İlk Göçmen Kedi: American Shorthair

492
İlk Göçmen Kedi: American Shorthair

Kökeni aslen İngiltere olan American Shorthair cinsi, ilk göçmen kedi olarak kayıtlara geçmektedir. Bir kargo gemisi ile Avrupa’dan Amerika’ya göç eden cins, şuan da Amerika’da en çok beslenen kedi ırkıdır.

British Shorthair cinsinin akrabası olan American Shorthair cinsi, 1895 yılında Amerika’da bir kedi şovunda ilk kez seyirci karşısına çıktı ve deyim yerindeyse herkesi kendisine hayran bıraktı. 1906 yılında bir kedi ırkı olarak resmen tanınan bu kedi cinsi, kısa sürede ülkenin hatta dünyanın en popüler kedi ırkları arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Kişilik olarak son derece evcimen ve ilgi delisi olan kedi, aynı zamanda ataları iyi bir avcı olduğu için içgüdüsel olarak meraklı bir avcıdır. Eğer bir American Shorthair cinsi kedi edinmek istiyorsanız, etrafında açık pencere ve kapı bırakmamanız tavsiye edilir. Pek çok American Shorthair cinsi kedi sahip olduğu özellikler sebebi ile pencereden kuş avlamak için atlamaktadır. İçgüdüsel olarak hareket ettikleri için kedinizi korumak tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

American Shorthair Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: İngiltere                                            

Karakteri: Avcı, Zeki, Hareketli

Tüy Rengi: Gümüş Tekir, Beyaz, Mavi, Siyah, Kırmızı, Krem, Duman, Kahverengi

Gövde: Geniş

Kürk Yapısı: Kısa ve İnce

Kuyruk: Orta

American Shorthair Karakteri ve Özellikleri

Bir American Shorthair içinde barındırdığı özellikler göz önüne alınarak sahiplenilmelidir. Bu özelliklerden en bilineni ise sempatik görünümüne rağmen dişli bir avcı olmalarıdır. Bu kedi cinsi, içgüdüleri sebebiyle her zaman kuş ya da fare gibi avları yakalamak isterler. Bu sebeple onu ağzında bir fare ile görürseniz, korkmayın! Büyük ihtimalle size bir hediye getirmek istemiştir. Bunun yanı sıra açık pencere ve korunağı olmayan balkonlarda American Shorthair cinsi asla yalnız bırakılmamalıdır. Uçan bir kuşu yakalamak isterken, çok ciddi yaralanabilir ve hatta hayatını kaybedebilir. Bunlar haricinde American Shorhair cinsi hakkındaki özellikler söz konusu olunca diyecek kelime yoktur.

Şefkatli ve dost canlısı yapısı ile tüm hayvanlar ve çocuklar ile mükemmel bir etkileşim kuran bu kedi cinsi, aynı zamanda son derece uyumludur. Bulunduğu ortama hemen ayak uydurabilen bu cins, onu seven tüm insanlara büyük bir minnet ve sevgi duyar. Bir American Shorthair cinsi ile ilk kez karşılaşsanız bile onunla hemen sıcak bir iletişime geçebilirsiniz. Dişli bir avcı olduğu için oyunculuğu da oldukça gelişen bu kedi cinsi, sizinle sık sık oyun oynamak isteyecektir. Günde birkaç saat ayırarak onunla vakit geçirirseniz, kedinizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi boşaltmasına yardım olduğunuz gibi aranızda sıkı bir bağ kurabilirsiniz. Oyuncu olduğu kadar kucaktan inmeyi pek de sevmeyen bu cins, sahibiyle ne kadar çok vakit geçirirse, o kadar çok bağlanacaktır. Bu cins, aile, yaşlı, çocuklu aile, bekar hiç fark etmeksizin herkes için mükemmel bir seçenektir.

American Shorthair Bakımı

American Shorthair cinsi kediler diğer kedi ırklarında farklı olarak herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Yavru kedi halindeyken bile herhangi bir bakım gerektirmeyen bu cins, yalnızca haftada 1 kez tüylerinin taranması ile bakımlarını tamamlayabilir. Fakat bu ırk genetik olarak obeziteye oldukça yatkındır. Düzensiz beslenirse kısa süre içerisinde aşırı kilo alabildiği için beslenmesine dikkat edilmesi gerekiyor. American Shorthair cinsi yavru kedi haliyle bile düzenli ve dikkatli bir beslenme programına göre yaşamalıdır.

American Shorthair Vücut Yapısı

Bir American Shorthair özellikler bakımından diğer kedilerden pek de farklı değildir. Vücut yapısı orta olan bu cins, daha çok sempatik yüzü ile dikkat çeker. Dolgun yanakları, badem gözleri ve kareye benzeyen burnu ile sevmek için can atacağınız bu kedi cinsi, dik kulaklara sahiptir. Oldukça sağlam bir yapısı olan bu cinsin omuzları geniştir. Bacakları orta boydur ve patileri sıkıdır. Tüyleri kısa ve ince yapılı olmasına rağmen sık tüy dökmez. Haftada 1 kere taranarak ölü tüylerden kurtulabilir. En bilinen American Shorthair cinsi rengi gümüş tekir rengidir. Gözleri genellikle bakır, altın ve yeşil renklerdedir. Ortalama bir American Shorthair cinsi kedi 5 ila 7 kilo aralığındadır.

American Shorthair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Bu cins oldukça dost canlısıdır. Köpekler kadar sadakatli olan bu kedi cinsi, çocuklu ailelerin vazgeçilmez kedi türlerindendir. Tüm kedi ve köpek ırkları ile uyumlu bir arkadaşlık kurabilen bu ırk, aynı zamanda çocukların en iyi arkadaşı olmaya aday! Sevgi dolu kalbi ile her tanıştığı kişiyi kendisine oyun arkadaşı yapmak isteyen American Shorthair cinsi ile rahatlıkla ev arkadaşı olabilirsiniz.

American Shorthair Sağlık Durumu

American Shorthair cinsi sağlık açısından iyi bir konumdadır. Sık hasta olmayan bu ırk, yalnızca kedilerde sıklıkla görülen bir kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopatiye yatkınlık göstermektedir. Bunun yanı sıra bu kedi cinsi için endişe edilebilecek herhangi bir rahatsızlık bulunmamaktadır. İyi bakım ile 20 yıla kadar sağlıkla yaşayabilirler.

American Shorthair Eğitilebilir mi?

Zekası ile kedi ırkları arasında kendini gösterebilen American Shorthair cinsi, oyuncu, avcı ve sempatik kişiliği ile bilinmektedir. Özgürlüğüne biraz düşkün olması sebebi ile çok akıllı olmasına rağmen eğitim söz konusu olunca pek söz dinleyen bir kedi türü değildir. İlla eğitimli bir kedi istiyorsanız, yavru kedi haliyle eğitime başlayabilirsiniz.