez köpeklerin dişlerinin fırçalanması öneriliyor.4-Ceza olarak kafese koymak

4-Ceza olarak kafese koymak

Öncelikle hiçbir canlı bu şekilde cezalandırılmamalı. Köpeğiniz kötü bir davranışta bulunduysa onu kafese koymak yerine oyuncaklarıyla dolu bir odaya koyun ve sakinleşmesini bekleyin.

5-Arabada bırakmak

5-Arabada bırakmak

Hava ne kadar güzel olursa olsun sera etkisi nedeniyle arabanın içi mutlaka ısınacaktır. Bu da içindeki canlının zarar görmesine hatta ölmesine neden olan bir durum. Bazı ülkelerde köpekleri arabada bırakmak suç sayılıyor. Gideceğiniz yere mutlaka köpeğinizi de götürün. Eğer köpeğinizin gelemeyeceği bir yer ise mutlaka camı sonuna kadar açın ve hava almasını sağlayın.6-Köpeğe vurmak

6-Köpeğe vurmak

Köpeğinize herhangi bir sebeple asla vurmamalısınız. Bu onun travmatize olmasına neden olur. Aynı zamanda sizden uzaklaşır. Hoş karşılanmayan durumlarda köpeğinize vurmayın ancak iyi bir davranışında mutlaka ödüllendirin. Bu onu sürekli iyi davranışlarda bulunmaya yönlendirecektir.7-Zincire bağlı tutmak

7-Zincire bağlı tutmak

İyi bir köpek sahibi asla köpeğini zincire bağlayıp saatlerce o şekilde kalmasına neden olmaz. Zincirlenen köpekler sahiplerinin onları sevmediğini düşünür ve saldırgan bir davranış sergiler. Köpek yalnızca kısa süreyle dışarıda bırakılacakları zaman zincirlenmelidir.

8-Veteriner ziyaretlerini ertelemek

8-Veteriner ziyaretlerini ertelemek

Her 6 ayda bir köpeklerin düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesi gerekiyor. İyi bir köpek sahibi bunu bilir ve asla veteriner randevularını ertelemez. Düzenli kontrolle köpeğinizde bir hastalık varsa bunun erken teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz.