Hayvanlar Aleminin En İyi Babaları

317
hayvanlar aleminin en babalari

Hayvanlarda babalık içgüdüsünün olmadığı doğru. Ancak hepsinde olmadığı bilgisi yanlış. Bu içerikte en baba hayvanlar ile tanışacaksınız

Babalık, annelik gibi bebeğin anne rahmine düşmesiyle başlayan bir duygu değildir. Anneler hamile oldukları andan itibaren bu duyguyu yaşarken genelde babalar bebek dünyaya gelince bu duyguyu hisseder. Peki hayvanlar da babalık duygusu var mıdır?

Çoğu hayvanda babalık içgüdüsü yoktur. Ama bu hiçbirinde olmadığı anlamına gelmez. İşte babalıkları ile örnek gösterilen 5 hayvan.

İmparator Penguenleri

İmparator panguenleri hayvanlar aleminin en iyi babalarından biridir. Dişinin bıraktığı yumurtaya oturur, karın bölgesindeki kıvrımları ile örter ve o şekilde de taşır. Buz gibi rüzgarlardan korunmak için hayvanlar sürekli yerlerini değiştirirler. Yavru yumuratdan çıktıktan sonra  aşta erkek ebeveynlerinin karın kıvrımlarında kalırlar. Kuluçka evresinde vücut ağırlıklarının üçte birini kaybeden erkekler, yavrularını sütümsü bir madde ile beslerler. Yavrular balık yemeye başladığı zaman anne ve baba nöbetleşe yiyecek bulmaya giderler.

Denizatı

Hayvanlar aleminin muhteşem babalarından biri de deniz atlarıdır. Erkek denizatında dişi tarafından bırakılan yumurtaları taşıdığı kuluçka kesesi bulunmaktadır. Çiftleşen çift kuyruklarını birbirlerine sararlar ve dişi uzun bir tüp olan ovipositoru erkeğin kesesine getirir. Yumurta tüpten yukarıya erkeğin kesesine ilerler ve burada erkek daha sonra yumurtaları döller. Embriyolar on gün ile altı hafta arasında gelişirler, bu süre türe ve su koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Erkek doğum yaparken, tüm bebek denizatları çıkana kadar boşaltır. Deniaztları aynı zamanda tek eşlidir.

Cassowary

Amerikan deve kuşu da denilen Cassowaryler babalık konusunda birçok insana ders verebilirler. Dişilerin yumurtası için yuva hazırlayan devekuşları dişinin yumrtaları bırakmasının ardından 50 gün boyunca yumurta nöbeti tutar. Yuvanın ısısını ayarlamak için otlar ekleyip çıkaran devekuşları yavrular yumurtadan çıkınca da onları korumaya devam eder. Yaklaşık 9 ay boyunca yavrularını dış etkenlerden korumaya çalışır.

Jakana

Jakana kuşları da diğer kuşların çoğu gibi babalık konusunda oldukça başarılıdr. Jakanalar henüz dişilerini bulmadan yuva yaparlar. Dişiler yumurtaları bıraktıktan sonra yuvada oturmak ve yavrulara göz kulak olmak babanın görevi.

Darwin kurbağası

Darwin kurbağaları iribaşları yutarak ses kesesenin içinde taşır. Yaklaşık 6 hafta boyunca ses kesesinde taşıdığı iribaşları kusar.