İşte Köpek Saldırılarının Artış Nedeni

310

Saldırıların nedeninin birden fazla olabileceğine değinen İslamoğlu, insanların bazı sokak köpeklerini saldırgan yetiştirdiğini dile getirdi. Bunun yanında psikolojisi bozuk köpeklerin diğer köpekleri saldırı konusunda yönlendirebileceğini hatırlatan İslamoğlu, “Alfa ya da baskın köpek dediğimiz ruh hali bozuk köpekler bu tarz saldırılara liderlik edebiliyor. Kalabalık köpek gruplarındaki baskın olan köpeği belediyeler iyileştirme merkezlerine götürdüğünde geriye kalan köpekler normal hayatlarına dönebiliyor.” dedi. 

Güven İslamoğlu, “Aç kalan hayvan ısırmaz, korkan hayvan ısırır” diyerek sokak hayvanlarının beslenme ve barınma sorunlarının agresifleşmelerine neden olduğunun altını çiziyor.

Konu ile ilgili CNN TÜRK’ değerlendirmelerde bulunan bir diğer isim Ankara Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ise konuyla alakalı şunları söyledi.

“Köpeklerin günlük 200, kedilerin de günlük 75 gr. bir yiyecek ihtiyaçları vardır. Hayvanlar bu ihtiyaçlarını gideremedikçe daha da vahşileşiyorlar. Barınaklarımızın yetersiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Barınma sorunun tek bir elde toplanarak çözülmesi gerekir. Bunun yanında hasta, sakat, gebe ya da başka bir problemi olan hayvanların da doğal ortamlar içerisinde kalıcı barınaklar yapılarak iyileştirilmesi gerekmektedir. “ diyerek hayvanlara karşı sorumluluklarımızın ne kadar büyük ölçüde olduğunun altını çizdi.