Hürriyet: “Hayvan Severlikte Samimi Değilsiniz” Kocaeli Barış

166
hurriyet_hayvan_severlikte_samimi_degilsiniz

Yahya Kaptan’da gerçekleşen köpek ölümleriyle ilgili basın açıklaması düzenleyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet hayvanları öldürmek gibi bir niyetleri olsa beslemeyeceklerini dile getirdi

İzmit Yahya Kaptan’da geçtiğimiz Cuma günü 3 köpek uyuşturucu iğnelerle öldürülmüş halde bulundu. İzmit Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği ortaya çıkan olayın ardından Veteriner İşleri Müdürlüğü birimi açığa alındı. Tepkilerin ardından ilk kez açıklama yapan Başkan Hürriyet şu sözleri kaydetti: “Yahya Kaptan’da hayvan ölümleriyle alakalı aslında soruşturma sürecinin yansımasını beklemiştik ama ifade almalar devam ediyor. Orası uzun süreceği için ön bilgilendirme idari heyetimizle yapmak istedik. Gelişmeleri şeffaf bir şekilde hem adli hem idari soruşturma sürecini paylaşacağız henüz bize ifade tutanakları gelmedi. Başından beri yaşanan süreçle ilgili bilgileri paylaşmak istiyoruz.

“LİNÇ KAMPANYASINDAN ZİYADE CANLARIMIZIN VEFAT ETMESİ”

Öncelikle hafta sonu yaşanan olayla ilgili hepimiz çok üzgünüz. Hiçbir hayvana cana hiçbir şey olmasın istiyoruz. Bu konuda samimiyetimize herkes inansın istiyoruz. Benim için hafta sonu zor geçti ama biliyoruz ki herkesin canı yandı. Biz bu konuda çok netiz taviz vermeden sorumluluk bilinciyle ufacık bir ihmal ve bizden kaynaklanan uygulamalar nedeniyle soruşturma sonucunda ne gerekiyorsa yapacağız. Bu konuda gizleme saklama yok. Kamuoyuyla paylaşacağız ve gereken neyse gereğini yapma sorumluluğunu alma hepimizin görevi. Ne yazık ki ölen canlarımızı geriye getiremiyoruz bundan sonra sorumluluğu alarak adil davranılması ve arkadaşlarımızın çalışmalarımızla ilgili gözden geçirme kararlılıkla özeleştirimizi yapma durumundayız. Bu üzüntümüzü ifade ederken siyaseten yıpranmışlık, linç kampanyasına uğramamızdan ziyade düşündüğümüz canlarımızın vefat etmesi. Bütün bu soruşturma sürecine bu hassasiyetle devam ediyoruz.

“HİÇBİR CANLININ CANINA KAST ETMEYİZ”

İki açıklama yayınladık. Araştırıyoruz dedik ve tüm ilgili çalışanları önce sözlü bugün de resmi yazıyla açığa aldığımızı duyurduk. Soruşturmanın sonucunda ne çıkacak göreceğiz ama soruşturma bitene kadar görevde olmayacaklar. Aynı kararlılıkla bu açıklamaları sürdürüyoruz. Açığa alma soruşturma sonuna kadar devam edecek müfettişe teslim ettik sonucunu da tüm kamuoyuna şeffaflıkla açıklanacağını bildiriyorum. İhmal konusunda sorumluluğu aldığımızı her ihmalde gereğini yapacağımızı söyledik. Sürekli spekülasyonlara maruz kalan, bilerek isteyerek öldürdüğümüzü söylemek kabul edilebilir şeyler değil. Ne ben ne çalışma arkadaşlarım asla bilerek bir canlının canına kast etmeyiz. Hiçbir canlının canına bir şey olsun istemeyiz.

“MALZEMELER BAKANLIK ONAYLI”

Zehirli iğneyle öldürdüler katlettiler gibi bir sürü linç kampanyasına araç olan konular var bu konuda da suçlamaları kabul etmemiz mümkün eğil. Başından beri hayvan hakları konusunda hassasiyetlerimizi takip eden biliyor. Bu konuda nasıl çabaladığımızı herkes biliyor. Yerine getirdiyse kasti olarak öldürmek linç kampanyasına mahal verilmemesi gerçeğin ortaya çıkması açısından daha doğruyu yapmakla ilgili ortak çözümlere bakmak herkesin görevi. Rutin işlemlerimizde kanuna uymayı kabul ediyoruz, kullandığımız malzemeler bakanlık tarafından onaylı ve kayıtlı. Bunların sonuçlarını, bir saldırgan hayvan, yaralı hayvanı bölgeden alıp başka bir türlü işlem için almamız gerektiğinde bir narkoz kullanmak durumunda kalıyoruz. Sonuçta sokak hayvanı bir hastalığı var mı bilmiyoruz. Yeri geliyor narkoz insanı bile öldürüyor. Her rutin işlemde veterinerlik odasıyla da konuştuğumuzda bir yaralı hayvana müdahale ederken hangi belediye olursa olsun yan etki gerçekleşebiliyor. Bunu önceden öngörebilmemiz mümkün değil.

“HİBE DESTEĞİYLE HAYVAN AMBULANSI ALDIK”

Tabii ki az önce söyledim bizim hayvan hakları konusunda bugün yaptığımız çabaları takip edenler biliyor. Kimseye de bir şey ispat etmek durumunda değiliz ama bilmeyenler için de çalışmalarımızla ilgili bilgilendirme yapmak istiyorum. Bir eksiğimiz varsa kabul ediyoruz ama aşırı gelen linç kampanyalarına maruz bırakılmaması gerektiğini de söylüyoruz. Bir köpeğimiz şantiyemizin önünde bulunmuş bakımsız ve hastalıklı bir yavrumuz. Bu şekilde bakımsızdı bunu sahiplendik ve çalışanlarımıza hayvan sevgisini aşılamak adına sahiplendik. Canlarına kastımız olsa niye bakımlarıyla ilgilenelim. Çalışanlarımız görevi olsun olmasın hayvanların bakımını üstleniyoruz. Belediye olarak çok sayıda hayvanı da gerçekten sevdiğimiz için sahiplendik hayvan sever gözükelim diye değil. Hibe desteği imkanı tanındı bize ve bu araç desteğini başka bir hizmet için kullanabilirdik ama hayvan ambulansı için kullandık. Veteriner işleri kurulsun diye mücadele ettik ve sonunda kurduk. Bir tane vardı 4 veterinerimiz oldu. İhmali kapatmak için değil vicdanı sorumluluğumuzu yerine getirmek adına.

“ÖLDÜRMEK İSTESEK NİYE BESLEYELİM?”

Kanatlı hayvanlar dahil tüm hayvanlara hekimlerimiz özveriyle yaklaşıyorlar. Çok yoğun bir şekilde hizmet vermeye çalışıyor arkadaşlarımız. Hayvanların ortopedik anlamda ameliyatı yapılamıyor veterinerlerimiz bunun için haftanın 2 günü İBB’den eğitim alıyor. Bunu da dert edindik çalışmalarımız 3 aydır devam ediyor. Besleme noktaları, mama takviyesiyle üniversiteyle yapmaya gayret ediyoruz. Ambulanslarımızla yerinde müdahaleyi tercih ettik. Aşılama olsun bakım olsun. Eksiğimiz, yanlışımız, hatamız hiç istemesek de öngöremediğimiz şeyler olabilir tüm belediyelerde, tüm kurumlarda oluyor. Ama bunu bazen öngöremiyoruz, beklemediğimiz sonuçlar doğabiliyor ama kasıt öldürme kastı yüklemenin de haksızlık olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bu konudaki çabalarımızın da herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Belediyenin içinde sürekli hayvanlar dolaşır ve hayvanları herkes besler. Öldürmek istesek niye besleyelim. İhmal eksiklik olması sonucunda soruşturma devam edecek ama öldürme gibi ithamı kabul edemeyiz.

“İŞ AKDİ SONA ERİNCE BİZİMLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEK İSTEDİ”

Hayvan dernekleriyle de çalışmalarımız oldu. Kohayder’le çalışmalarımız oldu. İyi niyetli çabalar, iş üretmeler gerçekten gerçek hayvan severlerin mücadeleleri samimi mücadeleleri bizim için çok önemli kohayder gibi. Bunlara saygımız sonsuz, gerçek hayvan severlerin sitemleri, uyarıcı nitelikteki eleştirileri başımızın üstünde. Gerçek hayvan seveler sitem edenler eleştirileri başımızın üstüne hiçbir şey söyleyecek suçlayacak değiliz. onların niyetini çok iyi biliyoruz. Kohayder başkanı Gonca Hanım hem kent konseyimizde ve düne kadar çalışanımızdı. İş akdi sonlandırıldığında bizimle çalışmaya devam etmek istedi şuna üzüldük bizimle çalışırken katil damgası vurdu. Bizim de hatalarımız varsa sorumluluk bilinciyle yola devam edelim ve masada bir araya gelelim. Bugün Tülay hanımlarla bir saatten fazla konuştuk hoşgörülü yapıcı yaklaşımları için teşekkür ediyorum. Biz yine eksiğimizi hatamızı tamamlayarak yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu kıymeti vererek yolumuza devam etmek istiyoruz.

“AKP İL BAŞKANLIĞI YAZIŞMALARI GELDİ ELİMİZE”

Hayatında bir kere hayvan başı okşamamış, hayvanlara tekme atan, tecavüzcüleri savulanların linç girişimi karşısında sessiz kalmamız da mümkün değil. Bir fırsat bulduk biz buradan nasıl yıpratırız gerçek amaç bu mudur yoksa gerçekten hayvan hakları korunsun mudur ayrımı iyi yapmak gerekiyor. Bizim için gerçek hayvan severlerin talepleri çok önemli. Hayvan tecavüzcülerine ses çıkarmayıp bizi linç etmeye kalkanları açıklamak da bizim görevimiz. AKP il başkanlığının üyelerine attığı yazışmalar geldi elimize. Yükleniyoruz paylaşıyoruz linç ediyoruz bunlar doğru değil. Bugün hangi belediyenin başına gelirse gelsin siyasete alet ederek davranmaya hiç gerek yok. Bunlara gerek yok. Bu durum başka yerde yaşansa böyle yaklaşmayız hayvanlarla insanların ortak yaşaması için sorumluluk gerektirdiği düşüncesindeyiz.

“SİYASİ MALZEME YAPMAK YERİNE KONUŞMAK GEREK”

Biz sorumluluk alıyoruz diyoruz. Peki, siz ne kadar sorumluluk alıyorsunuz? Gölcük’te köpekler zehirleniyor, Kandıra belediyesiyle ilgili o kadar iddia var ki. Bu kadar iddia var seslerini çıkartmayanların hayvan sever kesilmesini anlamıyorum. Köpeği öldü büyükşehir dava açtı. Körfez belediyesinin duyarsızlığı ölüme götürdü. Biz de bunları alalım linç kampanyası mı yapalım? Hangi ölümden siyaset üretmek neye çözüm? Biz bunları kullanmayız bile. Bunları siyasi malzeme yapmak yerine bir masa etrafında konuşmamız gerek. Temizlik işlerimiz yol kenarında ölü hayvan görüyor ve izaydaşa götürüyor. Bundan sonra hangi canlı olursa olsun çöp muamelesi yapmadan düzgün bir şekilde uygun bir yere alınarak ve hayvanların ölülerinin toprağa gömülmesiyle ilgli talimat verdim. Ölülerine bile saygı uyan bir belediyeyiz. Yaptığımız uygulamalarda bir hatamız varsa sorumluluk bilinciyle de hareket etmeye kararlıyız. Hiçbir tavizimiz geri adım atmamız söz konusu olamaz. Hayvan haklarına karşı hassasiyetimiz varsa ayıbı hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. Herkesin bu konuda bilgi sahibi olmasını da istiyoruz.

“SAKARYA’DAN KÖPEK BIRAKILIYOR”

Olabildiğince normal hayatında da hayvanları seven, oğlumuz kediyi ellemeye korkarken kucağında gezdirir hale geldi. Kayınvalidem kayınbabam la yaşıyorum namaz kılan insanlar ve en başta hayır deseler de şimdi kedi kucaklarından inmiyor. Biz bu kadar normal hayatımızda da yaşıyoruz. Hatamız eksiğimiz varsa da gereğini yapma üzere sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz. Bu bir milat olsun her acı olaydan ders çıkarmak somut çözümler üretmek ve kulakları kapamamak gerekiyor. Göreve geldiğimizden bu yana 3 binden fazla sokak hayvanlarıyla ilgili şikâyet aldık. Diğer ilçelerden hayvanlar hatta ta Sakarya’dan bize köpek bırakılıyor. Hayvanlar da aç kaldığı için insanlara saldırır hale geliyor. Belediye önünde 9 köpek var 5’i Başiskele’den. Hem hayvanlar hem insanlar için tehlikeli hale geliyor. Biz artık kendimiz öldüreceğiz mesajları almaya başladık. İnsanların hayvanların canını yakmaması için gerekli önlemleri almak bizim görevimiz.

“HAZIR MUHALEFET VAR YÜKLENELİM”

Basınımız tüm ihbarları haber yapacak ama arada kalmamız itibariyle zorlandığımız taraflar var. Haberlerde geçen cümleleri özellikle okudum ki nasıl arada kaldığımızı görmenizi istiyorum. Yerel yönetimlerin iki taraflı zor durumda kaldığını da bilmeniz gerekiyor. Saldırgan hayvan ihbarı geldiğinde yasaların bize tanıdığı imkânlar etrafında bakanlığın tanıdığı şekilde iğneyle alma durumunda kalıyoruz. Hiçbir hayvanın karnesi, kimliği bir bilgisi olmadığı için karnesi olmadığı için narkoz ölümüne neden olabiliyor. Bunları öngörmemiz mümkün değil. Bu sıkıntılarda hayvan severler tepki gösteriyorlar bu iş çığırından çıkıyor ve katlettinize dönüyor. Bu olay unutulduğunda bu şikayetleri yeniden yazacak değerli basın. Geçtiğimiz aylarda belediye başkanlarıyla yaptığımız toplantıda sokak hayvanlarıyla ilgili konuları dile getirdi. Herkes şov yapmayı biliyor ama herkes o masanın etrafında neler konuşulduğunu biliyor. Hazır muhalefet belediye var yüklenelim diyorsunuz da orada hepiniz konuştunuz.

“SİZ YİNE YAZACAKSINIZ”

Bundan sonra bu zorlukları yaşamamak, riske atmamak için bu konuda herkesi ortak masa etrafında konuşmaya davet ediyorum. Önce hayvan derneklerine çağrı yapıyorum, veterinerler odasına çağrı yapıyorum. Bu sadece belediyelerin sorumluluğu değil toplumun sorumluluğu. Bir olay olduğunda veterinerler ve belediyeler suçlanıyor. Sorumluluk bilinciyle hareket etmek hepimizin görevi. Tüm yerel yöneticilere büyükşehir ve ilçe belediye başkanları bu masanın etrafında olmak zorunda. Bunları el birliğiyle çözmemiz gerekiyor. Canın siyaseti olmaz. Son olarak basın mensupları bu masanın etrafında siz de olmak zorundasınız bunlarla ilgili size şikayet gelecek ve siz de yine yazacaksınız. Bireysel hatalardan kaynaklı, verilmeyen talimatlardan kaynaklı ölümler gerçekleşebiliyor. Bunu hep birlikte konuşabilirsek ortaklaşa da çözüm üretiriz diye düşünüyorum. Bu konuda herkese çağrımı yineliyorum aynı masa etrafında konuşmak zorundayız. Bu acı olay hepimizin ders alması gereken bir konu. Kimse elini taşın altına koymazsa çağrımızı yineleyeceğiz. Bu hepimize düşe sorumluluk.

“BEN SORUMLULUK ALIYORUM SİZ ALIYOR MUSUNUZ?”

Bir diğer çağrım AK Parti il başkanlığına, milletvekillerine, MHP ilçe başkanları, CHP, iyi parti, HDP mecliste ne kadar parti varsa mecliste bekleyen bir yasa var ve hala bekliyor. Bunun çok daha iyisi hala bekliyor. Linç kampanyası düzenlemek güzel eyvallah biz sorumluluğumuzu alıyoruz siz ne kadar alıyorsunuz? Bu linç kampanyalarına harcadığınız enerjiy yasa çıkartmak için harcamıyorsanız şimdi kimse bana hayvan severlikten bahsetmesin. Ben sorumluluğumu alıyorum peki siz alıyor musunuz? Fırsat bulduk belediyeyi sıkıştıralım diyip önümüze getirmeyi düşünenler zahmet etmesin. Biz bu çağrıyı tekrarlayacağız. Yasal düzenlemeler hayata geçsin diye her şeyi yapmaya hazırız.

“HAYVAN SEVERLİKTE SAMİMİ DEĞİLSİNİZ”

Bizim bir sorumluluğumuz varsa hükümetin bin sorumluluğu var. Bu hepimiz için geçerli bir süreç. Biz de sorumluluk bilinciyle çağrımızı yenileyeceğiz. Eğer siz de çağrıda bulunmazsanız hayvan severlikte samimi değilsiniz. Gerçek hayvan severlere diyecek lafımız yok ama hayvan tecavüzcülerini aklayanlar, cezasız bırakanlar, yasal düzenlemeler için bir tweet bile atmayanlar bir mesajla İzmit belediyesi katil diyor. Samimiyseniz bir masa etrafında toplanırsınız. Görelim bakalım ne kadar hayvan seversiniz? Hala belediyelerinizde kadınlara hakaret edenler çalışmaya devam ediyor ve haddini aşan bir kampanyayla sözde haya severlik adı altında siyaset yapıyorsunuz. Bu sahte hayvan severliği ve riyakarlığa sessiz kalmamız mümkün değil bunu da toplumun bilmesi lazım.”